investor Toomas • 22. märts 2018 kell 14:30

Investor Toomas: kuulasin Kaubamaja üle

Aktsionäride koosolek Nordic Hotel Forumis  Foto: Andres Haabu

Täna hommikul seadsin sammud Tallinna Kaubamaja aktsionäride koosolekule. See ei olnud mulle esimene kord - nii nagu kaks aastat tagasi, pidin ka seekord aktsionärist sõbralt volituse küsima.

Läksin kuulama, millised on Kaubamaja juhtkonna mõtted ja mis on aktsionäride meelel ja keelel. Peale minu oli kohal veel mõnikümmend inimest.

Stabiilne kasv

Kaubamaja juhatuse esimees Raul Puusepp kandis ette lõppenud aasta põhilised numbrid. Tema kinnitusel jäi juhtkond lõppenud aastaga väga rahule ning tõesti, nurisemiseks põhjust ei ole. 

Kui Eestis kasvas jaekäive 8,1 protsenti, siis Kaubamajal õnnestus kasvada 8,8%. Kõige kiirem oli autode müük ligi 21 protsentiga. Aastaga sõlmiti uudis diilerlepinguid, näiteks Eestis Peugeot’de ning Lätis Škodade edasimüügiks. Supermarketikett kasvas 8 protsenti ning avati 5 uut kauplust. Sain teada, et sel aastal on kavas avada veel kaks Selverit.

Jalatsikaubanduse müügitulu jätkab aga langust, ulatudes möödunud aastal 14 protsendini. Eelmisel aastal sulges uksed 7 kingakauplust. Puusepp märkis, et marginaalide kasvatamise nimel töö käib, kuid selleks on veel palju teha.

Sellelt aastalt ootab Kaubamaja suurt kasvu turvateenuste segmendist, kus praegu on klientideks kaubandusettevõtted ning välis- ja kaitseministeerium.

Samuti kinnitati koosolekul Kaubamaja senise ajaloo suurim dividend, 0,69 eurot aktsia kohta.

E-selver jätab soovida

Kaubamaja aadressil tehti ka kriitikat. Üks aktsionär, kes teeb enda nädalaoste läbi e-selveri, on oma jutu järgi korduvalt 4-5 tootest ilma jäänud, ning talle polevat sellest ka teada antud ega asendust pakutud. Puusepp tõdes, et selles vallas tõesti probleeme on, kuid aasta jooksul loodetakse tublisti kvaliteeti parandada - kui valmib e-selveri ladu, mille ehitus praegu käib.

Veel tunti huvi hiljutiste partnerkaardi numbrite kohta ja uuriti, kas hiljutine alkoholiralli on müüki mõjutanud. Puusepp tõdes, et alkoholi ja sellega kaasnevate toodete müük on läinud aastal oluliselt langenud.

Veel huvitas aktsionäre, millal algab uue hoone ehitus ning kas see toob dividendipoliitikasse muutusi. „Kõige varem aastal 2020, aga see võib olla ka hiljem,“ vastas Puusepp ehituse alguse kohta ja lisas, et arendusplaanide ja investeeringute puhul on eesmärk, et need kuidagi dividendimakseid ei mõjutaks.

Aktsionärid rahul

Tegin juttu ka mõne aktsionäriga, et teada saada, milline nende meelsus on. „Kaubamaja jagas praktiliselt kogu kasumi aktsionäridele välja, see on suurepärane,“ leidis ligi 15 aastat Tallinna Kaubamaja aktsiaid omanud Ilmar Kallas. Tema sõnul ei ole ettevõte talle kordagi muret muret valmistanud. „Kaubamaja on väga stabiilne ja tugevatel jalgadel ettevõte,“ lisas Kallas.

„Väga konkreetne ja põhjalik, detaile tahaks ehk isegi rohkem,“, ütles väikeettevõtjana töötav ning esimest korda aktsionäride koosolekul osalenud Veronika. Ta hoiab end ka oma teiste investeeringutega põhjalikult kursis ning tuli koosolekule kuulama juhtkonna seletusi senise tegevuse ning tulevikuplaanide kohta. Tallinna börsilt on Veronika väga rahul veel Harju Elektri tootlusega. Mida aga teha portfellis olevate OEG aktsiatega, selles pole ta veel arvamust kujundanud.

Mina olen Tallinna Kaubamajasse investeerimisest korduvalt loobunud -  siinse turu väiksus ja märkimisväärse kasvupotentsiaali puudumine on mind sellest seni eemale hoidnud. Kuid Kaubamaja ise ja tema aktsia jätkab sellele vaatamata kena kasvamist.

Hetkel kuum