Peatükid

Kui eakas vajab uut ID-kaarti

https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180201/BOOK02/180139924/AR/0/AR-180139924.jpg

Eakale on dokumendi taotlemise protseduur lihtsam, kui nooremad perekliikmed teda aitavad. Kehtiv dokument lihtsustab muu hulgas inimese surma puhul vajalike toimingute tegemist.

Taotlemisprotsess

Vigaste sertifikaatidega ID-kaartide uuendamine on praegu tekitanud politsei- ja piirivalve ameti teeninduspunktides pikad järjekorrad. Eakaid võiks nõustada, millal neil oleks vaja oma ID-kaarti uuendada ja vajadusel aidata seda ka elektrooniliselt teha, et säästa neid järjekorras piinlemisest.

Sertifikaatide uuendamine: millal ja kuidas


Kuna pärast 2014. oktoobri keskpaika välja antud Eesti ID-kaartides on avastatud turvarisk, on selliste kaartide sertifikaadid peatatud alates 3. novembrist.

Turvarisk tekkis kiibi ja tarkvara koosmõjus. Kiipi muuta ei saa, kuid sertifikaatide ja kiibitarkvara uuendamisega saab kiibil olevat tarkvara kasutada nii, et see turvarisk ei avaldu.

Alates 26. oktoobrist 2017 väljastatavatel kaartidel on uued sertifikaadid, mida ei ole vaja uuendada.
Peatatud sertifikaatidega kaarti peab uuendama aga ainult siis, kui kasutate oma kaarti elektroonselt, näiteks e-pangas. Isikuttõendava dokumendina kehtib ID-kaart sellel märgitud kuupäevani.

Sertifikaatide uuendamine kestab 31. märtsini 2018.
Kauguuendada saab ID-kaarti oma töö- või koduarvutis haldusvahendis. Kui kauguuendamine ebaõnnestub või seda ei ole võimalik teha, saab dokumenti uuendada PPA teenindustes.

1. aprillist 2018 turvanõrkusega sertifikaadid  tühistatakse. Juhul kui sa ei ole selleks kuupäevaks oma sertifikaate uuendanud, aga sul on vaja ID-kaarti elektrooniliselt kasutada, tuleb taotleda uus ID-kaart.

Digiretsept või kliendikaart.
Sertifikaate peab uuendama siis, kui kasutad oma ID-kaarti sellistes e-teenustes, mis nõuavad PIN1- või PIN2-koodi sisestamist. Apteegis ja kliendikaardina on ID-kaart küll vaja lugerisse panna, kuid PIN-koode ei küsita. Kui sa oma kaardi PIN-koode kunagi ei kasuta, siis ei ole vaja sertifikaate uuendada.

Pangaülekanded.
Sel juhul tuleb esmalt kaardi sertifikaadid uuendada ja siis saab juba ka pangateenuseid kasutada. Praeguseks saab kõigi Eestis tegutsevate pankade internetikeskkonnas ka uuendatud sertifikaatidega toiminguid teha. Mobiil-ID ja Smart-ID kasutajaid sertifikaatide peatamine ei mõjuta.

Lisainfo
PPA infotelefon 6123 000
töötab iga päev kell 8–19

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. January 2018, 11:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing