Anu Jõgi • 23 mai 2019

Taavi Aas pani Eesti Teed müüki

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas  Foto: Andras Kralla

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas soovib valitsuselt nõusolekut võõrandada avalikul enampakkumisel riigile kuuluvad 100 000 ASi Eesti Teed aktsiat. Ühe aktsia nimiväärtus on 100 eurot, on kirjas valitsuse päevakorras.

Valitsus kiitis täna ettepaneku esitatud kujul heaks.

Rahandusministeeriumile saadetud ülevaates oli kirjas, et Eesti Teede müük võiks toimuda avalikul enampakkumisel ning alghinnaks soovitab ministeerium vähemalt 14 miljonit eurot, mis on võrdne ettevõtte raamatupidamisliku väärtusega ja kõrgem eksperdi poolt 2018. aasta novembris hinnatud turuväärtusest.

Eesti Teede ASi võiks ministeeriumi ettepanekul maha müüa juba selle aasta teises pooles. "Ettepanek on viia 2019. aasta esimeses pooles lõpule äriühingu restruktureerimine, võtta selgem suund ettevõtte väärtuse suurendamisele ning valmistada ette osaluse võõrandamine 2019. aasta teises pooles," seisab rahandusministeeriumile saadetud ülevaates.

Valitsuse päevakord selgitab, et alates 2017. aasta novembrist tegutseb AS Eesti Teed täielikult vaba turu põhimõtetest lähtuvalt, teostades teehoolet vabal turul sõlmitud lepingute alusel. Viimaste aastate konkurentsiolukord on hooldeteenuste turul paranenud ning 2017. aasta alguses läbi viidud riigiteede hoolduse hangetel osales keskmiselt viis ettevõtet, mis näitab konkurentsi olemasolu. Sellest tulenevalt ei ole riigi osaluse säilitamine äriühingus enam põhjendatud.

Eelmise aasta detsembris, kui riik otsustas Eesti Teede erastamisest loobuda, leidis KPMG, et ettevõtte hind võiks sügise seisuga olla diskonteeritud rahavoogude meetodil umbes 10,5 miljonit eurot ja selle varade väärtus 15,3 miljonit eurot. Võrdluseks Eesti Teede 2017. aasta lõpu seisuga oli omakapitali 23,5 miljonit eurot, ehk KPMG hinnangul on ettevõttel varade maksumus mitu miljonit eurot väiksem kui nende bilansiline väärtus, kirjutas ERR.

Firma olnud kogu aeg müügilistis

Riigifirma Eesti Teed juht Andres Agukas rääkis Äripäevale veebruaris, et nende ettevõtte erakätesse müümisest on räägitud pikalt ning tõsisemalt 2015. aastast. Siis ei olnud ettevõte aga veel müügikõlbulik, sest sellel olid sisetehingud. Alates 2017. aasta novembrist on ettevõte aga vabal turul ning igal hetkel müüdav.

"Minu isiklik seisukoht on, et liiga kaua müügist rääkida ei ole hea. Kas tuleb see protsess lõpuni viia või siis ära jätta,“ nentis Agukas ja märkis, et selgus on alati parem kui segadus. "Praegu on räägitud pidevalt erastamisest ja seetõttu ettevõttel endal on keerulisem tegutseda, et oled justkui kogu aeg müügilistis. Ettevõttel oleks selgem, kui otsustataks, kas siis müüakse või üldse ei müüda. Siis saab ettevõte mingis mõttes stabiilsemas keskkonnas tegutseda,“ rääkis Agukas. Tema sõnul pärsib selline olukord ettevõtte arengut.

Agukase hinnangul ei peaks riik oma äriühingut hoidma, kui teised sarnast teenust osutavad ettevõtted on eraomandis. "Ma saan aru, kui riigiomanduses on ettevõte, kelle sarnast teist Eestis ei ole ja tekiks eraomanikul monopol. Eesti Teed on ettevõttena sarnane teiste turuosalistega ja tema müük oleks minu meelest igati kohane.“

"Isiklikult mina suurt riigikapitalismi ei poolda,“ ütles Agukas.

Hetkel kuum