Metsakaitsjad ei mõista Kirjaneni plaane

Foto: EPA
Kristel Härma • 4. mai 2018 kell 13:58

Eesti Metsa Abiks ühendus ei mõista, miks on vaja puidutööstust paisutada praegu, kui käib terav arutelu metsa raiemahu mõistlikkuse üle.

Ühenduse Eesti Metsa Abiks koordinaator Linda-Mari Väli ütles Raul Kirjaneni Graanul Investi uue tehase plaanidest kuuldes, et see on kummaline otsus, sest käib Tartu tselluloositehase arutelu ja on teada rahva laialdane vastumeelsus. Samas tõdes ta, et ilmselt on seda siis juba mõnda aega plaanitud.

Väli sõnul tundub jutt Kirjaneni tehase plaanidest iseenesest kaunis. „Muidugi pean ma seda lähemalt uurima, aga meie arvamus oleks, et see iseenesest oleks tore, kui avataks moodsamaid tehaseid, aga siis võiks Kirjanen kaaluda ka mingisuguste vanemate jätkusuutmatute tehaste tootmise vähendamist, nagu tõesti pellet. Kirjanen kasutab pelleti tootmiseks sama palju puitu, kui kasutab see suur tselluloositehas. Ja pellet on väga probleemne,“ sõnas ta.

Väli selgitas, et tema hinnangul oleks moodsam tehas ning väärindamise suurendamine mõistlik, kui seeläbi hakataks vähem metsa raiuma. Kui see tuleb lisaks praegusele pelletitootmisele, pole see tervitatav.  

„See on küll palju väiksem tehas, aga meie ühenduse seisukoht on siiski praegu, et kuna meil on ühiskonnas täielikud erimeelsused, kui palju on säästlik raiuda, ja kuna meil on metsanduse arengukava koostamise protsess järgmiseks kümnendiks, siis peaks tegelikult puidutööstus hoogu maha võtma, natuke viivitama,“ ütles ta ja märkis veel, et puidutööstuse väga kiire areng põhjustab praegust nende hinnangul toimuvat üleraiet.

„Me ei poolda praegu puidutööstuse paisutamist. Eriti veel selliste suurtööstuste poolt, nagu Kirjaneni kasutuses tegelikult on,“ ütles ta ning sõnas, et nad tegelevad koos Euroopa kolleegidega sellega, et arutada Lääne-Euroopas, et Baltikumi ja Eesti pellet ei pruugi olla väga keskkonnasõbralik.

Graanul Investi teates seisis, et tehases kasutusele võetavat tehnoloogiat kasutatakse maailmas paljudes tootmisvaldkondades plastikust ja alumiiniumist  toiduainetööstuseni välja. "Suuremat osa kütuseid, plastikuid ja kemikaale on traditsiooniliselt tehtud fossiilsetest ressurssidest ja on suure ökoloogilise jalajäljega. Uus Sweetwater-Graanul partnerlus konkureerib majanduslikult kõigi nende samade toodetega, kuid kasutab toorainena jätkusuutlikke süsinikühendeid, mida puud on atmosfäärist ammutanud ja oma biomassis talletanud. Lisaks testitakse fraktsioneerimise tehnoloogiaga toodetud suhkruid ja ligniini uuenduslike toidu, aminohapete ja paberitoodete tootmisel ning ka aktiivsöeks, mida kasutatakse vee ja gaasi puhastamisel," on teates kirjas.

Hetkel kuum