Äripäev • 19. juuni 2018 kell 5:24

Aktiivsed pensionifondid vandusid passiivsetele alla

Pensionikogumine  Foto: PantherMedia/Scanpix

Passiivsete indeksfondide tootlus on sel aastal olnud märgatavalt parem kui aktiivselt juhitavatel fondidel, sealjuures on vahe suurem kui teenustasude erinevus.

„Kui terve eelmise aasta näitasid aktiivselt juhitavad fondid üldjuhul paremat tootlust, siis selle aasta alguses on pigem passiivselt juhitavad fondid olnud eespool,” märkis Swedbanki investeerimisfondide juht Kristjan Tamla Eesti Päevalehele.

Võtame näiteks aktiivse SEB Energilise Pensionifondi ja passiivse SEB Energilise Pensionifondi Indeks. Passiivse fondi tootlus oli 5,57%, aktiivsel aga 2,77%.

„Kui turud kasvavad, siis ongi tõenäoline, et passiivsed, pidevalt turgudele maksimaalses mahus investeerivad fondid löövad aktiivselt juhitavaid fonde, sest aktiivselt juhitavatel fondidel on väga raske võtta turgudel suuremat riski, kui juba passiivselt juhitavad fondid seda kogu aeg niigi võtavad,” ütles LHV Varahalduse juhatuse liige Joel Kukemelk.

„Mõne kuu tootlus ei anna mingit aimdust sellest, milliseks sinu vara pikaajaline tootlus järgmistel kümnenditel kujuneb. Sellepärast pole ühe aasta tulemuste põhjal võimalik aktiivsete ja passiivsete fondide edu hinnata," hoiatas Tuleva fondijuht Tõnu Pekk.

Loe pikemalt Eesti Päevalehest.

Hetkel kuum