Katariina Krjutškova • 9. aprill 2019 kell 9:54

Hirve ei päästnud trellide tagant ka pool miljonit eurot

Möödunud reedel osales kuritegeliku grupeeringu juhtimises süüdistuse saanud Hubert Hirv kohtuistungil, kus arutati tema vahi alt vabanemise võimalikkust. Kohus aga ei lase teda trellide tagant välja ka poole miljoni eurose kautsjoni vastu.  Foto: Andras Kralla

Kohus otsustas jätkuvalt vahi alla jätta kuritegeliku organisatsiooni juhtimises süüdistatava hotelli- ja restoraniärimehe Hubert Hirve, kes pakkus enda vabastamise eest kautsjoni 500 000 eurot.

Samuti jättis Harju maakohus rahuldamata Pavel Gammeri ja Ardo Vilbre kaitsjate taotlused vahistamise tühistamiseks ja selle asendamiseks elektroonilise valvega.

Kohus selgitas, et vahistatuse põhjendatust on võimalik kontrollida igal ajahetkel, kohustuslik on see iga kuue kuu järel. Kohus möönab siiski, et praeguseks ajaks on süüdistatavad viibinud vahi all juba märkimisväärse aja, mida tuleb arvesse võtta edaspidi vahistamise põhjendatuse kontrollimisel.

"Praegu tehtav otsustus ei tingi vältimatult isiku vahi all viibimist kogu järgneva kohtumenetluse jooksul, vaid kajastab kohtu seisukohta vahistamise põhjendatuse osas praegusel ajal," teatas kohtu pressiesindaja Viivika Siplane.

Lisaks leidis kohus, et süüdistatavate puhul esinev uute kuritegude toimepanemise oht ei võimalda vahistamise asendamist elektroonilise valvega.

Võimalikud kuriteod on sellist laadi, mida ei ole kohtu hinnangul võimalik vältida isikule elektroonilise valve kohaldamisega. Kuritegude toimepanemist saab jätkata sisuliselt ka kodust lahkumata; samuti on isikul sel juhul piiramatud suhtlemisvõimalused, mis võimaldavad korraldada uute kuritegude toimepanemist.

Sarnaselt Hirvega esitati kuritegeliku organisatsiooni juhtimises süüdistus hotelli- ja restoraniärimehele Pavel Gammerile.

Prokuratuur süüdistab Hirve ja Gammerit lisaks kuritegeliku grupeeringu juhtimisele ka eraviisilises jälitustegevuses, altkäemaksu andmises erasektoris, maksukohustuse varjamises ning täiendavalt tulirelva, laskemoona ning helisummutite ebaseaduslikus käitlemises ning tsiviilkäibes keelatud relva käitlemises.

Gammerile on esitatud süüdistus ka väljapressimises.

Vilbrele on esitatud süüdistus kuritegelikku ühendusse kuulumises koos Hirve ja Gammeriga ja selle grupeeringu eesmärk oli alates 2008. aastast suunatud varalise kasu saamise eesmärgil majandusalaste kuritegude toimepanemisele.

Lisaks on Vilbrele esitatud süüdistus dokumendi võltsimises ning soodustuskelmuse katses.

Möödunud reedel arutati Harju maakohtus kuritegeliku organisatsiooni juhtimises süüdistuse saanud hotelli- ja restoraniärimehe Hirve, Gammeri ja nende parema käe Ardo Vilbre vabastamist vahi alt. Senimaani on kohus nende vahistamismääruseid vaid pikendanud.

Täna avalikustatud määruseid on võimalik edasi kaevata 15 päeva jooksul.

Seltskonna ajas tülli kiirlaenuäri

Äripäev on varem kirjutanud, et kuritegelikus ühenduse juhtimises ning seal osalemises süüdistatava seltskonna ajas tülli varasemalt üks suurimaid kiirlaenuärisid MiniCredit, mille aastaid tagasi alanud pankrotimenetlus tõi välja miljonite eurode eest sularaha väljavõtmisi, segased tehingud seotud osapooltega ja firma pangakaardiga ööklubides tuuritamised.

Kiirlaenuäri MiniCredit ümber on tiirelnud kirju seltskond alates skandaalsetest ärimeestest Kristian Kesnerist, Hirvest ja Gammerist kuni vandeadvokaat Viktor Särgava, kinnisvaraärimees Ardi Roosimaa ja kunagise Läti esirikka, tuntud ekspankuri pojani. Sinna vahele jääb veel hulk tegelasi Eestist, Lätist ja Venemaalt. Laenuäris on põimunud üllatavate tegelaste huvid ning iseloomulik on segane omanikering. Äripäeva andmetel oli MiniCrediti niiditõmbaja skandaalne Kristian Kesner.

Lisaks Hirvele, Gammerile ja Vilbrele süüdistatakse nelja meest ja kolme naist kuritegelikku ühendusse kuulumises. Kokku said süüdistuse 22 inimest ning neli äriühingut.

Hetkel kuum