Äripäev • 6. juuni 2016 kell 12:00

Muhammad Ali karjäär ärimaailmas

Poksilegend Muhammad Ali lahkus 3. juunil.  Foto: EPA

Poksija Muhammad Ali teenis pärast poksimisega lõpetamist suurema varanduse kui karjääri ajal.

Eelmise nädala lõpus teatas poksilegendi Muhammad Ali perekond, et tšempion suri. 74aastane Ali kannatas hingamisraskuste all, mida raskendas Parkinsoni tõbi.

Muhammad Ali riputas poksikindad varna 1981. aastal, kuid on siiani üks poksimaailma säravamatest tähtedest. Tagasivaade tema karjäärile näitab, et kuigi ta sai karjääri ajal väga head tasu, siis nii-öelda pensioni ajal teenis ta isegi rohkem. Tema varanduse väärtuseks on hinnatud kuni 80 miljonit dollarit.

Pärast 1960. aastal olümpia võitmist poksis ta veel 21 aastat ja pidas 61 matši. Kogu selle karjääri suurim palgapäev oli 10. oktoobril 1980. aastal Las Vegases, kui Ali kaotas Larry Holmesile, kuid teenis matši eest 8 miljonit dollarit. See oli üks tema viimaseid matše ja oli näha väsimuse märke.

Praegusest ajast tasub võrdluseks tuua, et äsja karjääri lõpetanud poksija Manny Pacquiao teenis mullu kaotatud matšiga 160 miljonit dollarit.

Aastal 1976 peetud matšil on tšempion nokauti löönud briti konkurendi Richard Dunni.  Foto: EPA

Erru mineku järel sai Ali palju koostööpakkumisi ja tema nimi teenis talle korralikku varandust. Enamik rahast tuli tema ettevõtte GOAT LLC kaudu. Ettevõtte nimi on lühend tema hüüdnimest Greatest of All Time. Ettevõte teenis aastas keskmiselt 4 kuni 7 miljonit dollarit, koostööd tehti näiteks Adidasega. 

2006. aastal müüs Ali 80% firmast 50 miljoni dollari eest ettevõttele CKX Inc. Ka pärast seda on raha teenitud peamiselt tema nime ja näo kasutamisega. Alles hiljuti tehti leping spordirõivaste tootjaga Under Armour. Rõivad, jalanõud ja muud Ali auks ja nimega tehtud sporditarbed jõudsid müüki eelmisel sügisel ja nende reklaamikampaanias kasutati Ali fotosid, tema häält ja videosid.

Aja jooksul on Ali töötanud ka näiteks Toyotaga – üks tema häälega kõne kõlas ettevõtte 2015. aasta Super Bowli reklaamis pealkirjaga „Kui võimas ma olen“.

Ali on välja lasknud ka uhke elulooraamatu "Greatest of All Time", mis maksab 3000 dollarit. See kaalub 34 kilogrammi, on kaetud siidi ja nahaga. Seda lasti välja ainult 10 000 koopiat ja müüdi allkirjastatult.

2003. aasta oktoobris esitles poksilegend Muhammad Ali oma elulooraamatut, mis kaalub 30 kilogrammi ringis ja maksab 7500 eurot.  Foto: EPA

Kõige selle juures ei ole teda peetud ärigeeniuseks. Ta ei teeninud tõesti kunagi sellist varandust nagu paljud spordistaarid pärast karjääri. Ali biograaf Thomas Hauser on öelnud, et Ali eesmärk ei olnud kunagi omanimeliste toodete müük ja raha tegemine, vaid mõistmise, hoolivuse ja sallivuse levitamine.

Poksilegend lahkus 3. juunil.  Foto: EPA
Hetkel kuum