• Jaga lugu:

  Ossinovski: kõlab nagu jama, aga selline on tänapäeva Leedu

  Skinest Raili omanik Oleg Ossinovski usub, et tema ettevõtte tütarfirmasid tõrjutakse Leedus riigihangetest, et anda tööd kohalikule oligarhile. "Sellise kaosega seisavad silmitsi paljud meie välismaal tegutsevad ettevõtjad," ütles ta.

  Raudtee-ettevõtja Oleg Ossinovski firmal võeti Leedus riigihanke võit käest, sest nähti ohtu Leedu julgeolekule.Foto: Andras Kralla
  Möödunud nädalal sai teatavaks, et Leedu valitsus otsustas mitte lasta Ossinovskile kuuluval Skinest Raili tütarfirmal Vitras-S riigihanget täita. Kuigi Vitras-S võitis hanke Kaunase piirkonnas raudtee parandamiseks, ei saa Leedu riiklik raudtee Lietuvos Geležinkeliai firmaga lepingut sõlmida, sest see on riigi julgeolekule ohtlik. Komisjon, mille ülesanne on strateegilisi hankeid kontrollida, väidab, et Vitras-S on seotud Venemaa presidendi Vladimir Putini lähikondlastega.
  See ei ole esimene kord, kui Ossinovski firmal ei lubata Leedus riigihanget teostada. 2018. aasta suvel otsustas komisjon, et Leedu raudtee ei saa osta raudteeliipreid Ossinovskile kuuluva Skinest Raili tütarfirmalt Skinest Baltija, sest see ei ole riigi julgeoleku huvides. Põhjuseks on firma sidemed isikutega, kes kujutavad endast ohtu riigi julgeolekule. Skinest Baltija kaebas selle otsuse kohtusse, kuid augustis otsustas Leedu apellatsioonikohus kaebuse tagasi lükata. Ossinovski rääkis juhtumist Äripäeva venekeelsele sõsarväljaandele Delovõje Vedomosti.
  Millise üldise kommenetaari annaksite selle olukorra kohta?
  Kas te kujutate ette olukorda, kui Eestis sekkuks meie riigi valitsus erilise otsusega liiprite ostmise või rööbaste remondi hankesse Eesti raudteel ning keelaks lepingu sõlmimise madalaima hinna pakkunud ning riikliku konkursi võitnud ettevõttega? Ning pärast seda sõlmitakse kallim leping teise osalejaga. Kõlab nagu jama, aga selline on tänapäeva Leedu.
  Kui põhjendatud on teie meelest Leedu kohtu ja valitsuse otsused?
  Sellele küsimusele on võimatu vastata, sest me lihtsalt ei tea valitsuse ja kohtu motiive. Leedu valitsusel pole Skinest Raili tütarettevõtte Skinest Baltija ega selle direktori vastu kaebusi, samuti ei ole kaebusi Skinest Raili, Skinest Grupi ega isiklikult minu vastu. Leedu valitsuse otsuses on öeldud, et liiprite pakkumine konkreetsel hankekonkursil ohustab riigi julgeolekut. Küsisime valitsuse käest ning ja kahes kohtuastmes, kuidas raudbetoonist liiprid võiksid kahjustada Leedu riigi kaitsevõimet. Vastust me ei saanud.
  Millega te nendes otsustes ei nõustu? Miks?
  Meil on väga raske kommenteerida Leedu kohtute otsust, kuna meil ei olnud juurdepääsu dokumentidele, mille alusel need otsused tehti. Materjalid salastati ja kohus tegi otsuse ühekülgse teabe alusel. Meilt võeti kaitseõigus täielikult ära, kuna meil ei olnud teavet meie vastu esitatud nõuete kohta. Loodame, et Euroopa Kohtus saame need materjalid kätte ning siis avaneb meie silmadele, miks liiprid Leedu valitsust ehmatasid.
  Lisaks tuleb mõista praegust olukorda Leedu kohtusüsteemis, kus hiljuti peeti korruptsioonikahtluse tõttu kinni mitu ülemkohtu kohtunikku. Leedu praegune peaminister on just alustanud tõsist korruptsioonivastast võitlust ning seetõttu on võimatu Leedus toimuvat hinnata. Meie lõunanaabrid teevad alles esimesi samme me toetame neid siiralt.
  Skinest Rail on Eestis tunnustatud firma. Ettevõtte juht Oleg Ossinovski Äripäeva 2018. aasta TOP 100 galal auhinda vastu võtmas.Foto: Liis Treimann
  Kas ma saan õigesti aru, et Leedu kohust ja valitsust häirisid teie seosed ühega nendest kolmest inimesest: Konstantin Nikolajev, Nikita Mishin, Andrei Filatov?
  Kohus ei vastanud meie küsimusele, milles on liiprid süüdi ning kuidas Oleg Ossinovski seda mõjutab. See on nagu nii, et kui küsida, mis kell on, ja teile vastakse, et väljas on külm.
  Leedu valitsus väidab, et Skinest Railil on vagunite rendiettevõttes Spacecom 17,75% osalus ning samas ettevõttes omab 65% Küprose börsiettevõte Globaltrans, mille aktsionärid on tuhanded ettevõtted ja eraisikud.
  Kolmest teie nimetatud härrasmehest on kaks ELi kodanikud ega ela pikka aega Venemaal, kolmas on Prantsuse Leegioni teenetemärgi omanik ja Prantsusmaa suurim investor. See, et nad kujutavad ohtu Leedu julgeolekule, kõlab minu arvates väga rumalalt.
  Lisaks nendele kolmele härrale on Globaltransi aktsionärid ka Ameerika ja Euroopa fondid, sealhulgas Leedu pensionifondid, mistõttu osa kohtunikest või riigiturbeametnikest on kindlasti ettevõtte kaasaktsionärid ning on rohkem lähedased nendele inimestele kui mina. Nii et see põhjus on ilmne absurd ning ma võin ainult korrata, et Leedu riigil pole minule isiklikult ega minu ettevõtetele pretensioone.
  Konstantin Nikolajev oli seotud USAs Maria Butina skandaaliga (Nikolajevit nimetati venelanna Maria Butina sponsoriks. Butinat süüdistati USAs ebaseaduslikus Venemaa huvide lobimises). Kas see oli põhjus, miks Leedu võimud ja kohus üldse pöörasid sellele olukorrale tähelepanu?
  Ma ei saa seda kommenteerida, ma ei tea. On ebatõenäoline, et USA skandaalid mõjutavad kuidagi Leedu julgeolekut.
  Veel üks hüpotees: Konstantin Nikolajev äritses Aleksandr Vološiniga (Venemaa presidendi Vladimir Putini administratsiooni endine juht). Kas see oli põhjus, miks Leedu kohus pidas teid meheks, kes on seotud Putini siseringist pärit inimestega?
  Nendes vähestes materjalides, mille salastatuse kohus kustutas ning meie advokaatidele üle andis, ei ole selle kohta midagi öeldud. Materjalid koosnesid peamiselt Vene Sputniku internetiartiklitest, mis ei puudutanud mind ega liiprite pakkumist. Lisaks oli seal veel suur hulk valet. Näiteks nimetati mõnd härrasmees mu parimaks sõbraks, kuigi ma polnud kunagi temaga varem kohtunud ega teadnud tema olemasolust. Võib oletada, et samasugune vale oli ka salastatud dokumentides. Kuid see pole isegi oluline, sest komisjon ei hinda minu isiklikku ohtu (kuigi ma muidugi olen väga meelitatud, et riikliku julgeoleku osakond hindab minu isikut nii kõrgelt), vaid liiprite pakkumist. Ja saate aru, liiprite varustamisest tulenevat ohtu riigi julgeolekule ei saa olla.
  Kas Leedu kohtu ja valitsuse otsust võis mõjutada mõni teie konkurent?
  Kahjuks võitis meie ettevõte liiprite tarnimise konkursil kohalikku oligarhilt (Äripäeva andmetel on tegemist ettevõttega Swetrak, mis kuulub Andrius Linkusele), kelle mõjuvõim võimaldas Leedu julgeolekukomisjoni abiga sellise valitsuse otsuse korraldada.
  ELi riigiettevõtte jaoks see on väga ebatavaline viis, kuid ilmselt oli see lihtsam. Selle tulemusel sai tema selle lepingu summas 3,3 miljonit eurot ning meid ja Leedu riiki tabas maine- ja materiaalne kahju. Leedu korruptsioonivastane büroo juurdlus ei suutnud kahjuks korruptsiooni fakti tõestada.
  Kas soovite midagi lisada?
  Tänan meie presidenti, peaministrit ja suursaadikut Leedus ning Euroopa Parlamendi liikmeid Eesti ettevõtluse toetamise eest. Sellise kaosega seisavad silmitsi paljud meie välismaal tegutsevad ettevõtjad, seega on meie jaoks väga oluline tunda oma riigi toetust. Nüüd on meil kõigil Euroopa Komisjonis palju tööd teha, et tagada Eesti ettevõtjatele võrdsed konkurentsitingimused.

  Leedus diskrimineeritakse Euroopa ettevõtteid uue seaduse abil

  Oleg Ossinovski kommentaar:
  "Eesti investorite ja ettevõtjatega Leedus toimuva mõistmiseks peaks mõistma, kuidas Leedu riigiettevõtted diskrimineerivad Euroopa ettevõtlust.
  Eelmisel kevadel võeti Leedus vastu seadus, mille kohaselt võib iga riigiettevõte, kellele avaliku konkursi võitja ei meeldi, pöörduda valitsusele alluvasse ohutuskomisjoni, et hinnata, kas võitja kujutab endast julgeolekuriski. Tegelikult tähendab pöördumine palvet leida argumente lepingu allkirjastamise keelamiseks, mis avab edaspidi võimaluse sõlmida leping "õige" taotlejaga. Riigiettevõtted saavad pöörduda komisjoni mis tahes hanke mis tahes summa puhul, näiteks võite anda komisjonile tualettpaberi ostmise lepingu summas 10 000 eurot, kui tahate anda õpetust järeleandmatule tarnijale. Mõnikord nõustub komisjon selle taotlusega, mõnikord mitte.
  Kui ta sellega nõustub, koostab riigi julgeolekuosakond salatoimiku, selgitades, miks tualettpaberi ostmine sellelt pakkujalt ohustab riigi julgeolekut. Mõnikord toimub see vastupidi - ostja lepib kõigepealt kokku riikliku julgeolekukomiteega ja suundub seejärel komisjoni juurde juba valmistatud salajase failiga. Keegi ei näe seda salajast faili kunagi, vähemalt valitsus teeb otsuse seda faili nägemata ning suutmata esitada küsimusi pakkumise võitjale, et teada saada, kellele sellest kasu on.
  See seadus kehtib ELis ainult Leedus ning see on seaduse teine redaktsioon, mis on esimesega sarnane nagu kaks tilka vett. Esimese seaduse pidi Leedu seim Euroopa Komisjoni survel tühistama, kuna Euroopa ei väärtusta konkurentsi piiramist ja protektsionismi.
  Selle seaduse vastuvõtmisega lõi muidugi korruptsioon riigiettevõtetes õitsele. Nüüd ei tähenda riikliku konkursi võitmine midagi, nüüd peate ametnikule maksma, et ta teid komisjoni ei annaks.
  Kui Leedu raudteel oli vaja sõlmida leping hankes teise koha saanud ettevõttega, siis eemaldati meid konkursist. Kui polnud huvi anda leping teise koha saanud ettevõttele, siis kirjutati leping meiega alla."

  Taust

  1. märtsil 2018 jõustus Leedus riikliku julgeoleku jaoks oluliste objektide kaitse seadus. Seadus sätestab kriteeriume, mille põhjal saab kontrollida, kas investeeringud vastavad riikliku julgeoleku huvidele. Peamised kriteeriumid on investorite suhted - suhted välisriikide luure- või turvateenistustega, aga ka kolmandate riikide võimustruktuuridega. See ei kehti mitte ainult potentsiaalsete investorite kohta kolmandatest riikidest, vaid ka Leedu ettevõtete ja teiste EL ja NATO riikide äristruktuuride kohta.

  Seadus kehtestab viis riikliku julgeoleku jaoks olulist majandussektorit: 1) energeetika, 2) transport, 3) infotehnoloogia ja telekommunikatsioon, muud kõrgtehnoloogiad, 4) finants 5) sõjavarustus.

  Investeeringute turvalisuse kohta teeb järelduse spetsiaalne organ - riikliku julgeoleku jaoks oluliste rajatiste kaitse koordineerimise komisjon.

  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Ene-Margit Tiit: on aeg kaaluda avantüristlikke ideid
Just praegu on asjakohane pöörata tähelepanu Eesti teadlaste uusimatele tulemustele, ettepanekutele ja projektidele energeetika vallas, kirjutab rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Just praegu on asjakohane pöörata tähelepanu Eesti teadlaste uusimatele tulemustele, ettepanekutele ja projektidele energeetika vallas, kirjutab rahvastikuteadlane Ene-Margit Tiit vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Tesla aktsia S&P 500 ESG indeksist väjaviskamine ajas Elon Muski raevu
Elektriautode tootja Tesla eemaldati laialdaselt jälgitud S&P 500 ESG indeksist, tegevjuht Elon Musk vastas karmide säutsudega Twitteris.
Elektriautode tootja Tesla eemaldati laialdaselt jälgitud S&P 500 ESG indeksist, tegevjuht Elon Musk vastas karmide säutsudega Twitteris.
Emöke Sogenbits: aga nii pikka jamade rodu pole ma oma elus veel näinud!
"Kriisis on hea näha, et vahet pole, mis tööd teed, juhtidel on sarnased probleemid. Ma ei taha olla ebatsensuurne, aga kõige kõige hullem juhtimise juures on see, et mida kõrgemal kohal sa oled, seda hullem mhh-magnet sa oled," alustas Metallitööstuse Hanza Mechanics Balti klastri juht Emöke Sogenbits.
"Kriisis on hea näha, et vahet pole, mis tööd teed, juhtidel on sarnased probleemid. Ma ei taha olla ebatsensuurne, aga kõige kõige hullem juhtimise juures on see, et mida kõrgemal kohal sa oled, seda hullem mhh-magnet sa oled," alustas Metallitööstuse Hanza Mechanics Balti klastri juht Emöke Sogenbits.
Muljetavaldav debüüt: uus Range Rover Sport näitas närvekõditava etteaste käigus oma tegelikku võimekust
Uus Range Rover Sport seljatas oma ülemaailmse debüüdi raames järjekordse närvekõditava väljakutse, ronides Islandil üle maailma suurima omataolise Karahnjukari tammi, pistes samal ajal rinda 750 tonni minutis langevate veevoogudega. Kriitilistel hetkedel haarduvuse kadumine tähendanuks uue sportliku linnamaasturi roolis istunud James Bondi ametlikule kaskadöörile Jessica Hawkinsile 90-meetrist langust tammi ülevoolukanali põhja.
Uus Range Rover Sport seljatas oma ülemaailmse debüüdi raames järjekordse närvekõditava väljakutse, ronides Islandil üle maailma suurima omataolise Karahnjukari tammi, pistes samal ajal rinda 750 tonni minutis langevate veevoogudega. Kriitilistel hetkedel haarduvuse kadumine tähendanuks uue sportliku linnamaasturi roolis istunud James Bondi ametlikule kaskadöörile Jessica Hawkinsile 90-meetrist langust tammi ülevoolukanali põhja.
Netflix koondas tulude langemise tõttu 150 inimest
Netflix koondas töötajad vaid kuu aega pärast seda, kui teatas, et kaotas esimest korda viimase kümnendi jooksul tellijaid.
Netflix koondas töötajad vaid kuu aega pärast seda, kui teatas, et kaotas esimest korda viimase kümnendi jooksul tellijaid.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.