Trükikuradi aasta: peakrokuröri ja peoimetaja kureteod

Foto: PantherMedia/Scanpix
Äripäev • 26. detsember 2016 kell 6:15

Ka sel aastal ei puhanud kõigi ajalehetoimetuste hirm trükikurat, vaid hüples ajakirjanike-toimetajate klaviatuuride vahel, põhjustades palju pahandust, aga eelkõige palju nalja.

Õnneks jõutakse pahategudele sageli enne jaole, kui ajaleht trükikotta läheb, kuid mõnikord tundub, et paharet on tegutsenud ka hiljem trükikojas. Nii sai hiljaaegu Marek Helmist kahetsusväärselt maksu- ja tolliameti juhm.

Kuigi suurem osa apsakaid on teel leheveergudele kinni püütud, ei ole meil kahju lõbusamaid ka oma lugejatega jagada. Kureteod ja autootjad kogus kokku Äripäeva küljetoimetaja Anu Jõgi.

Foto: Anti Veermaa

Riigi tegemistest: Roosimäe sõnul mõjub majanduskeskkonnale negatiivselt alati see, kui masusüsteemi muudetakse vähese etteteatamisajaga.

Spetsialist metsise elust: RMK teadusseminaril andis metsise hetkeolukorrast ja probleemkohtadest põhjaliku ülevaate Tartu Ülikooli looduskaitsebioloogia juhtuvteadur Asko Lõhmus.

Räpased töötajad: Must lisas, et kuigi on keeruline hinnata, kui palju noori töötab koolivaheajal mustalt, tuleb seda aeg-ajalt ette.

Arengud relvanduses: Teine Eesti suur probleem on Reinsalu sõnul tööhõive. “Kõik ettevõtted näevad tööjõukriisi. Meil on kukil tõsine karupomm,” lausus Reinsalu.

Häiritud võtmed: Tema sõnul võivad sellise ebastabiilsuse tagajärjel ettevõtmed tootmise Hiiumaalt mujale kolida ja kaupluste letid jäävad tühjaks.

Piksenooled järel: Rosimannus välkus Dokto Balticu juhatusest juba 2014. aasta mais ehk napilt pärast seda, kui leedukate nõue Dokto Balticu vastu kohtulikult kinnitati ning kohtutäitur firmat kummitama hakkas.

Tappev töö: Firma asutaja poeg Ricardo Semler mõistis toona, et juurutatud graafikutepõhine töökorraldus tapab teda vaikselt ja ilmselt ka töötajaid. Nii otsustas ta neist loobuda.

Oskused on puudujääk: Kui vaja, tuuakse eestlane kas või Soomest tagasi kodumaale. Miks? Sest õigete oskustega töötaja on tõeline puudujääk.

Foto: Anti Veermaa

Sullerlinnud: Juba praegu ei suudeta Eestis lahendada n-ö väiksemaid kuretegusid.

Käostrateegia: Neil on vaja visiooni, kuhu turg liigub, et siis oma kukude struktuur sellele vastavaks kohandada.

Au pani turud kasvama: Autootjate ja toorainefirmade aktsiate kasv aitas Euroopa turud täna tõusma panna.

Mitteterviklikud inimesed: Maailmas on praegu kokku 32,9 dollarimiljonäri.

Kiri täiendamiseks: Lühike imekiri 2016. aasta olulisematest sündmustest on juba koos, aga ootab veel täiendamist.

Kahtlane poliitika: Eesti valitsuse eelarvet ja reserve puudutav poliitika on läbi aegade olnud siljamirjalik. (silmakirjalik muidugi)

Uus ametimees usaldamatust ärimehest: “Eesti meedia kirjutab sellest seetõttu, et Läti peakrokurör ütles, et Ossinovski on ametlikult kahtlustav,” ütles Duša.

Muutused Eesti Ekspressi struktuuris: Erik Moora pole just esimene nimi, mida oleks Eesti Ekspressipeoimetaja kohale välja pakkuda osanud. (pe-oimetaja?, peo-imetaja?)

Kui ühest korrast ei aita: Laasme oli selleks ajaks sama teo eest juba kaks korda kohtus süüdi mõistetud. (pidi olema sarnase)

Foto: Anti Veermaa

Võimsad ja luksuslikud omanikud: Rahandusminister Sven Sester plaanib muuta tööautode maksustamist nii, et keskmisest võimsamad ja reeglina luksuslikumad autode omanikud peavad maksma kõrgemat erisoodustusmaksu.

Uut laadi terviseprobleemid: Kui tervist kahjustavate lenduvate osakeste foon on kõrge, siis võivad elanikke kimbutama hakata esmapilgul seletamatud terviseprobleemid, olgu siis tegu silmade kipituse või emamugavustundega kurgus.

Protsessid riigis: Liikumisharrastuse toetamine läbi spordi ja tervisega seotud kulude erisoodustusmaksu kaotamise on valitsuse tööplaanis esmalordselt sätestatud ühise poliitilise eesmärgina.

Uus valdkond: “Spetsialiste on ükspuha mis valdkonnas vaja – koomakasvatuses, ehituses, tööstuses,” rääkis Gross.

Arengud monarhiarindelt: Kolme arstitudengi loodud Surgitech on olnud laboriseadmete vallas Eesti troonimata kuningas.

Töökohad vajavad täitmist: KredExi juhi Lehar Küti sõnul hakatakse loodavate fondidondide juhte otsima varsti.

Selgus setudest: Küsimus, kes on setud, on saanud lahenduse: Need kaks asja on setud – mida rohkem reforme ja mida sügavamad need on, seda vähem on vaja võlakergendust.

Nii on: Ratsasport on arenev spordilala.

Foto: Anti Veermaa

Uus kitsetõug: Kindlasti tasub enne otsuse tegemist rääkida spetsialistidega. Nii ehitajatega, kes aitavad hinnata, palju hoone konserveerimine maksab, kui vajadusel muinsuskitsega, tuvastamaks ajaloolist väärtust.

Teistmoodi võtted: Variant on ka kohutada Haaveli esindajat edastama oma kliendile kohtukutse.

Aasta uudistoode: Näiteks lastakse välja uudne mobiilne krediitkaar.

Uus materjal: Toftani uus saeveski võimaldab seni paberi- ja küttepuuks minevast puidust toota kvaliteetset seamaterjali.

Arengud ettevõtluses: Osa ettevõtteid müüakse, mõni likvideeritakse ja mõnu liidetakse.

Kõik panused valedel: Tema sõnul pannakse Eestis omanikujärelvalele väga suuri lootusi.

Häbilugu: Türgi sai Venemaalt tingimusteta teotust.

Eitatud kahtlustus: Keskerakonna juhile Edgar Savisaarele eitati kahtlustus.

Kass-aparaat: Soome maksuameti plaan kasutusele võtta veebipõhised kassaparaadid, mis ei võimalda tulusid varjata, on elevust põhjustanud ka siinpool lahte.

Vaesuse investeerimine: Kuidas näeb välja ühisrahatuse kaudu kinnisvarasse investeerimine, räägib värskes saates Crowdestate’i tegevjuht Loit Linnupõld.

Uus ajaleht: Väljaanne Meditsiiniuduse.

Lõhna järgi leitavad: 100 higihaljast börsivihjet.

Kõik kaubaks: Mullu tõid soomlased Eestist kaasa 56 miljonit liitrit alkohoolseid jookse.

Foto: Anti Veermaa

Evolutsiooniline areng: Võimatud pole poliitilised konfliktid ja niigi kudevate pingete teravnemine.

Uut sorti kelmused: Eestis Bakuu-afääris investeerimiskelmusele kaasa aiatamises süüdi mõistetud Tõnis Haavelil enda kinnitusel vara praktiliselt polnud.

Maksulaul: Keskerakonna programm pakub ettevõtte tulumaksuks 12%. Jüri Ratas: Kui palju see tuleks, ei oska veel öelda. Kuid kohe kindlasti võiks see olla laul.

Köögist protestima: Põllemeeste meeleavaldus Toompeal.

Majandusluuletaja: SEB majandusanalüürik Mihkel Nestor.

Hetkel kuum