Pettunud Kilk kohtus: kui pole mu teeneid vaja, siis ka ei paku

Ärimees Rein Kilk jääb endale kindlaks, et ei põhjustanud ettevõtte Pere maksejõuetust.  Foto: Andres Haabu
Marge Väikenurm • 19. jaanuar 2018 kell 16:50

Kriminaalsüüdistusega kohtu alla antud ärimees Rein Kilk ei mõista, miks prokurör talle ärikeeldu nõuab.

„Kui minu teeneid ei vajata, siis olen viimane, kes oma teeneid pakub. Tegin oma järeldused. Olen – kuigi ma ei hakka institutsioone üles lugema – spordiorganisatsioone, muinsuskaitse- ja kultuuriasju vedanud,“ loetles Kilk, kes pettus, et prokurör tahab talle ettevõtete juhtimise keeldu, kuigi Kilgi käe all olnud firmad, nagu Kilk ise märkis, on suurtes summades makse tasunud ehk siis riigile kasu toonud.

Täna lõppesid läinud aasta alguses alanud istungid Harju maakohtus, kuhu liikus Kilgi ja tema lähikondsete vastu esitatud kriminaalsüüdistus, kui Lõuna ringkonnaprokuratuur teatas, et peab Kilki üheks ASi Pere maksejõuetuse põhjustajaks. Süüdistuse said ka Kristjan Oolo, Kilgi elukaaslane Kaie Raig ja viimase isa Neeme Raig. Oolol lasub veel süüdistus pankrotile kaasaaitamises.

Novembris soovis prokurör Kilgile osaliselt reaalset vanglakaristust ja ärikeeldu. Varem istus süüdistatavate pingis ka Kilgi pikaaegne tuttav Karl Liivapuu, kuid tema puhul lõppes asi oportuniteediga. Enne seda andis ta tunnistusi Kilgi ja tema lähedaste vastu.

Viimane sõna

Otsuse kuulutab kohus välja märtsi teise pooles, kuid täna oli süüdistatavatel õigus sõna saada. Viimasena kõneles Kilk, kes ütles, et tunneb kergendust, kuna peaaegu kuus aastat tagasi alanud uurimine ja praegune kohtuprotsess saab punkti.

Pealegi on ta enda sõnul kõik need aastad tööd rabanud: tema firma maksis võlausaldajatele raha tagasi, veel sel nädalal 1,6 miljonit eurot. Kokku on Kilk oma sõnutsi Pere pankroti ajal ja pärast seda tasunud üle 10 miljoni euro võlgu. „Tegin seda mingi trotsi ja uhkusega, kujutasin ette, et see on minu väärikuse küsimus. See ettevõte ise on legendaarne.“

Jutt käib leivatootjast Pere, mis hiljem pankrotti tüürides kandis nime Lõuna Toiduainetetööstus ning mis kuulus enne Kilgi-aega tema elukaaslase isale, üle 80aastasele Neeme Raigile, kes istub samuti kohtupingis. Raig ütles, et ei mõista, milles ta on süüdi. „Mind puudutas eriti valusalt süüdistus, et olen kahju tekitanud ettevõttele, kus töötasin üle 30 aasta ja mida pidasin elutööks.“

Ei Kilk, Raigid ega Oolo ennast istungil süüdi ei tunnistanud.

Rõhuvad ajale

Nii Kilgi kui ka teiste kohtualuste kaitsjad üritavad rõhuda, et menetlus on nende hinnangul kestnud liiga kaua. Kilgile meenus istungi ajal Äripäeva raadiosaade, kus väitlesid IRLi ja riigikogu õiguskomisjoni liige Raivo Aeg ning Reformierakonna fraktsiooni liige Igor Gräzin. Nimelt esitas Gräzin veel mõne inimesega eelnõu, millega soovitakse kiirendada kohtueelseid menetlusi. Kilk hoiab Gräzini poole, kuid jättis kohtus mainimata, et saate lõpus tõdes Aeg, et kohtute ning justiits- ja siseministeeriumi seniste seisukohtade põhjal eelnõu praegusel kujul ilmselt läbi ei lähe.

Kilk meenutas, kui alandav oli teada saada kõnede pealtkuulamisest, näiteks aastatel 2012 kuni 2014 kestis see neli kuud. Kilk käis hiljem salvestatud vestlusi politseis kuulamas. „Sõber helistab ja ropendab, esimene naine seal midagi jageles, minu venda kuulati pealt, Kaie õde … Ma istun, kuulan ja tõesti piinlik on. Nii ebamugav,“ kurtis Kilk.

Ka tõmbas Kilk paralleeli mitme aastaga, mis kulus Indias Eestist ja teistest riikidest pärit laevakaitsjate süüst vabastamisele. „No mida te tahate arengumaast saada! Neli aastat menetletakse, nad ei tea midagi inimõiguste konventsioonist. Mina olen poole kauem uurimise ja kohtu all ning ega see ei ole läbi,“ rääkis Kilk, kelle arvates on ta kui prokuröri eriprojekt. „Panen Kilgi vangi!“

Mis juhtus?

Prokuratuuri süüdistus kirjeldab, kuidas AS Pere sattus 2011. aasta lõpus ja 2012. aasta alguses makseraskustesse.

Pere kandis hiljem nime Lõuna Toiduainetetööstuse AS, mille omanikud olid läbi kahe firma Rein Kilk ja Neeme Raig. Kuni 2006. aastani oli Pere omanik ainult Raig. Nüüdseks on ettevõte pankrotis.

Pere nõukogu liikmed Rein Kilk, Kaie Raig ja Karl Liivapuu otsustasid luua tütarfirma Pere Pagar.

Kristjan Oolole juhtida läinud tütarfirmasse viidi üle kõik kinnistud ja kaubamärgid. Nii sõlmis ASi Pere juhatuse liige Neeme Raig Pere Pagariga, mida esindas Oolo, kolme kinnistu ja kaubamärkide müügilepingu summas 1,6 miljonit eurot. Perele tekitati kahtlustuse järgi kahju 2,8 miljonit eurot.

Lepingu põhjal pidanuks Pere Pagarile üle minema ASi Pere kohustused DnB Nord Panga ees 1,6 miljoni euro ulatuses, kuid seda ei juhtunud. Pere Pagar rentis kinnistud süüdistuse järgi edasi – Oolo ja OÜ Linerel sõlmisid rendilepingu kümneks aastaks.

Hetkel kuum