Jaanus Vogelberg • 17. juuli 2019 kell 13:30

Pärnus alustas tööd Eesti suurim päikeseparkide kompleks

Päikesepargi avamine   Foto: Olavi Ruhno

Eesti Gaas käivitas koos Paikre OÜ-ga Pärnus, endise Rääma prügila alal Eesti suurima päikeseparkide kompleksi, mille aastane tootmise maht võrdub elektrikogusega, mida saab võrrelda kolme hektari metsa langetamise ja ärakütmisega.

Äripäev on varem kirjutanud JOKK-skeemist, mille järgi on võimalik suured, mitmemegavatised jaamad jagada eri liitumispunktide abil kunstlikult väiksemaks ja saada sel kombel rohkem toetust. Üks silmatorkavaimaid juhtumeid omapäraste mitmeosaliste parkide seas on Pärnu linnavalitsusele kuuluva Paikre OÜ ja Infortarile kuuluva Eesti Gaasi ühisprojekt. Kokku 3 miljoni eurose investeeringu tulemusel valminud Eesti suurim, 4megavatine päikesepark on jaotatud neljaks väiksemaks pargiks. Äriregistris on selleks registreeritud neli ettevõtet: Pärnu Päikesepark 1 OÜ, Pärnu Päikesepark 2 OÜ ja nii edasi.

Eesti Gaasi nõukogu esimees ja AS Infortari juhatuse esimees Ain Hanschmidt ütles kompleksi avamisel, et päikeseenergia tootmisega alustamine on suur samm ettevõtte roheenergia suuna arendamisel ja keskkonna hoidmisel. “Eesti Gaas on viimaste aastatega palju muutunud ning jõudsalt sisenenud uutesse valdkondadesse - asunud arendama surugaasi tanklate ketti, pakkuma eestimaist rohegaasi, teinud investeeringuid LNG kompetentsi suurendamiseks ja punkerlaeva ehitamiseks. Päikeseparkide avamine on suur samm selles reas, et pakkuda klientidele mitmekesist toodete valikut, jätkata äritegevuse keskkonnahoidlikku suunda ning hoida meie elukeskkond puhas,” ütles Ain Hanschmidt.

Eesti Gaasi juhatuse liikme Margus Kaasiku sõnul ulatub Pärnus äsja elektrivõrku ühendatud ja klientidele esimese koguse elektrit tootnud Eesti suurima kompleksi aastane toodang 4 miljoni kilovatt-tunnini. „Tegemist on kõige kaasaegsema päikeseenergia tootmise kompleksiga Eestis, mille koguvõimsus katab ära üle tuhande kodukliendi elektritarbimise aastas. Päikesepargi toodang läheb üldisesse võrku ning seda saavad nüüdsest osta kõik meie kliendid.“

Paikre 16 hektari suurusel alal paiknevas kompleksis töötab neli 990 kilovatist jaama, millel on kokku 13 000 päikesepaneeli. Päikeseenergia pargid on rajatud varasema suletud ja rekultiveeritud Rääma prügila alale, et anda kasutult seisnud piirkonnale uus elu ja eesmärk.

Päikesejaamad ehitas Solar4You ning tellijaks Pärnu Päikesepargid, mille omanikeks on Eesti Gaas AS ja Paikre OÜ. Koguinvesteering päikeseenergiajaamade ehitusse ulatus 3,5 miljoni euroni.

Päikeseparkide kompleksi avasid Eesti Gaasi nõukogu esimees Ain Hanschmidt, keskkonnaministeeriumi nõunik Robert Kiviselg, Pärnu linnavolikogu esimees ja riigikogu liige Andres Metsoja, Eesti Gaasi juhatuse liige Margus Kaasik ning Paikre OÜ juhatuse liige Kristo Rossman.

Hetkel kuum