Eliisa Matsalu • 27. september 2018 kell 9:56

Õiguskantsler kritiseerib kinnisvaramaksu ideed

Õiguskantsler Ülle Madise on kriitiline idee vastu kehtestada Eestis kinnisvaramaks. „Eestis pole tingimusi, mis sellist maksustamist põhiseaduslikult õigustaks, lisaks tuleb arvestada ka omandireformi järelmõjusid,“ märgib ta.

Foto: Ivar Kuldver

Sel aastal on mitu korda esitatud küsimus, kas Eestis peaks kehtestama kinnisvaramaksu. Viimsi vallavanem ja Reformierakonna auesimees Siim Kallas tõstatas selle küsimuse aasta alguses ja ideest on indu saanud ka Vabaerakond, kelle üheks valimislubaduseks on kommertskinnisvara maksustamine.

Õiguskantsleri Ülle Madise sõnul ei sobiks Eestisse kinnisvaramaks vormis, mis muudaks maa ja majade kordategemise majanduslikult kahjulikuks ja mis võib sundida inimesi oma kinnisvara hoopiski müüma. „Ma pean silmas seda, et kinnisvaramaks ei tohiks karistada inimest oma maa kordategemise või oma kodu remontimise eest,“ selgitab Madise selle nädala saates „Kuum tool“. „Näiteks oled ostnud ühe võsastunud krundi, oled pannud sinna oma isiklikku jõudu, aega ja raha, rajanud omale kodu… ja siis sisuliselt karistatakse sind selle pingutuse eest maksuga,” lisab ta.

Kinnisvaramaks määras, mis sunniks oma kodu müüma, on õiguskantsleri sõnul põhiseaduse vaates väga küsitav. „Eestis pole tingimusi, mis sellist maksustamist põhiseaduslikult õigustaks, lisaks tuleb arvestada ka omandireformi järelmõjusid,“ märgib ta.

Madise sõnul on mõistlikus määras maamaks õiglane ja põhiseaduspärane. Vähemalt selline maamaks, mis kompenseerib krundiga ümbritsevate teede korrashoidu ja valgustust. Kinnisvaramaks on tema sõnul õigustatud seal, näiteks Pariisis, kus ruumi on vähe, aga rahvast palju ja kus ei saa lubada, et mõne inimese kätte koguneb väga palju kinnisvara. Eesti, isegi Tallinna probleem on Madise sõnul hoopis see, et palju on korrastamata maad ja hooneid ning soodustada tuleks nende kordategemist.

Intervjuu Ülle Madisega saates „Kuum tool“ on eetris homme kell 11. Saatejuht on Äripäeva uuriva toimetuse ajakirjanik Eliisa Matsalu.

Kuula Ülle Madise kommentaari kinnisvaramaksust tänasest hommikuprogrammist alates 15.41.

Hetkel kuum