Tallinna Sadam müüb kivisöeterminali vara

Muuga tööstuspargi alast umbes pool ei ole kasutuses ja sinna otsitakse koostööpartnereid.  Foto: Äripäev
Inga Lill • 7. veebruar 2018 kell 7:45

Järgmisel teisipäeval peaks selguma, kes omandab Tallinna Sadama endise kivisöeterminali alal paiknevad seadmed ja rajatised.

Tallinna Sadama turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Sirle Arro sõnul ei avalikustata pakkumistega seonduvat enne nõukogu koosolekut. „Esmalt vaadatakse eitatud pakkumised läbi, täpsustatakse detailid ning analüüsitakse neid. Seejärel esitletakse tulemused sadama nõukogule kinnitamiseks,“ märkis Arro. Leping võitjaga sõlmitakse üksnes siis, kui ASi Tallinna Sadam nõukogu on oma otsusega lepingute sõlmimise enampakkumise võitjaga heaks kiitnud.

Tallinna Sadamale kuuluvatel kinnistutel, mis asuvad Muuga sadamas kivisöe terminali alal, tegutses varem Coal Terminal, mis pankrotistus eelmise aasta kevadel. Seoses hoonestusõiguse ja lepingute lõpetamisega läksid varad üle Tallinna Sadamale. Jaanuari keskel väljakuulutatud enampakkumise raames pandi müüki kinnistul olevad seadmed ja rajatised.

Pakkumiskutses oli märgitud, et Tallinna Sadam ei anna seoses enampakkumise esemetega garantiisid ega kinnitusi ning müüb enampakkumise esemed as is (nagu on, ilma garantiita) ning pakkujatel oli õigus nende seisukorraga eelnevalt tutvuda. Ostja kohustuseks oli märgitud omandatud esemete demonteerimise ja äraveo ning tekkinud jäätmete utiliseerimise korraldamine ja kulude kandmine.

Esimene konkurss ebaõnnestus

Detsembri lõpus kuulutas Tallinna Sadam välja enampakkumise söeterminali ala hoonestusõigusele ja koostöölepingule. Ühtegi pakkumust sellele ei laekunud.

Vahetult enne jõule Tallinna Sadam kodulehel avaldatud enampakkumisekutses oli märgitud, et pakkumisi oodatakse 5. jaanuari hommikuks. Seega jäi huvitatutel aega pakkumise tegemiseks, mis pidi sisaldama äriplaani kivisöe käitamiseks mahus 4,5 miljonit tonni aastas vähemalt 10aastaseks perioodiks, kaks nädalat. Tegemist oli pühadeperioodiga, kuhu jäi 6 tööpäeva.

Tallinna Sadama juhatuse liige, kommertsjuht Margus Vihman märkis, et seoses pankrotiprotsessiga ei olnud Tallinna Sadamal võimalust enampakkumist varem välja kuulutada. „Pakkumine kuulutati välja kohe, kui see võimalikuks osutus. Tallinna Sadamal on soov tulevikus ala võimalikult kiiresti taaskäivitada ja sealt tulu teenida,“ märkis Vihman.

Küsimusele, miks määrati pakkumise tegemiseks nii lühike aeg, vastas Vihman, et Coal Terminali pankrot kuulutati välja juba 2017. aasta 2. mail, seega pidid huvilised infoga juba ammu kursis olema.

Kuna konkurss ebaõnnestus, kuulutati kaks nädalat hiljem välja uus enampakkumine, seekord terminali alal paiknevate seadmete ja rajatiste müügiks.

Muuga tööstusparki otsitakse partnereid

75 ha suurust Muuga tööstuspargi ala kasutab Tallinna Sadam ning seal tegutseb kaks koostööpartnerit. Maailma üks suuremaid logistikafirmasid, Belgia päritoluKatoen Natie ja raudbetoonelementide tootja Muuga Betoonelement. Vihmani sõnul umbes pool Muuga tööstuspargi alast ei ole kasutuses ja sinna otsitakse aktiivselt koostööpartnereid. „Pakume hoonestusõigust eri suuruses kruntidele, millel on detailplaneering ning kus kõik kommunikatsioonid on viidud krundi piirini. Muuga tööstuspark asub terviklikult Muuga Sadama vabatsoonis,“ märkis Vihman.

Hetkel kuum