Savisaar sai kriminaalasjast priiks

Harju maakohtus kohtuprotsess Keskerakonna endise juhi Edgar Savisaare, Keskerakonna, mitme poliitiku ja ettevõtja üle.   Foto: Andras Kralla

Keskerakonna endise esimehe Edgar Savisaare tervis on kohtu hinnangul nii kriitilises seisus, et kriminaalmenetlus tema suhtes tuli lõpetada.

Harju maakohtu määrusega lõpetati tulenevalt Savisaare tervislikust seisundist tema suhtes kriminaalmenetlus. Sellekohase taotluse esitas kohtule Savisaare kaitsja, Lextali vandeadvokaat Oliver Nääs.

Nääs kommenteeris, et ta lootis kohtult sellise määruse tegemist, kuna selleks olid kaalukad argumendid. „Samas on nii suure avaliku huviga kriminaalasjas alati faktoreid, mis võivad selliseid argumente siiski varjutada. Hea meel, et seda ei juhtunud ning et kohus tegi õige ja õiglase otsustuse,“ märkis Nääs.

Hiljuti valminud terviseekspertiisis leidis kuus eksperti, et Savisaar võib kohtupidamises osaleda. Eriarvamusele jäi endokrinoloog Vallo Volke, kelle arvates ei ole Savisaar võimeline kohtumenetlusest osa võtma.

Viimase aastaga on tervis halvenenud

Nääs sõnas, et Volke arvamuse kohaselt oleks kohtupidamine Savisaare osavõtul lõppenud väga suure tõenäosusega tema surmaga ning see oleks vähemalt osaliselt olnud põhjustatud kohtumenetlusest. „Lisaks nähtus ekspertiisiaktist, et Edgar Savisaare terviseseisund on viimase aastaga oluliselt halvenenud ning seda hoolimata heast ja asjakohasest ravist,“ lisas Nääs.

Samas kohtuasjas oli süüdistatav ka Villu Reiljan, kes tunnistas oma süüd ja läks kokkuleppemenetlusse. Praeguseks on Reiljanil karistus käes ja pikkadel istungitel ta osalema ei pea.

Nääsi sõnul ei kaalunud Savisaar menetluse jooksul kordagi prokuratuuriga kokkuleppe sõlmimist, kuna ta ei tunnistanud ennast talle etteheidetud tegudes süüdi.

Savisaart täna kohtuistungil kohal ei olnud. Ta viibib Jõgeva haiglas. Savisaare raviarsti Peep Põdderi sõnul on varasemad kohtuistungid mõjunud Savisaare tervisele halvasti. „Minu mure on kogu selle protsessi käigus olnud, et kui Savisaare tervis on natukenegi paremaks läinud, siis tuleb jälle istung peale kõigi nende jamadega ja jälle oleme nullpunktis tagasi. Silmaga on näha, kuidas tervisenäitajad halvenevad,“ kirjeldas Põdder.

Karmid korruptsioonisüüdistused

Riigiprokuratuur esitas Savisaarele süüdistuse korduvas suures ulatuses altkäemaksuga nõustumises ja vastuvõtmises, suures ulatuses toime pandud rahapesus, suures ulatuses ja korduvalt toime pandud omastamises ning suures ulatuses erakonnale keelatud annetuse vastuvõtmises.

Samas kriminaalasjas esitati süüdistus ka Alexander Kofkinile, Vello Kunmanile, Villu Reiljanile, Hillar Tederile, Kalev Kallole, Aivar Tuulbergile, Priit Kutserile ja MTÜ-le Eesti Keskerakond.

Tuulbergi, Kofkinit, Tederit ja Kunmanit süüdistatakse Savisaarele altkäemaksu andmises. Tallinna linnavolikogu endist esimeest Kalev Kallot süüdistab prokuratuur kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele. Põhja-Tallinna linnaosavanema endine asetäitja Priit Kutser on kohtu all süüdistatuna omastamisele kaasaaitamises.

Eelmisel sügisel võttis Savisaarele altkäemaksu vahendamise tõttu kohtu all olnud ekspoliitik Villu Reiljan süü omaks. Kokkuleppemenetluses mõistis kohus Reiljanile rahalise karistuse 33 034 eurot ja 40 senti.

Peale Savisaare ja Reiljani kõigi teiste jaoks kohtumenetlus jätkub.

 

Põdder: Savisaar võttis uudise tõredalt vastu

Edgar Savisaare raviarst Peep Põdder ütles, et Savisaar oli tervise tõttu kriminaalmenetluse lõpetamise uudise peale tõre, sest ta võitleks pigem edasi.

Järgneb intervjuu Põdderiga:

Kas kohtumäärus tuli teile kui Savisaare raviarstile üllatusena? Ikkagi ei tulnud. Minu arvates on kohtunik täiesti mõistlik inimene ja eks ta luges seda terviseekspertiisi ka. Kogu ekspertiisi sisu oli eitus läbi jaatuste. Ma arvan, et kui kohtunik seda luges, siis ta sai sellest aru.

Seda võib lugeda humaanseks otsuseks? Ma arvan küll, jah. Minu mure on kogu selle protsessi käigus olnud, et kui Savisaare tervis on natukenegi paremaks läinud, siis tuleb jälle istung peale kõigi nende jamadega ja jälle oleme nullpunktis tagasi. Silmaga on näha, kuidas tervisenäitajad halvenevad. Teine asi on, et meil ei saada väga aru, et patsiendi ravi ei ole ainult haiglaravi. Enamik ravist on ambulatoorne ravi. See jäi üldse kahe silma vahele.

Kuidas Edgar Savisaar ennast praegu tunneb ja kas tänane uudis on temani jõudnud? Ma arvan, et ikka on. Aga ta jääb veel päris pikaks ajaks siia haiglasse.

Kas kriminaalmenetluse lõpetamine rõõmustas teda? Pigem oli ta tõre. Sellepärast, et tema näeks selle probleemi lahenemist selliselt, et kohus kinnitab tema süütust. Sest nii tema kui ka advokaatide arvates ei ole sealt süüdistusest midagi võtta. Praegu jääb see asi natuke kripeldama. Tema läheks võitlusesse. Eks ta käis ka siin võitlemas kohtuistungitel, kuigi see tema tervisele hästi ei mõjunud. Me vahepeal saime päris suure edu. Kui oli uisuliidu aastakoosolek, siis ta oli seal ilma ratastoolita.

Eelmisel sügisel enne valimisi oli Savisaar ka ju pidevalt pildil? Ega teda ennast nii väga pildil ei olnudki. Sügisene asi oli ikka pigem tema nime ärakasutamine teiste poolt.

Hetkel kuum