Kilk mõisteti kohtus süüdi

28. mai 2018, 11:15
Ärimees Rein Kilk pole ennast Pere maksejõuetuse põhjustamises süüdi tunnistanud. Tema kaitsjad on rõhunud sellele, et käis ettevõtte päästmine.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180528/NEWS/180529662/AR/0/AR-180529662.jpg

Kohus mõistis täna kriminaalsüüdistuse saanud ärimees Rein Kilgi süüdi, Kilk ise kohtusse ei ilmunud.

Kohtunik Piret Liivo sõnul peaks Kilgi süüdimõistmine andma signaali, et selline käitumine ei ole ettevõtluses lubatud. 

Lõuna ringkonnaprokuratuur esitas ülemöödunud suvel Kilgile süüdistuse ASi Pere maksejõuetuse põhjustamises. Hiljem Lõuna Toiduainetetööstuse ASi nime kandnud Pere omanikud olid läbi kahe firma Kilk ja Neeme Raig. Harju maakohus tunnistas täna kõik kohtualused süüdi vara põhjendamatus kinkimises, millega põhjustati firma maksejõuetus.

Kohtuistungid ise lõppesid jaanuari keskel ja kohtuotsus pidi saabuma märtsis, kuid kohus võttis otsustamiseks lisaaega. Viimasel kohtuistungil pidas Kilk ka kõne. „Kui minu teeneid ei vajata, siis olen viimane, kes oma teeneid pakub. Tegin oma järeldused,“ ütles Kilk. 

Kohtu otsus

Nüüd otsustas kohus, et Kilk on maksejõuetuse põhjustamises süüdi, tema rahaliseks karistuseks määrati ligi 11 700 eurot. Kuna Kilki pole varem kriminaalkorras karistatud, siis vanglakaristust kohus talle ei määranud.

Süüdi mõisteti ka teised kohtualused. Neeme Raig peab karistuseks tasuma 7100 eurot, Kaie Raig 1800 eurot ja Kristjan Oolo umbes 4500 eurot. Peale selle peavad kõik maksma solidaarselt paralleelses tsiviilasjas 200 000 eurot. 

Novembris soovis prokurör Kilgile karistusena aasta ja kuue kuu pikkust vangistust, millest tulnuks Kilgil vanglas kohe ära kanda üks kuu. Lisaks poleks Kilk prokuröri soovil saanud ka kolm aastat äriühinguid juhtida. 

Kilk pettus, sest prokurör tahtis talle ettevõtete juhtimise keeldu. Kuigi Kilgi käe all olnud firmad, nagu Kilk ise märkis, on suurtes summades makse tasunud ehk siis riigile kasu toonud. Nii Kilgi kui ka teiste kohtualuste kaitsjad rõhusid sellele, et menetlus on nende hinnangul kestnud liiga kaua. Samuti sellele, et käis ettevõtte päästmine, mitte varast tühjendamine.

Prokuratuuri esitatud tõenditele tuginedes oli AS Pere prokuröri sõnul varade võõrandamise ajal maksejõuetu. „Selle asemel, et esitada pankrotiavaldus, loodi tütarettevõtted, panustati nendesse rahaliselt ja seejärel võõrandati kogu vara neile. ASile Pere jäid vaid nõuded ostjatelt, mille tasumiseks aga vara ASil Pere enam ei olnud,“ ütles Kaldoja.

Kui varem istus süüdistatavate pingis ka Kilgi pikaaegne tuttav Karl Liivapuu, siis peagi olukord muutus – Liivapuu pääses, sest tema osas lõppes asi oportuniteediga, kuid ta pidi maksma riigi tuludesse 10 000 eurot. Liivapuu andis enne seda jaanuarikuisel istungil tunnistusi Kilgi ja tema lähedaste vastu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. May 2018, 09:32

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing