Priit Pokk • 29. juuli 2018 kell 12:33

Kaju: valimistel kerkivad maksuküsimused teravamalt üles

Andreas Kaju  Foto: Raul Mee

„Ma usun, et võrreldes eelmiste valimistsüklitega võib majandus ja seda just maksude nurga alt tulla teravamalt üles,“ ütles poliitika.guru toimetaja ja suhtekorraldaja Andreas Kaju Äripäeva raadio saates „Kuum tool“.

Maksud võivad teemaks kerkida praeguse valitsuse tehtud tulumaksureformi tõttu. Veebruaris peaks tuludeklaratsioonide täitmisel selguma, kui hästi on inimesed suutnud oma tulusid prognoosida. "Lühidalt on küsimus selles, kui paljud avastavad kuu aega enne valimisi, et nad peavad juurde maksma. Kas see on 70 000 või 100 000 inimest? See võib valimiseelset meeleolu palju mõjutada ja loob soodsa pinnase ka maksudebati püstipanekuks," lausus Kaju.

"See võiks olla sisuline telg, kust praegust valitsust rünnata, kuid mina ei oska öelda, kui tõsine see probleem olema saab."

Eesti Päevalehe ajakirjanik Urmas Jaagant lisas, et deklaratsioonide esitamise aegu saab teada, kuidas uus tulumaksusüsteem inimestele tegelikult meeldib. „Kui me veidi lihtsustame, siis mis see muud ikka on, kui astmeline tulumaks,“ lausus Jaagant. „Seekord taheti teha ümber nurga ja natuke katta kilega, mis ei paista väga hästi läbi. Samas saame me ikkagi mingi pildi ette, kuidas inimesed sellisesse asjasse tegelikult suhtuvad ning meil on võrdlusmoment.“

Valikut jagub

Kaju rääkis, et tulevastel riigikogu valimistel ei saaks küll keegi koju jääda väitega, et ei ole, kelle poolt hääletada. „Eesti valija jaoks on väga ilus aeg ja eriti ilus saab see olema 2019. aasta märtsis, kus valik on ilmselt väga lai,“ ütles Kaju. „Reeglina on see demokraatia seisukohast hea.“

Jaagant märkis, et riigikogu valimised võivad tulla erilised ka selle poolest, et meil ei ole valitsuse moodustaja selge ehk me ei tea, kellele annab president volitused koalitsiooni loomiseks. „See paneb erakonnad väga suure pinge alla ning võib kaasa tuua olukorra, kus oma eesmärgi saavutamiseks võidakse hakata vahendeid vähem valima.“

Kaju lisas, et konkurents on tihedam kui varem. "Kõik variandid erinevatest koalitsioonidest on sisuliselt võimalikud, mis teeb poliitikahuvilise elu igas mõttes põnevamaks."

Saade „Kuum tool“ vaatas, milline võiks tulla poliitika sügishooaeg ning mille poolest tõotab see valimistsükkel erineda eelmistest.

Hetkel kuum