Äripäev • 13. juuni 2019 kell 9:29

Narva elektrijaamad hakkavad põlevkivi asendama

Narva elektrijaamade kateldes võib tulevikus asendada põlevkivi osaliselt biomassiga. Valitsus andis neljapäeval majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile nõusoleku valmistada ette sellekohane eelnõu.

Elektrijaam Narvas.   Foto: Liis Treimann

Majandus- ja taristuminister Taavi Aasa sõnul lubab biomassi osaline kasutamine vähendada elektrijaamade CO2 heitmeid poole võrra, suurendada oluliselt Eesti taastuvenergia toodangut ning parandab jaamade konkurentsivõimet elektriturul. „Olemasolevates elektrijaamades fossiilse kütuse asendamine biomassiga on kiireim tee riigi taastuvenergia osakaalu suurendamiseks. Samuti aitab see ära hoida teisi CO2 kõrgest hinnast tingitud kõrvalmõjusid,“ lisas minister.

Seda, kui suur nõudlus puitmassi järgi Eesti Energial tekib ehk kui palju see puiduturgu mõjutab, ei oska keegi praegu veel öelda. Küsimus on selles, kui suures ulatuses on valitsus valmis taastuvenergia tootmise eest toetust maksma.

"Meie tehniline võimekus põletada biomassi on suur, kuid seda ei saa mahult siduda tänase valitsuse otsusega. Nii palju valitsus kindlasti taastuvenergiat tellida ei soovi," ütles riikliku energiafirma pressiesindaja Priit Luts.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist öeldi kommentaariks, et Eesti Energial avaneb plaani järgi võimalus osaleda taastuvenergia toetuste vähempakkumistel.

Valitsus korraldab vähempakkumise taastuvast energiaallikast elektrienergia eesmärkide täitmiseks ja selle võitja saab võimalus saada lühiajaliselt, tõenäoliselt 12 kuu jooksul, toetust taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmiseks, selgitas ministeeriumi energiaturgude valdkonnajuht Rein Vaks.

"See võimaldab riigil paindlikult reageerida eesmärgi täitmisesse olukorras, kui pikaajalisi lahendusi silmapiiril ei ole. Hetke seisuga on veel lahtine, millised on lähituleviku taastuvast energiaallikast elektrienergia tootmise eesmärgid. Seega on ka lahtine, millises mahus vähempakkumisi lähitulevikus korraldatakse. Loodame need mahud lähiajal paika saada," lisas ta. Vähempakkumise tulemusel makstaval toetusel on ka ülempiir.

Aasa sõnul aitab konkurentsivõimelisem hind säilitada Eesti Energial suurema tootmisvõimekuse ning sellega koos hoida töökohti. „Nii Ida-Virumaale kui kogu Eestile on vajalik, et energiasektor oleks tugev ja head spetsialistid saaks seal tööd,“ lausus Aas.

Järgmiste sammudena Ida-Virumaa abistamiseks tõi minister välja kiirema ülemineku põlevkivielektri tootmiselt õli tootmisele, riigi toetuse rafineerimistehase rajamisel ning eesmärgi rakendada koos teiste Balti riikidega kolmandatest riikidest saabuvale elektrile võrgu kasutamise tariifi.

Narva elektrijaamade kolm modernsemat energia tootmise plokki suudavad kasutata kuni 50 protsendi ulatuses biomassi ning toota taastuvenergiat. Fossiilseid kütuseid kasutavates elektrijaamades osaliselt biomassi kasutamine taastuvenergia tootmiseks on väga levinud meede ka teistes Euroopa Liidu liikmesriikides, kirjutab ministeerium pressiteates. Suur osa Eestist eksporditavatest pelletitest läheb sellistesse elektrijaamadesse näiteks Belgias ning Inglismaal.

Elektrituruseaduse muudatused on plaanis jõustada aasta jooksul.

Hetkel kuum