Kilk mõisteti kohtus süüdi

Ärimees Rein Kilk pole ennast Pere maksejõuetuse põhjustamises süüdi tunnistanud. Tema kaitsjad on rõhunud sellele, et käis ettevõtte päästmine.  Foto: Andras Kralla
Marge Väikenurm • 28. mai 2018 kell 8:15

Kohus mõistis täna kriminaalsüüdistuse saanud ärimees Rein Kilgi süüdi, Kilk ise kohtusse ei ilmunud.

Kohtunik Piret Liivo sõnul peaks Kilgi süüdimõistmine andma signaali, et selline käitumine ei ole ettevõtluses lubatud. 

Lõuna ringkonnaprokuratuur esitas ülemöödunud suvel Kilgile süüdistuse ASi Pere maksejõuetuse põhjustamises. Hiljem Lõuna Toiduainetetööstuse ASi nime kandnud Pere omanikud olid läbi kahe firma Kilk ja Neeme Raig. Harju maakohus tunnistas täna kõik kohtualused süüdi vara põhjendamatus kinkimises, millega põhjustati firma maksejõuetus.

Kohtuistungid ise lõppesid jaanuari keskel ja kohtuotsus pidi saabuma märtsis, kuid kohus võttis otsustamiseks lisaaega. Viimasel kohtuistungil pidas Kilk ka kõne. „Kui minu teeneid ei vajata, siis olen viimane, kes oma teeneid pakub. Tegin oma järeldused,“ ütles Kilk. 

Kohtu otsus

Nüüd otsustas kohus, et Kilk on maksejõuetuse põhjustamises süüdi, tema rahaliseks karistuseks määrati ligi 11 700 eurot. Kuna Kilki pole varem kriminaalkorras karistatud, siis vanglakaristust kohus talle ei määranud.

Süüdi mõisteti ka teised kohtualused. Neeme Raig peab karistuseks tasuma 7100 eurot, Kaie Raig 1800 eurot ja Kristjan Oolo umbes 4500 eurot. Peale selle peavad kõik maksma solidaarselt paralleelses tsiviilasjas 200 000 eurot. 

Novembris soovis prokurör Kilgile karistusena aasta ja kuue kuu pikkust vangistust, millest tulnuks Kilgil vanglas kohe ära kanda üks kuu. Lisaks poleks Kilk prokuröri soovil saanud ka kolm aastat äriühinguid juhtida. 

Prokuratuuri süüdistus kirjeldab, et AS Pere sattus 2011. aasta lõpus ja 2012. aasta alguses makseraskustesse. Pere kandis hiljem nime Lõuna Toiduainetetööstuse AS, mille omanikud olid läbi kahe firma Rein Kilk ja Neeme Raig. Kuni 2006. aastani oli Pere omanik ainult Raig. Nüüdseks on ettevõte pankrotis.

Pere nõukogu liikmed Rein Kilk, Kaie Raig ja Karl Liivapuu otsustasid luua tütarfirma Pere Pagar.

Kristjan Oolole juhtida läinud tütarfirmasse viidi üle kõik kinnistud ja kaubamärgid. Nii sõlmis ASi Pere juhatuse liige Neeme Raig Pere Pagariga, mida esindas Oolo, kolme kinnistu ja kaubamärkide müügilepingu summas 1,6 miljonit eurot. Perele tekitati kahtlustuse järgi kahju 2,8 miljonit eurot.

Lepingu põhjal pidanuks Pere Pagarile üle minema ASi Pere kohustused DnB Nord Panga ees 1,6 miljoni euro ulatuses, kuid seda ei juhtunud. Pere Pagar rentis kinnistud süüdistuse järgi edasi – Oolo ja OÜ Linerel sõlmisid rendilepingu kümneks aastaks.

 

Kilk pettus, sest prokurör tahtis talle ettevõtete juhtimise keeldu. Kuigi Kilgi käe all olnud firmad, nagu Kilk ise märkis, on suurtes summades makse tasunud ehk siis riigile kasu toonud. Nii Kilgi kui ka teiste kohtualuste kaitsjad rõhusid sellele, et menetlus on nende hinnangul kestnud liiga kaua. Samuti sellele, et käis ettevõtte päästmine, mitte varast tühjendamine.

Prokuratuuri esitatud tõenditele tuginedes oli AS Pere prokuröri sõnul varade võõrandamise ajal maksejõuetu. „Selle asemel, et esitada pankrotiavaldus, loodi tütarettevõtted, panustati nendesse rahaliselt ja seejärel võõrandati kogu vara neile. ASile Pere jäid vaid nõuded ostjatelt, mille tasumiseks aga vara ASil Pere enam ei olnud,“ ütles Kaldoja.

Kui varem istus süüdistatavate pingis ka Kilgi pikaaegne tuttav Karl Liivapuu, siis peagi olukord muutus – Liivapuu pääses, sest tema osas lõppes asi oportuniteediga, kuid ta pidi maksma riigi tuludesse 10 000 eurot. Liivapuu andis enne seda jaanuarikuisel istungil tunnistusi Kilgi ja tema lähedaste vastu.

Hetkel kuum