Läti panga rahapesu heidab varju kogu Baltikumile

14. veebruar 2018, 15:30
Möödakõndijad ABLV Riia kontori ees.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180214/NEWS/180219839/AR/0/AR-180219839.jpg

USA rahandusministeeriumi eilne ettepanek lõigata Läti ABLV pank süsteemse rahapesu tõttu ära Ühendriikide finantssüsteemist on väga karm ja harvaesinev käik, mis jätab välisriikide silmis tumeda varju kogu Baltikumile.

"Maine osas on see Baltikumile kindlasti väga tugev löök, kuna Euroopa pankadest on Läti pangad ka varem USA negatiivse tähelepanu pälvinud," ütles LHV rahapesu tõkestamise juht Aivar Paul.

Eile teatas USA rahandusministeerium, et süüdistab Läti ABLV panka rahapesus ja Põhja-Korea režiimi rahastamises ning tahab panga Ühendriikide finantssüsteemist välja lõigata.

USA rahandusministeeriumi hinnangul on ABLV rahapesu ehitanud enda äritegevuse üheks alustalaks. ABLV juhatus lubab FinCENi teatel pangal ja selle töötajatel punuda rahapesuskeeme ning soosib kõrge riskiga riiulifirmade tegevust, mis võimaldab pangal ja selle klientidel raha pesta.

Ehkki avalikult on ABLV öelnud, et vaatab enda rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise meetmed üle, on panga omanikud ja juhid tagatubades ameeriklaste kinnitusel mõista andnud, et ei soovi riskiäri lõpetada. Niisiis on USA rahandusministeeriumi teatel kahtlane, et firma ka reaalselt muutusi ellu viia soovib. Ameeriklaste teatel takistab ABLV ka Läti rahapesureeglite reaalset rakendamist ning on ametnike mõjutamiseks pakkunud neile ka altkäemaksu.

ABLV tegeleb suuresti just Lätist väljaspool olevate klientide teenindamisega. Enamik firma klientidest ei asu ise riigis ning ei aja Lätis ka äri, kui välja arvata ABLV juures avatud konto. Nende äri on justkui sild SRÜ finantssüsteemi ja Lääne oma vahel.

Läti pank pakub ettevõtetele ja isikutele, mis on enamasti SRÜst pärit isikute kontrolli all, ligipääsu pangakontodele, kus saab arveldada USA dollaris, naelsterlingis, euros ja Šveitsi frangis. ABLV korrespondentsuhted võimaldavad klientidel teha tehinguid vastaspooltega, kellel on kontod pankades üle kogu maailma, sealhulgas USA ja ELi finantsasutustes. Tihti on kliendid riiulifirmad, mis on registreeritud jurisdiktsioonides, kus tegelikud omanikud saavad varju jääda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. February 2018, 15:30

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing