Äripäev • 3. aprill 2019 kell 7:36

Eesti sai uue panga

Holm Bank ASi juhatuse esimees Indrek Julge.   Foto: Liis Treimann

Finantsinspektsioon andis ASile Koduliising üle Euroopa Keskpanga väljastatud krediidiasutuse tegevusloa otsuse. Äriühingu uueks nimeks krediidiasutusena saab Holm Bank AS.

Uue panga tekkimist kinnitas ka Holm Bank. Panga nõukogu esimees Kaido Veske ütles pressiteates, et Holm Bank on pereettevõte. "Seda juhtis pikka aega Arne Veske. Alates 2012. aastast vastutas arengu eest minu õde Kelly Veske. Perekesksus võimaldab ellu viia rahulikumat ja pikaajalisemat strateegilist plaani," ütles Kaido Veske.

Holm Bank teatas, et jätkab Liisi järelmaksu ja väikelaenu pakkumist ning kehtima jäävad Liisi järelmaksukaardid, Liisi seniste klientide ja koostööpartnerite jaoks jäävad kehtima samad teenused ning tingimused.

Arne Veske

Arne Veske asus viimases Äripäeva Rikaste TOPis 27,3 miljoni euroga 109. kohal.

Ta on Haapsalu ettevõtja, maakonnalehe Lääne Elu suuromanik. Tulusaim firma on Koduliising, mis pakub tarbijakrediiti kaubamärgiga Liisi. Lisaks tarbijakrediidile asuti 2016. aastal koostöös Nord Varaliising OÜga väljastama väikeliisinguid ettevõtetele. Puhaskasumit teenis Koduliising 2017. aastal 2,3 miljonit eurot. Lisaks Koduliisingule on Veske teinud investeeringuid kinnisvarasse ning talle kuulub ka enamusosalus firmas Arvutitark, mis viis aastat tagasi võttis üle raskustesse sattunud Arvutikeskuse kaupluste riismed. 33,33% Arvutitargast kuulub Aleksandr Priidemannile. Arvutitarga käive oli 2017. aastal 13,7 miljonit eurot ja kasum 367 611 eurot. 2016. aastal vastavalt 10,9 miljonit ja 221 780 eurot.

Kaido Veske

Kaido Veske on üks vähestest eestlastest, kes on töötanud maailma võimsaimas finantskeskuses - Wall Streetil. Tema karjäär sai alguse investeerimispangas Bear Stearns, töötades ettevõtte Londoni ja New Yorgi kontorites. Hiljem on ta ametis olnud Wall Streetil Irving Place Capitali fondihaldurina ning tänaseks on ta Läänemere regiooni ettevõtetesse investeeriva Livonia Partnersi kaasasutaja.

Uute toodetena toob Holm turule hoiused eraklientidele. Lisaks sellele plaanitakse turule tuua teisi uusi teenuseid nii eraisikutele kui ettevõtetele.

Finantsinspektsiooni teatel annab krediidiasutuse tegevusluba õiguse avalikkuselt kaasata hoiuseid ja muid tagasimaksmisele kuuluvaid rahalisi vahendeid. Klientide hoiustele rakendub Eesti hoiuste tagamise skeem.

Holm Bank ASi juhatuse esimees on Indrek Julge ning juhatuse liikmed Arne Veske ja Kerstin Loss. Nõukogu esimees on Kaido Veske ja nõukogu liikmed Kelly Veske, Reimo Hammerberg, Ruslan Mahhov, Pärt Kivaste. Holm Bank ASis omavad olulist osalust Liisi Valdus OÜ ja Arne Veske.

Indrek Julge

Indrek Julge alustas tööd panganduses 1996. aastal. Aastatel 1999–2009 töötas ta SEB Liisingusa. Aastatel 2009–2011 juhtis ta SEB Global Transaction Services divisjoni Eestis ning kuni 2014. aastani oli SEB Läti juhatuse liige ja ettevõtete panganduse juht. Seejärel asus ta tööle SEB Eesti ettevõtete panganduse valdkonna juhina, kus töötas 2016. aastani.

Ühtlasi tunnistas finantsinspektsioon kehtetuks ASile Koduliising 2017. aasta märtsis väljastatud krediidiandja tegevusloa.

Märtsi alguses ütles Liisi kaubamärgi all tegutseva ASi Koduliisingu juht Arne Veske Äripäevale, et praegu veel ei saa plaane lähemalt selgitada. „Praegu ei ole käes veel see kriitiline hetk, kus lähemalt midagi kommenteerida. Õigel ajal vastan kindlasti kõigile küsimustele,“ ütles Veske. Pangandusturul tema sõnul ruumi on kindlasti ja tekib ka juurde, aga „mina ei ole pangandusguru, et seda kõike pikemalt analüüsida“.

Uutele teenustele turul ruumi on

Ülemöödunud aastal 27miljonise krediidiportfellini jõudnud Koduliising on esimene Eesti päritolu uus tulija siinsel pangaturul alates Inbankist, mis sai litsentsi 2015. aastal.

Kuu alguses Äripäevaga rääkinud Inbanki juht Margus Kastein soovis esmase reaktsioonina uuele tulijale vaid edu. „See annaks täiendava tõuke niigi üha enam kinnistuvale trendile, kus tugeva tiimiga ja samas usaldusväärsed finantsteenuste osutajad raputavad ajale pisut jalgu jäänud traditsioonilist pangandusturgu,“ ütles Kastein. „Teadmata küll hea konkurendi plaane lähemalt, julgen öelda, et uudsetele lahendustele avatud ja "näljasele" pangale on Eestis kindlasti konkurentsi tervendavat ruumi,“ lisas Kastein, kelle sõnul ei ole üks pank tänapäeval enam pilvelõhkuja, vaid tootepõhine, digitaalne ja klientidele traditsioonilistest pangakanalitest sõltumatuid lahendusi pakkuv.

Ka Coop panga juhatuse esimees Margus Rink tõdes, et Liisi kaubamärgi all tegutseva Koduliisingu pangaks kasvamise soov näitab, et pangandusturg toimib – keegi lahkub, keegi liitub. „Selleks, et Eesti tugevalt kontsentreerunud ja konkurentsitihedal pangandusturul läbi lüüa, peab uuel sisenejal olema selgelt eristuv strateegia. Mis saab olema uue panga strateegia, me täna veel ei tea ja eks seda näitab aeg,“ rääkis Rink.

Koduliising on viimase aasta tegelenud meeskonna tugevdamisega

2017. aasta neljandas kvartalis asus AS Koduliising tugevdama ettevõtte juhtkonda – tööle asusid uus juhatuse esimees, riskijuht ja finantsjuht. Ettevõtte viimane aruanne ongi 2017. aasta kohta. Siis teatas aasta varem jagunemise teel moodustunud ettevõte, et 2017. aasta kujunes edukaks. Tulu teeniti kokku 8 miljonit eurot, kulud kasvasid 5,7 miljoni euroni. Kulude kasvust märkimisväärse osa andis personalikulude suurenemine, mis oli seotud peamiselt töötajate arvu suurenemisega 53 töötajani.

Vahepeal on töötajate arv veelgi kasvanud ja eelmise aasta viimases kvartalis töötas Koduliisingus juba 69 inimest, näitab Äripäeva Infopank.

Puhaskasumit teenis AS Koduliising majandusaastal kokku 2,3 miljonit eurot.

Koduliisingu põhitegevus oli tarbijakrediidi väljastamine. Lisaks anti koostöös Nord Varaliising OÜga ka väikeliisinguid ettevõtetele.

2017. aasta lõpuks jõudis ASi Koduliising krediidiportfelli maht 26,5 miljoni euroni, kasvades majandusaastaga ca 36%, seisab aruandes. Koguportfellist moodustas 2017. aasta lõpu seisuga järelmaksuportfell 76% (üle 20 miljoni euro), järelmaksukaardi portfell ligi 16% (4,2 miljonit eurot) ja ettevõtetele finantseeritud liisingportfell ligi 8% (üle 2 miljoni euro).

Hetkel kuum