5. aprill 2017 kell 7:00

Mida jälgida põrandamaterjali valikul?

Foto: Fallemark Ehitus

Eluruumide põrandakatete valik laieneb aasta-aastalt nii omaduste, välimuse kui ka materjalide poolest. Aina populaarsemad on niiskusele vastupidavad ja kulumiskindlad põrandad, mis on sobilikud ka põrandakütte puhul. Mida põrandamaterjali valikul jälgida, selgitab Fallemark Ehitus OÜ juhatuse liige Erki Eit.

Eramaja põranda valik oleneb laias laastus neljast aspektist: aluspinnast, maja küttesüsteemist, elanike maitsest ja rahakoti suurusest.

Eramaja põranda valik oleneb laias laastus neljast aspektist: aluspinnast, maja küttesüsteemist, elanike maitsest ja rahakoti suurusest. Aluspinnaks on tänapäeval enamasti täies ulatuses betoneeritud pind, mille sisse on juba enne valatud põrandakütte tarvis veetorud või kaablid või mõlemad. Dubleeritud küttesüsteem on ettenägelik valik, sest suvisel ajal, kui näiteks katel vett ei soojenda, saab jahedama ilmaga hoida põrandat ikkagi soojas.

Kindlasti võiks põrandaküttele mõelda esikutes ja välisuste ees ning niisketes ruumides nagu sauna eesruum, duširuum ja vannituba. Seal on mõistlik valik katta põrand keraamiliste plaatide või LVT- ehk vinüülpõrandakattega, mis on suurepärane asendus puitpõrandatele tänu oma niiskuskindlusele. Tavalisele puitpõrandaga väga sarnane LVT-kate sobib ka pesuruumi ja rõdule. Keraamiliste plaatide kasuks räägib aga nende hea soojusjuhtimine, kui plaatide all peaks olema küte.

Kodukasutuses on enam kasutusel täispuitparkett ning laminaatparkett, mis on tugevad ja lihtsalt hooldatavad. Need on mugav ja silmale kena lahendus eluruumidesse ja magamistubadesse nagu ka kork, mis on looduslik, jala all pehme ja soe, ent paraku lihtsasti rikutav. Paljale jalale mugav ja soe on ka vaipkate, mida näiteks summutab hästi laste jooksmisest ja hüppamisest tulevad helisid. Müraleevenduseks saab kasutada ka spetsiaalseid põrandakatete alusmatte ja pehmendusi.

Väga vastupidavad on keraamilised plaadid, mida kasutatakse meelsasti suurt koormust saadavates ja pidevat puhastamist vajavates kohtades nagu köögitasapinna esine ala, esikud ja vannitoad. Saadaval on ka põnevaid mosaiikplaate. Huvitavamatest põrandatest võib välja tuua veel epopõranda, mida kasutatakse selle vastupidavuse tõttu ja lihtsa hoolduse tõttu heal meelel garaažides, ühiskondlikes ruumides ja köökides.

Põranda hind kõigub paarist eurost kuni tuhandeteni ruutmeetri kohta

Põrandakatte hinnad varieeruvad olenevalt materjalist ning selle paigaldamise raskusastmest. Kindlasti on soodsam ise põrandamaterjali paigaldada, kuid teatud materjalid nõuavad spetsiaalseid oskusi ja rohkem kogemusi. Seega võib laias laastus öelda, et põrandamaterjalide hinnad algavad 3 eurost ruutmeetri kohta ja kallimad ulatavad koos paigaldusega sadade ja tuhandeteni.

Kõigepealt peab ette valmistama aluspinna, mida peab olema ühtlane ja kuiv. Näiteks betoonist valatud põrandad vajavad enne parketipaigaldust piisavat kuivamisaega, sest muidu võib sealt eralduv niiskus põrandakattematerjali rikkuda. Kui aluspõrand pole ühtlane, tuleb seal olevad kõrgendikud ja konarused kõrvaldada näiteks tasandussegu abiga.

Kui aluspinnaga on kõik korras, saame hakata rääkima põrandamaterjalide paigaldusest. Lihtsamatest materjalidest võib välja tuua klikk-parketi ja nii liimitava kui ka kiirliitega laminaatparketi paigaldamise, samuti vaipkatete liimimise ja sellele liistude paigaldamise. Laudpõranda paigaldamine ei ole samuti keeruline, kuid see nõuab hilisemat lihvimist ja pinnaimmutust õliga või lakkimist-värvimist. Võib öelda, et laudpõrandat kasutatakse uutes majades järjest vähem, vaid see rohkem renoveeritavate majade ja korterite teema. Epopõranda valmistamiseks peab kindlasti palkama spetsialistid.

korralik aluspind

oskuslik paigaldus

õige põrandamaterjali valik õigesse ruumi

Erinevate põrandate hooldamine

Keraamilisi plaate küüritakse vee ja puhastusvahenditega ning kuna tegemist on tugeva ja veekindla materjaliga, pole vaja karta kriipimist ega muid kahjustusi. Laminaatparkett on samuti väga lihtsasti hooldatav materjal, kuna selle pind ei kogu mustust ega tolmu ning pinda on lihtne niiske lapi või tolmuimejaga puhastada. Ettevaatust aga liigse veega, sest laminaatparketi ääred punduvad liigse vee tõttu kergesti üles. Ka liivaterad jätavad laminaadile jälgi.

Lihtne on hooldada ka epopõrandat, mis on sileda pinnaga, väga tugev ja veekindel. Puit- ja laudpõrandad on harilikult kas õlitatud või lakitud ega kannata väga tugevat kriipimist. Lakk on siiski tugevam ega võta täkkeid nii lihtsalt sisse, samuti on selle puhastamine lihtsam. Nii laki- kui ka õlikihti peab teatud aja tagant uuendama.

Fallemark Ehitus OÜ2006. aastal loodud ehitusettevõte teostab nii ehitise terviklahendusi kui ka vajalikke üksiktöid nagu vundamendi ehitus, müüritööd, katuseehitus, toru-, plaatimis-, ventilatsiooni- ja siseviimistlustööd, põrandaehitus ja tänavakivide paigaldus. Fallemark Estonia kliendid on riigiasutused, eraisikud, korteriühistud ja erinevad ettevõtted.

www.fmehitus.ee

Hetkel kuum