Äripäev • 3. aprill 2018 kell 8:11

Linnapea Taavi Aas ei taha trahvi maksta

Tallinna linnapea Taavi Aas pole ERJK trahviga nõus.  Foto: Andres Haabu

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon tegi Tallinna linnapeale Taavi Aasale ettekirjutise tasuda linnameedias ilmunud uudisloo eest üle 1000 euro trahvi. Aas kinnitab, et komisjon tugines oma järeldustes väärinfole, mistõttu tuleb vajadusel kohtu poole pöörduda.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK)  saatis eile Aasale ettekirjutuse, kus kirjas, et läinud aasta mais, viis kuud enne kohalike omavalitsuste valimisi Stolitsas ilmunud artikkel, mis rääkis Taavi Aasa kandideerimisest Tallinna linnapeaks on reklaamtekst, mille eest tuleb Aasal Tallinna linnale tagasi maksta 1011 eurot, teatas Raepress.

Aas peab kummaliseks komisjoni etteheidet, et Stolitsa avaldas uudise tema kandideerimisest linnapeaks. "Analoogse uudise suuresti kattuvate tsitaatidega avaldasid sel perioodil Delfi, ERR ja teised suuremad väljaanded. Mis on lubatud muule meediale, peab olema lubatud ka linnameediale. Muus meedias ajakirjandusliku sisuna ilmuvat ei peeta reklaamiks, seega ei muutu sarnane info ka linnameedias ilmudes reklaamiks," ütles Aas.

Linnapea osutas, et komisjoni ettekirjutus tugineb väitele, et uudise eesmärk oli mõjutada valijate otsuseid. "Sel juhul on kõik ajakirjandusväljaanded, mis avaldasid uudise Taavi Aasa kandideerimisest linnapeaks, kasutades samu lauseid ja sama infot, teinud katse mõjutada valijate otsuseid. Tegelikult on tegemist lihtsalt avalikku huvi pälviva sündmusega," selgitas Aas. 

Komisjonist tulevate signaalide kohaselt häirib neid see, et teisi linnapea kandidaate polnud kajastatud Stolitsas samas mahus. Komisjon osutab, et vastates Stolitsa küsimustele pidi Aas teadma, et ta reklaamib end kui kandidaati eelseisvatel valimistel. Kuid see info on ekslik.

"Paistab, et komisjon on eiranud kõike neile seni öeldut. Stolitsa pole mulle küsimusi esitanud. See on väärinfo. Intervjuud selle loo valmimisel polnud. Stolitsa lugu valmis sama pressiteate materjali põhjal, mida kasutasid ka paljud muud meediaväljaanded. Seega põhineb komisjoni keskne väide valel," kinnitas Aas.

"Kui komisjon otsustab mind väärinfo põhjal karistada, siis on selge, et sellele tuleb kohtus vastu vaielda. Argumendid selleks on head," ütles Aas.

Õhtuleht vahendas erakondade rahastamise järelevalve komisjoni aseesimeest Kaarel Tarandit, kelle sõnul on avalikkuse ette jõudnud eksitav info ja Taavi Aasale saadetud kirja näol pole tegemist ettekirjutusega, vaid ärakuulamiskirjaga.

Selle kirjaga on komisjon andnud oma tegevusest teada ning põhjendanud, miks komisjoni arvates on tema tegevuses tuvastatud erakonnaseaduse rikkumise tunnuseid.

Ta selgitas, et trahv on seaduses fikseeritud mõiste ja tähendab karistust, kuid ERJK karistusi ei määra, sest neil pole selliseid õigusi. 

Pikemalt loe Õhtulehest.

Hetkel kuum