Äripäev • 3. märts 2019 kell 7:16

Maailma kaubandusorganisatsiooniga on peatselt lõpp

Kaubandussuhete esindaja Lighthizer USA presidendist Donald Trumpist paremal  Foto: Reuters/Scanpix

Kui USA jätkab rahvusvahelise kaubandusorganisatsiooni (WTO) kohtunike ametisse määramise takistamist, siis kaotab organisatsiooni tegevus mõtte detsembris, kui ametist lahkub kaks eelviimast kohtunikku.

Riikide kaubavahetuse, tollide ja riiklike subsiidiumite vastavust rahvusvahelistele reeglitele kontrolliva WTO vahekohtusse peab kuuluma vähemalt kolm kohtunikku, aga ainult kolm neid alles jäänud ongi, vahendab Reuters. Kui kohtunik ametist lahkub, siis saab uue valida ainult organisatsiooni liikmete konsensusega. Viimast pole juba aastaid olnud, sest USA on katsed kohtunike pinki täiendada põhja lasknud.

Alles reedel teatas USA presidendi Donald Trumpi administratsioon, et WTO reeglid on hullusärk, mis segavad riigil iseseisvat kaubanduspoliitikat läbi viia. „USA on iseseisev riik, mille kaubanduspoliitika pannakse paika Washingtonis, mitte Genfis. Me ei lase WTO vahekohtul ja vaidluste lepitamise kohtul panna USAd kohustuste hullusärki, millega me ei ole kunagi nõustunud,“ seisis USA kaubandussuhete esindaja raportis.

Nimelt on Hiina pöördunud WTO-sse seoses tollidega, mille Trump on kehtestanud 250 miljardi väärtuses Hiina kaupadele. USA seevastu leiab, et need tollid on mõeldud sundimaks Hiinat muutma oma kaubanduspoliitikat.

Hiinale kaubandussõda lubanud USA kaubandussuhete esindaja Robert Lighthizer on omakorda kuulus ka terasetollide pooldajana.

Ühendriigid vajavad kaubavahetuses enesekehtestamiseks ruumi. Raporti sõnul, peab „USAle jääma võimalus kasutada tolle ja teisi vahendeid selleks, et veenda teisi riike meie murede tõsiduses.“

Raport ilmus päev pärast seda, kui WTO oli langetanud USA kasuks märkimisväärse otsuse ja teatanud, et Hiina riisi- ja nisukasvatajate riiklikud toetuste näol on tegu subsiidiumitega, mis rikuvad rahvusvahelisi reegleid.

Hetkel kuum