EfTEN ostis Marienthali keskuse

Enne Marienthali keskuse ostu vaadati EfTENi juhi Viljar Arakase sõnul läbi sadakond objekti.  Foto: Julia-Maria Linna
Urmo Andressoo • 19. veebruar 2018 kell 11:45

"Tegemist on erandiga," iseloomustas Marienthali keskuse kinnistu lisandumist EfTENi II Kinnisvarafondi portfelli EfTENi juht Viljar Arakas.

Erandiga seetõttu, et Arakase kinnitusel pole viimasel ajal Eesti ärikinnisvara turule omased kõrged hinnad ja kõrgele tootluse ootus muutunud, mistõttu on raske kodumaal häid investeerimisobjekte leida. Norra investoritele kuuluvalt Gildhallilt ostetava keskusega tõuseb EfTEN Kinnisvarafond II varade maht 250 miljoni euroni, tehes sellest Balti suurima ärikinnisvarasse investeeriva fondi. Tegemist on EfTEN II fondi kuuenda investeeringuga.

Tehingu hinda osapooled ei avalikusta. "Kokkuleppele saime meie jaoks rahuldavatel tingimustel. Tegemist ei olnud sada protsenti müüja küsitud hinnaga ega ka sellega, millega me esimese pakkumise tegime," sõnas Arakas.

Tema sõnul on tegu väga paindliku kinnistuga, kus paiknevaid büroopindu saab vastavalt äranägemisele ümber ehitada ja -kujundada. Lisaks EfTENile oli majal ka teisi ostuhuvilisi, möönis Arakas.

Tehing viiakse lõpule teises kvartalis, pärast konkurentsiametilt loa saamist.

Fondi asutamisaasta:    2015Varade maht:    221,5 m€Investeeringute arv:    5Omakapital:    110,3 m€Müügitulu:    24,4 m€ (2016 - 16,0 m€)Puhaskasum:    19,9 m€ (2016 - 10,5 m€)ROIC*:    24,0 %Plaanitav dividendi väljamakse, sh. tulumaks:    7,9 m€Fondi staatus:    aktiivne investeerimisfaas

*ROIC ehk return on invested capital - fondi sissemaksetena investeeritud omakapitali aastane kogutootlus

Allikas: EfTENi fondide ülevaade 2017

Üks sajast

Viimase aasta jooksul vaatas EfTEN Araka sõnul enne Marienthalini jõudmist läbi sadakond pakkumist. "Projekte on väga palju. Eriti Vilniuses, kuhu on viimase viie aasta jooksul juurde ehitatud 10-20 hoonet," rääkis Arakas.

EfTEN on teinud hoonetele ka mitmeid pakkumisi, ent tulutult. "Alati on leidunud optimistlikumaid kaasvõistlejaid," rääkis Arakas, lisades, et kinnisvarafondide strateegiad erinevad tugevalt ning osad on oma strateegia täitmise nimel ka valmis hingehinda välja käima.

Lähiajal EfTENi fondide portfellidesse uusi objekte ei lisandu, avaldas Arakas. "Keskendusime konkreetsele tehingule, kuid loomulikult vaatame pidevalt avatud silmadega ringi. Läbirääkimised käivad meil kogu aeg, aga ükski pole veel sellises faasis, kus võiks öelda, et siin on kohe-kohe tehing toimumas," rääkis ta.

Marienthali kinnistul on 580 parkimiskohta ja 13 426 ruutmeetrit üüritavat pinda, millel tegutseb 26 pikaajalist üürnikku, nende hulgas ka ankurüürnikud Coca-Cola, Fujitsu ja Selver. Hoone on ehitatud 2008. aastal.

Hetkel kuum