Pille Ivask • 8 aprill 2019

Uute ministrite profiil: kes on Rene Kokk, Mart Järvik ja Marti Kuusik?

Täna allkirjastati riigikogus Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsioonileping.  Foto: Liis Treimann

Potentsiaalses uues valitsuses on kolm ministrit, kellest avalikkus on ehk vähem kuulnud. Nendeks on ministrikandidaadid Rene Kokk, Mart Järvik ning Marti Kuusik.

Nädalavahetusel sai paika uue võimuliidu ministrite nimistu, koalitsioonilepe allkirjastati riigikogus täna. Kokku jagati kolme osapoole vahel võrdselt ära 15 ministrikohta. Kui enamik ministrikandidaate on avalikkusele tuntud, siis leiab uute potentsiaalsete ministrite seast ka avalikkusele ehk vähem tuntud nimesid ja nägusid.

Järgnevalt tutvustame EKRE ministikandidaate Rene Kokka, Mart Järvikut ning Marti Kuusikut.

Keskkonnaministri kandidaat Rene Kokk (keskel) täna riigikogus toimunud koalitsioonileppe allkirjastamisel.  Foto: Liis Treimann

RENE KOKK, keskkonnaminister

39aastane Rene Kokk on uue potentsiaalse valitsuse keskkonnaministri kandidaat.

Kokale kuulub ettevõte RME Invest. Ettevõtte majandusaasta aruannetes on öeldud, et firma pakub erinevaid teenuseid, kusjuures peamised teenused on seotud halduse ja heakorraga. Aruandes kirjutatakse ka, et ettevõte otsib uusi tegevussuundi. Ettevõtte käive on olnud tagasihoidlik, ulatudes mõne tuhande euroni. Kasuminumbrid jäävad samasse suurusjärku. 2017. aasta majandusaasta aruandes seisab, et ettevõtte müügitulu oli 710 eurot, kasum 7097 eurot.

Samuti kuulub Kokale Äripäeva Infopanga järgi 50% ettevõttest Jarex Invest. Ettevõte tegeleb sõiduautode haagiste müügi, remondi ja hooldusega. Firma asutati veidi enam kui viis aastat tagasi. Möödunud aastal teenis Jarex Invest 117 078 eurot käivet ja 7653 eurot kasumit.

Kokk kuulub lisaks RME Investi ja Jarex Investi juhatusele ka MTÜ Avalikult Riigireformist, EKRE ning Metallest OÜ juhatusse.

Metallest OÜ on pea kolm aastat tagasi asutatud ettevõte. Ettevõtte majandusaasta aruandes kirjutatakse, et firma asutati eesmärgiga hakata valmistama tööstuslikust sepismetallist piirdeaedu.

Samas nenditakse aruandes, et kuna seadmete alginvesteering on suur ja Leaderi projektist ei saadud piisavalt raha, ei saanud ka äriplaan täies mahus teoks teha. Ettevõte kirjutab, et 2018. aastal proovitakse oma tegevuseks taas raha taotleda. "Kui toetusrahasid, mis aitaksid projekti täies mahus alustada, ei ole võimalik saada, siis oleme plaaninud alustada projekti järk järgulist teostamist osade kaupa," kirjutatakse aruandes.

Praegu on Kokk Rapla vallavolikogu esimees. Ta on õppinud maaehitust ning Eesti Maaülikoolis ökonoomikat ja ettevõtlust.

Mart Järvik on EKRE kandidaat maaeluministri ametikohale. Fotol Järvik lõppenud nädala laupäeval peetud EKRE volikogul.   Foto: Liis Treimann

MART JÄRVIK, maaeluminister

63aastane Mart Järvik kuulub MTP Järvakandi Arendusselts juhatusse. Aastail 2006-2018 oli ta MTÜ Raplamaa Omavalitsuste Liit juhatuse liige, samal perioodil kuulus ta ka OÜ Tulihein juhatusse. Ta on olnud ka Eesti Linnade liidu juhatuse esimees.

Järvik on õppinud keskkonnateadusi ning keskkonnakorraldust ja -planeerimist.

OÜ Tulihein on 20 aastat vana pereettevõte, mille peamisteks tegevusaladeks 2017. aastal oli kütuse jaemüük ja toitlustamine kino-kohvikus. Ettevõttel on üks automaattankla Järvakandis.

Lisategevustena on Tuliheina puhul ära mainitud turvasüsteemide käitus, majutus, nõustamine, ehitustööd ning haljastus. Perioodil 2013-2017 kulges ettevõtte käive 250 000 ja 350 000 euro vahel. 2017. aastal teenis firma 6837 eurot kasumit, mis on ettevõtte viimase viie tegevusaasta parim tulemus.

Mart Järviku poeg Mait Järvik ütles, et Mart on õige inimene maaeluministri ametikohale ja saab sellega kindlasti hakkama. „Ta on seisnud kogu aeg selle eest, et maal oleks elu ja ettevõtlus. Maapiirkonnad hoiavad Eestit üleval,“ ütles Mait Järvik.

Mait Järviku sõnul on isa Mart ajanud regionaalpoliitikat juba väga pikka aega. „Ma arvan, et tema teod ja kuulumine nõukogude etteotsa näitab, missuguse kaliibriga inimene ta on,“ hindas ta.

Marti Kuusikust saab ilmselt väliskaubandus- ja IT-minister  Foto: Meelis Meilbaum

MARTI KUUSIK, väliskaubandus- ja IT-minister

48aastane Marti Kuusik on uues valitsuses ilmselt väliskaubandus- ja IT-minister. Ta ei kuulu ametlikult ühtegi erakonda.

Kuusikule kuulub täies ulatuses Vergi Puhkemaja OÜ. Nagu nimigi ütleb, pakub Vergi kalurikülas puhkamisvõimalusi. 2015.-2017. aastani on ettevõte teeninud stabiilselt enam kui 30 000 eurot käivet. Kasum ulatus 2017. aastal 15 684 euro juurde.

Kuusikule kuulub 50% ettevõttest Metallihoov OÜ ning AA Aiapostid OÜ. Neist esimene tegeleb eluruumide üürile andmisega, metallitöötlusega tegelev AA Aiapostid pole aga Äripäeva Infopanga andmetel enam aktiivne ettevõte.

Kuusik ütles, et ta tegeleb ettevõtlusega siiski väikses mahus, mistõttu on ettevõtte juhtimisega seotud tegevused ka vabal ajal tehtavad. „Pole selline asi, mis kahjustaks ministritegevust. Ma olen käinud tööl kogu aeg, ettevõtlus on kõrvalteema,“ ütles Kuusik.

Meedias on Kuusik rohkem figureerinud aga selle poolest, et on viimased pool aastat täitnud mehitamata õhusõidukisüsteemide arendamise ja tootmisega tegeleva OÜ Threod Systems tegevjuhi asetäitja kohustusi. „Ma olen loomulikult oma tööandjat teavitanud ja leppinud kokku, et toimub viisakas eraldumine. Ega siin midagi muud olegi. Hetkel täidan tööülesandeid ja annan õigel ajal tööülesanded üle,“ ütles Kuusik.

Varem pole Eestis väliskaubandus- ja IT-ministrit olnud. Kuusik tõdes, et ühelt poolt on tal tõesti võimalus rolli defineerida, samas võib seda mõneti tõlgendada ka survena. Kuusik lubas alustuseks koondada enda ümber „viisaka ja tegusa“ meeskonna, tutvuda olemasolevate võimalustega. Seejärel hakkab aga pihta olemasoleva pildi kaardistamine ja analüüs. Siis pannakse paika mõtestatud eesmärgid ja alles siis konkreetne tegevusplaan. „Nagu vanasti öeldi, andke aega atra seada. Praegu olen alles ministrikandidaat. Praegu ma mingeid konkreetseid tegevusi loetlema ei saa hakata,“ ütles ta.

„Tähtis on see, et pole vaja oodata, et natsid saabuvad ministeeriumitesse. Siltide kleepimine, et kellegi jutt kubiseb vihast, vihaavaldustest… Tarkadel inimestel võiks olla arusaamine, et sellised väited lõpetavad diskussiooni eos ära. Kus siltide kleepimine algab, seal diskussioon lõppeb,“ ütles Kuusik, kes rõhutas, et on häälestatud koostööle.

„Ma olen eluaeg töötanud ettevõtjatega külg külje kõrval. Hindan nende tegelikku väärtust ühiskonnale ja pean neist sügavalt lugu. Kui saan kaasa aidata, siis hakkan seda ka tegema. Saame kokku, näeme, et kõik on inimesed. Ei ole ükski poliitiline jõud Eestis omanud jumalikku mandaati või monopoolset valitsemise moraalset õigust. Saame kokku, räägime, ja asjad lähevad liikuma. Ei maksa üle karta. Vaatame, kas ikka on põhjust karta ja siis kardame,“ ütles Kuusik.

Hetkel kuum