Kristjan Pruul • 29. november 2018 kell 14:26

Sajad ühemehefirmad tõstsid maksuameti kampaania peale palka

Kampaania ühemehefirmade palgamaksmise parandamiseks on alanud rahulikus tempos.  Foto: Andras Kralla

Iga kuues dividendide maksmist turutasemel palgale eelistav ühemehefirma on maksu- ja tolliameti kampaania peale hakanud endale rohkem palka maksma, keskmine palgatõus on 280 eurot.

"Valimisse kuuluva 1800 isiku septembrikuu tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioonide järgi on nende isikute tööjõumaksud suurenenud kokku 303 000 euro võrra ning uusi isikuid on deklaratsioonidesse lisandunud kokku 37. Käitumist muutnud ettevõtete arv on kokku 332 ning see puudutab 325 füüsilist isikut," ütles maksu- ja tolliameti pressiesindaja Kaia-Liisa Tabri.

See 303 000 eurot on viimase kuue kuu peale kokku, keskmiselt 50 000 eurot kuus. See omakorda teeb keskmiselt 154 eurot tööjõumakse palgasaaja kohta kuus. Kui dividendi ootuses juhttöötaja endale maksuvaba tulu ei arvestanud ega juhatuse liikmele töötuskindlustust ei maksnud, siis keskmiselt tõstsid ühemehefirmad oma ainsal töötajal või juhatuse liikmel brutopalka 280 euro võrra.

Kampaania algas kevadel

Maksu- ja tolliamet teavitas aprillis avalikkust, et soovib nüüd alustada kõnelusi selliste ettevõtetega ja selgitada välja, kuidas on võimalik iga kuu käivet teha, kasumit teenida ja ka dividendi maksta nii, et töötajate panus põhimõtteliselt puudub.

"Andsime ettevõtetele oma käitumise muutmiseks aega ning augusti alguses tegime esimesed pöördumised ettevõtete poole dividendide ja töötasu eristamise teemal," rääkis Tabri.

Eelmise aasta andmeid vaadates leidis maksuamet 702 ettevõtet, kus töötasu ei saanud keegi, aga dividende maksti 13 miljonit eurot. Ettevõtteid, kus juhatuse liikmed ja pereliikmetest töötajad said ainult miinimumpalka, oli 799 ning dividende maksid nad 15 miljonit eurot. Neile lisandus veel kolmaski kategooria, kus palk jäi alla 70 protsendi valdkonna keskmisest: need olid 300 ettevõtet, kus dividendid ulatusid 10 miljoni euroni.

Praeguse seisuga on amet pöördunud sajakonna ettevõtte poole. Mõju mõõdetakse kõigi 1800 osas, kes esialgsesse valimisse kuulusid. Kuna amet teavitas ka avalikkust, siis eeldatakse, et osad ettevõtted parandavad oma käitumist ilma eraldi pöördumiseta.

Tagantjärgi parandusi ettevõtjatelt ei nõuta, tegemist on võimalikule maksuriskile tähelepanu juhtimisega ja soovitusega deklareeritavad tasud üle vaadata.

Hetkel kuum