Andres Sõnajalg: võitleme Tootsi tuulepargi pärast edasi

26. mai 2018, 10:15
Andres Sõnajalg
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180526/NEWS/180529700/AR/0/AR-180529700.jpg
Ainult tellijale

Mullu novembris Tootsi tuulepargi enampakkumise kohtus vaidlustanud vennad Sõnajalad alla anda ei kavatse ja on valmis tuuleenergia tootjate õiguste eest lõpuni võitlema.

Tuuleenergia turule soovib jõuliselt tulla erakapital. Riik ei peaks erakapitali sealt välja lükkama,” rääkis Eleon ASi üks omanikest ja tuuletehnoloogia liidu juhatuse liige Andres Sõnajalg Äripäeva reedeses raadiosaates “Kuum tool”.  

Tootsi tuulepargi ümber toimuv on Sõnajala sõnul vaid üks näide sellest, kuidas riik eraettevõtteid turult välja puksib. Samas on tegemist paljude arendajate jaoks magusa alaga, kuna see on üks vähestest Mandri-Eestis, kus pole tuuleparkide rajamiseks seatud piiranguid. Idapiiril on tuuleparkide ehitamine kaitseministeeriumi radarite tõttu peatatud.

Aastaid kestnud vaidlused

Vaidlused Tootsi tuulepargi üle said alguse juba aastate eest, mil Eesti Energia lootis Pärnumaal Tootsi turbamaardlasse ehitada 2019. aastaks tuulepargi. 2016. aasta talve hakul otsustaski valitsus energiafirma aktsiakapitali suurendamiseks eraldada Suursoo kinnistu 4,1 miljonit euro eest riigiettevõttele, kuid kohus peatas selle otsuse juba mõne aja pärast.

Sõnajala sõnul võib riik küll teha oma maaga, mida soovib, kuid kõik soovijad oleks pidanud saama osaleda tuulepargi arendamise pakkumisel. “Me hakkasime võitlema erakapitali ettevõtjate eest ja sellega tuli muidugi kogu turg kaasa. Selles mõttes ei olnud see üldsegi meie soolo,” põhjendas Sõnajalg toonast vastuhakku.

2017. aasta aprillis tühistaski valitsus Tootsi tuulepargi ala eraldamise Eesti Energiale ja kuulutas sellele välja enampakkumise. Oktoobris otsustas RMK panna kinnistu enampakkumisele alghinnaga 12,3 miljonit eurot, mille aga Eleon AS novembri alguses kohtus vaidlustas. Eesti Energia koos RMKga proovisid küll ringkonnakohtus enampakkumise peatamise otsust tühistada, kuid see ei õnnestunud.

Tänavu mai alguses vaidlustasid Sõnajalad kohtus ka RMK otsuse võimaldada Eleringil ehitada Eesti Energia jaoks välja liitumispunkt.

Eesti Energia juht Hando Sutter on öelnud, et Tootsi tuulepark mängib olulist rolli ka riikliku energiafirma taastuvenergia tütre Enefit Greeni börsileviimises, mis on aga praeguseks toppama jäänud

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. May 2018, 15:20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing