• Jaga lugu:

  Onecoini uskujad ootavad valget laeva

  Onecoini püramiidskeemi uskujad ootavad Rapla daami Anne Nauri juhtimisel pseudo-krüptorahalt maailma vallutamist.

  Ligi 900 inimest on koondunud Facebooki gruppi "Pilveraha", kus peamiselt postitabki Nauri, kes hoiab n-ö moraali üleval. See on tarvilik töö, sest viimasel ajal kipub liikmete usk mündiskeemi kõikuma – skeemi eestvedajad lükkavad rikkuse saabumise tähtaega aina kaugemasse tulevikku.
  Viimase lubaduse kohaselt läheb Onecoin 8. oktoobril "avalikuks" – plaanis on justkui ICO ehk avaliku mündipakkumise korraldamine. Tallinna proua Helju Kõiv ootab seda pikisilmi. Tal on aga mure – mündid, mille ta Onecoini lehel kunagi "seifi" pani, on juba maikuust saati kadunud. "Kui hoida seifis, siis raha kahekordistub. Protsendid olid päris head. Algul panin aastaks, aga kuna ma ei teadnud, et "linnuke" tuleb eest võtta, läks automaatselt veel teine aasta. Miskipärast kadusid mündid hoopis ära, ilusad nullid on," ütleb proua.
  Katsed nn IT-toega ühendust võtta pole vilja kandnud. "Ma olen sinna kirju saatnud, vastust ei tule. Grupis lohutati, et ega sa pole ainuke, kellel on mündid kadunud. Kunagisel töökaaslasel olid ka kuu aega seifist kadunud, aga pandi tagasi. Mul on kolm kuud juba ja ei mitte midagi. Nüüd saatsin teise kirja, aga kõige hullem on see, et nad ei vasta ega vabanda, nad ei teata mitte midagi, milles asi on...ütlevad, et kannatage, neil on nii palju muudatusi," räägib Kõiv.
  Suured summad
  Skeemi on ta matnud 1500 eurot, ostuhetkest alates on aga müntide näilik väärtus määratult tõusnud. "Panin sinna kuskil 3000 mündi ringis, ja kui oleks seifist välja tulnud, oleks üle 7000. Meie rahas on see korrutada 26 koma….ligi 200 000 eurot. Teised inimesed panid kohutavad summad sinna sisse. Ma tean, et inimesed on ostnud 30 000 eest... põhimõtteliselt on nad kõik siin juba miljonärid," arvutab proua.
  Ta pole siiski lõplikult lootust kaotanud, kuna teda on julgustanud just grupi eestvedaja Nauri. "Ta on võtnud juhtimise enda peale, tema ongi see, kes mind lohutas, et varu ainult kannatust, raha on olemas. Huvitav, miks ma seda kannatust pean varuma, kui nad võiksid mulle vastata ja kas või maha rahustada. Kui neil on support olemas, siis on ju kohustus vastata kirjadele," on Kõiv nõutu.
  Tema jutust koorub välja, et Nauri on soovitanud meediat vältida. "Ütleski, et ajakirjanikega mitte rääkida. Aga mina leian, et see pole mingi salastatud asi, kes usub, see ostab," sõnab Kõiv.

  Onecoin tegutseb juba 2014. aastast ja on ka Eestis populaarsust kogunud. Äripäev on varem kirjutanud, kuidas mõnes poes ja söögikohas sai maksta krüptoraha kinkekaartidega ning veebis müüdi isegi maatükke ja autosid. Skeemi uskus näiteks tuntud muusik Taavi Peterson.

  Ei mingit vastutust
  Anne Nauri teeb ajakirjaniku kõne peale esimese hooga ettepaneku kohtuda, kuid asub seejärel siiski telefonis asja selgitama. Kiirkõnes jutt kestab pea katkematult järgmise pooltunni. "Vastaste leer on meil Eestis ja ka mujal maailmas," kõlab alustuseks.
  Nauri ütleb, et ametlikult ta Onecoini ei esinda. "Oma lõbu, olen täiesti tavaline krüptohunt. Olen pensionifonde müünud, LHV omasid, mind hullult huvitab see teema. Ma naudin seda täiega," räägib ta. Onecoini taga on tema sõnul idealistlik soov raha rikastelt vaestele ümber jaotada. Eestis olevat "investoreid" 8000 ringis. "Nüüd me astume avalikult turule 8. oktoobril. Maailma jaoks pre-ICO (mündipakkumine - toim) on juba alanud. Nende jaoks, kes ICOga sisse tulevad, nad ei saa nätaki kohe münte kontole, vaid järgmise aasta oktoobrini," rääkis Nauri. Nüüd sõltuvat kõik sellest, kas maailm tuleb kaasa. "Võib-olla ei tule," möönab ta.

  Initial Coin Offering ehk mündipakkumine on alternatiiv traditsioonilisele IPO-le. ICO-maania sai hoo sisse eelmisel aastal ja investoritelt üle maailma koguti kümneid miljardeid eurosid, suurusjärgus pooled neist on aga praeguseks juba läbi kukkunud. Paljud ICO-d väidavad, et nende token'id ehk pakutavad osakud pole väärtpaberid, lootes nii järelvalvest kõrvale hiilida.

  Need, kes oma raha kätte ei saa, on aga Nauri jutu järgi ise süüdi - nad polevat kas esitanud vajalikke dokumente või on teinud esitamisel vigu. Leiduvat ka spekulante. "Üks sort inimesi, kes said münte, oskasid panna neid kasvama seifi, nagu pangas tähtajalisele hoiusele. Kes arvas, et saab kohe spekuleerima ja münte müüma hakata, nemad ei pannud," räägib ta. Kellel raha seifis on, saab Nauri jutu järgi seda Dealshaker'i portaalis kasutada – see on keskkond, mis on mõeldud Onecoinide eest kaupmeestelt erinevate toodete ostmiseks. Selgitus on tal ka sellele, miks mõned "seifis" vaid nulle näevad. "Osa inimesi pole 12 kuud käinud kontol, nende mündid on tõstetud tahatuppa," väidab ta.
  Onecoin esitlus hotellis Euroopa.Foto: Kristel Härma
  Mõni aeg pärast ajakirjaniku kõne teeb Nauri gruppi pika ja emotsionaalse postituse. "Jälle on koerte haukumise aeg kätte jõudnud," algab see pahaendeliselt. Grupi liikmetele paneb ta südamele, et igaüks vastutab ise info kogumise ja vajalike dokumentide esitamise eest. Selgub, et edu ootab neid, kellel on kannatlikkust. "Onecoinil on plaan järgmiseks 30-50 aastaks. Kas sinul ka?" küsib ta. Lõpetuseks teatab Nauri, et ta ei ole finantsnõustaja ja ei vastuta seega millegi eest.
  Globaalne võitlus
  Viimasel aastal on erinevate riikide võimud astunud vägagi karme samme, et Onecoin'ile lõpuks pidurit tõmmata. Skeemi epitsenter on Bulgaaria ja peamine "nägu" diivaliku olekuga Ruja Ignatova. Kui kohalikud võimud olid teema osas pikalt üsna leiged, siis aasta alguses alustati lõpuks Saksa võimude survel uurimist. Koostöös Europoliga otsiti läbi firma peakontor Sofias ning uurimisi alustati paljudes teisteski ELi riikides. Pettuse mastaapi näitab see, et ainuüksi Hiinas anti ühes kuriteoepisoodis kohtu alla ligi sada inimest ja konfiskeeriti 268 miljoni dollari eest väljapetetud raha.
  Seni ei ole skeemitajaid siiski lõplikult peatada suudetud ning viimased jätkavad ohvritele katteta lubaduste jagamist. Tavapärasest ICOst eristab oktoobrikuist väidetavat pakkumist see, et token'ite jagamine ei toimu mitte ühekorraga, vaid on jaotatud laiali pea aasta peale. Ilmselt selleks, et skeemi vältimatut kokkukukkumist võimalikult pikalt edasi lükata. Esialgu reklaamis Onecoin oma kodulehel, et ICO jaoks tehakse koostööd suurte krüptoraha vahendusplatvormidega, aga praeguseks on viimaste logod lehelt eemaldatud.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Anu Ruul: kestliku innovatsiooni võimalikkusest Maal – kümme sammu maailmalõpust eemale
Innovatsioon ja kestlik innovatsioon ei peaks olema kaks eri terminit, kestlikes uutes innovatsioonides peituvad väga suured tulevikuärid, kirjutab konsultant ja koolitaja Anu Ruul Äripäeva essees.
Innovatsioon ja kestlik innovatsioon ei peaks olema kaks eri terminit, kestlikes uutes innovatsioonides peituvad väga suured tulevikuärid, kirjutab konsultant ja koolitaja Anu Ruul Äripäeva essees.
Krüptoturul suur langus: bitcoin poole aasta madalaimal tasemel
Bitcoin langes täna poole aasta madalaimale tasemele ja ligi veerand miljonit kauplejat oli sunnitud positsioonid sulgema kui krüptovaluutad tehnoloogiaaktsiate kannul langemist jätkasid.
Bitcoin langes täna poole aasta madalaimale tasemele ja ligi veerand miljonit kauplejat oli sunnitud positsioonid sulgema kui krüptovaluutad tehnoloogiaaktsiate kannul langemist jätkasid.
Tehniline viga lükkas Tallinki reisi Turust Stockholmi päeva võrra edasi
Tallinki laeva Baltic Princess reis Turust Stockholmi lükkus tehnilise vea tõttu päeva võrra edasi, kirjutab Iltalehti.
Tallinki laeva Baltic Princess reis Turust Stockholmi lükkus tehnilise vea tõttu päeva võrra edasi, kirjutab Iltalehti.
Raadiohommikus: rikkaks aastal 2022. Aga ka sõjaohust
Reedeses hommikuprogrammis räägime edukast investeerimisest aastal 2022 ning julgeolekuolukorrast kaitseväe juhataja Martin Heremiga.
Reedeses hommikuprogrammis räägime edukast investeerimisest aastal 2022 ning julgeolekuolukorrast kaitseväe juhataja Martin Heremiga.