Eliisa Matsalu • 3. aprill 2019 kell 15:12

Allikas: Seeder tahab rahandusministri kohta

Kui senimaani on räägitud, et Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ei soovi valitsusse minna, siis Äripäevale teadaolevalt on olukord hoopis teistsugune – Seeder tahtvat endale rahandusministri kohta, kuna siis on kõige parem korraldada II pensionisamba reformi, mis on Isamaa olulisim punkt.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder on üks variant rahandusministri kohale.  Foto: Liis Treimann

Keskerakond, Isamaa ja EKRE on nüüdseks ministrikohad enam-vähem ära jaganud, kuid avalikkusele teevad nad nimed teatavaks alles laupäeval. Esmalt teevad esimehed erakondade volikogudele ministrikandidaatide ettepanekud ja seejärel luuakse nimed lukku. Ühe allika sõnul tahaks Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder rahandusministri kohta. Kas see aga ka õnnestub, ei ole veel teada.

Jutud, et Seeder ei taha valitsusse, tulenevad 2017. aasta juunist, kui Seeder sai Isamaa esimeheks, vahetas välja kolm Isamaa ministrit ja eelistas ise valitsusse minemise asemel jääda erakonna siseelu lappima. Tollal oli Isamaa reiting endise esimehe Margus Tsahkna juhtimisel langenud nii madalale, et paljud ennustasid, et see erakond järgmisi riigikogu valimisi ei näe. Nüüdseks on olukord sootuks teine.

Seeder täna õhtul telefonile ei vastanud. Tema erakonnakaaslane Priit Sibul ütles, et Seedri valmisolekut valitsusse minna tuleb küsida tema käest ja laiemalt ta võimalikke ministrikohti ei kommenteeri.

Väidetavalt ei taha Isamaa anda käest ka kaitseministeeriumi. Ainuke probleem on, et kui praegune kaitseminister Jüri Luik valitsusse jääda ei taha – ja fakt on, et EKREga valitsus Luigele ei sobi –, pole Isamaal kaitseministri kohale väga suurt valikut. Ühe nimena on läbi jooksnud Priit Sibula nimi. Ka seda juttu Sibul ei kommenteeri. Küsimuse peale, kas ta oleks valmis võtma valitsuse vastutust, vastas Sibul, et poliitikas olles peaks kõigeks valmis olema. „Selleks, et oma erakonna seisukohti kaitsta ja tugevdada, on valitsuse vastutus üks võimalus, jah,“ ütles ta.

Fakt on ka see, et äsja Isamaaga uuesti liitunud Tõnis Lukas tahaks saada uuesti haridusministriks. Lukas ütles Delfile, et kui ta ministrikohta ei saa, läheb ta riigikokku. Iseasi, kas Keskerakond tahab haridusministri kohta käest ära anda. Nimelt on Isamaal ja Keskerakonnal küllaltki erinevad lähenemised, mida teha vene koolidega.

Samuti tahaks Isamaa jätta endale keskkonnaministri portfelli, tõenäoline kandidaat sellele kohale on praegune minister Siim Kiisler. Enne Kiislerit on keskkonnaministri ametit pidanud ka näiteks Isamaalane Marko Pomerants.

Tallinna linnapea Taavi Aas teatas täna, et ta läheb riigikokku. See tähendab, et vägagi tõenäoliselt saab temast üks minister. Aasa tahtvat valitsusse Jüri Ratas, kes on Taavi Aasa hea sõber.

Samuti on ühe allika sõnul kuulda olnud, et üks Helmedest ministriks ei lähe, vaid jääb riigikokku. Kuulda on, et selleks jääb Martin Helme.

EKRE kohta on öeldud, et nad tahaksid endale sise-, regionaal-, välis- ja kaitseministri kohta. EKRE-lane Henn Põlluaas, kellest saab suure tõenäosusega homme riigikogu spiiker, ütles täna meediale, et Mart Helme välisministri kohta ei taha, kuna talle ei meeldi reisida. Küll aga kandideerib Mart Helme Euroopa Parlamenti. Siseministrina on varem spekulatsioonidena läbi jooksnud Jaak Madisoni nimi.

Hetkel kuum