Ettevõtja: pangad tapavad meie idumajanduse

Kõigil mitteresidentidel (sh e-residentidel) on pangakonto avamisel oluline näidata ära äritegevuse seos Eestiga.  Foto: Erik Prozes
Lennart Käämer • 28. märts 2018 kell 9:15

Pangad on hakanud rahapesuhirmus aktiivselt välisriikide kodanike ja nendega seotud ettevõtete kontosid sulgema. Ettevõtja Ragnar Sassi sõnul tapavad sellised manöövrid meie e-residentsuse programmi ja nii kogu start-up'i keskkonna.

Max Ischenko on Kiievis elav Eesti e-resident. Edukas ettevõtja, Ukraina suurima arendusportaali dou.ua kaasasutaja, tulihingeline siinse start-up'i-kultuuri promootor.

Suur pidi olema tema üllatus hommikusi meile sirvides, kui ta avastas Swedbanki teate tema kasvuteel kihutava start-up’i Dijinni kontode sulgemisest kahe kuu pärast.

Ilma igasuguse hoiatuseta oli otsus tehtud kliendi tagaselja ja lõplik.

Pangad ei tohiks kliente nii kohelda

„Minu esimene reaktsioon oli kerge šokk. Kontrollisin saatja meili paar korda üle, et ega tegu pole skämmi või sooviga mu isikuandmeid kuritarvitada,“ rääkis Ischenko.

Tema sõnul asutati Dijinni Eestis sooviga jõuda Euroopa Liidu klientideni. Toona polnud põhjust arvata, et Eesti pangad võiksid olla vähem usaldusväärsed kui Ukraina omad. Eilne juhtum jätab aga ettevõtja sõnul siinsete pankade tegevusest väga hoolimatu mulje. Selgusetuks jäävad ka otsuse ajend ja selleni jõudmine.

„Regulatsioonid on konksuga teema ja saan aru, et rahapesuoht on tõsine probleem. Meil pole midagi pankade normide täitmise vastu, kuid teinekord võiks oma klientidele sellistest otsustest jagada natuke põhjalikumat teavet,“ leidis Ischenko.

Idukeskkond hävitatakse

Pipedrive’i ja LIFT99 asutaja ning kaasomanik Ragnar Sass näeb pankade sellises tegevuses ohtu kogu e-residentsuse programmile. Tema sõnul pole tegu üksikjuhtumi, vaid kordva mustriga.

„Juhtum pole kaugeltki ainus, kus just Ukraina kodanike kontod suletakse. Kui pangakonto avamine e-residendile on kogu aeg olnud väga keeruline, siis viimastel nädalatel on asi läinud täiesti hulluks. Massiliselt on kuulda pangakontode sulgemisest, mis sunnib e-residente sulgema oma firmasid ja siit lahkuma,“ kurjustas Sass.

„Kui seda suhtumist kohe ei muudeta, siis kaob Eesti kiiresti start-up'i maailmakaardilt. Kogu meie 20 aasta edulugu lastakse praegu finantsregulaatorite ja pankade poolt kanalisatsiooni. Iroonilisel kombel pole seni märgata ühtegi lahendust riigi ja valituse tasemel,“ lisas ta.

Pangad: nõuded on karmid

Swedbank kõnealust juhtumit kommenteerida ei soovinud, kuid üldisemalt on e-residentsuse programm panga kommunikatsioonispetsialisti Kristel Petersoni sõnul - vaatamata oma innovaatilsusele - panganduse nurga alt komplitseeritud.

“Pankadel kehtivad mitteresidentidele, sealhulgas e-residentidele, kindlad kriteeriumid, mis peavad olema konto avamiseks täidetud. Näiteks on kohustuslik näidata konkreetset äriseost Eestiga. Ettevõtetteid, kel Eestiga side puudub, pangad paraku teenindada ei saa, sest see läheks vastuollu rahapesuvastase võitluse põhimõtetega,” selgitas Peterson.

Vene ärimehed kolivad üle Läände

Investeerimiskonsultatsioone jagava firma Paragon Advice Group partneri Alexander Zakharovi sõnul on Läti pankade karmikäeliste otsuste tulemusel üha enam Vene residente hakanud taotlema topeltkodakondsust, kirjutab The Forbes.

„Läti kodakondsusega soovitakse vältida sealsete kontode sulgemist. Vastasel juhul kujuneks äriajamine dollarites ja eurodes kauplevate Lääne partneritega keeruliseks,“ sõnas Zakharov.

Näiteid saab tuua teistestki Euroopa riikidest. Viimase aasta jooksul on veidi enam kui miljoni elanikuga Küprose kodanike hulka lisandunud miljardär Oleg Deripaska. Vähem kui poole miljoni Malta kodakondse seast leiab juba 2016. aastast kümneid Vene rikkureid. Teiste seas Yandexi kaasasutaja Arkady Volozhi ja O1 Groupi omaniku Boris Mintsi koos perekonnaga.

Hetkel kuum