31. jaanuar 2018
Jaga lugu:

Kui eakas vajab uut ID-kaarti

Eakale on dokumendi taotlemise protseduur lihtsam, kui nooremad perekliikmed teda aitavad. Kehtiv dokument lihtsustab muu hulgas inimese surma puhul vajalike toimingute tegemist.

tekst: 

FotoKuna korrektne foto aitab kiirendada dokumendi kättesaamist, peaks esmajärjekorras jälgima, et foto oleks korrektne.PPA kodulehe fotojuhendis on lihtsalt lahti seletatud nõuded ning nimetatud tegevused, mida tasub vältida. Näiteks peab fotol olema hele taust ja kaadris ei tohiks olla kõrvalisi objekte, nagu mööbel, lilled, tapeet, kõrvalised inimesed. Foto peab olema tehtud otsevaates ega tohi olla rohkem kui kuus kuud vana. Ka pealagi ei tohi olla kaadris ära lõigatud.Kui foto on korrektne, siis ei pea menetluse käigus inimesega uuesti ühendust võtma ja see kiirendab ka dokumendi kättesaamise protsessi.

TaotlusSaab esitada nii e-keskkonnas kui ka tavaposti teel. Kui korrektne foto on olemas, siis on taotluse esitamiseks mitu varianti. Kui eakal inimesel on olemas nooremad abivalmis pereliikmed, siis on Eesti kodanikul kõige mugavam esitada korduva ID-kaardi taotlus PPA e-taotluskeskkonnas. E-taotluskeskkonda on ID-kaardi saamiseks praeguseks kasutanud üle 10 000 inimese ja taotlejate hulgas on kõikide vanuserühmade esindajad, sh üle 90aastased.Kui nooremad perekliikmed aitavad oma eakal sugulasel dokumenti taotleda, saame eakaid säästa teenindusse tulemisest. Kui PPA-l on varasemalt taotleja või dokumendisaaja kohta õiged andmed olemas ja foto on korrektne, saab taotlust esitada vaid kuue liigutusega. E-keskkonnas saab taotluse esitada endale sobival ajal. Kui ID-kaardi PIN-koodid on kadunud või arvuti kasutamise võimalus puudub, siis saab taotluse esitada ka tavaposti teel. Siin võiks tulla taas appi nooremad tegusamad pereliikmed või tugiisik. Taotluse vormi võib lasta pereliikmel tuua või paluda PPA kodulehelt välja trükkida. Kui inimesel ei ole eestkostjat, siis kostab tema eest kohalik omavalitsus. Kui inimene on liikumis- ja allkirjavõimetu, siis on võimalik esitada PPA-le taotlus koduteeninduseks. Sellisel juhul tuleb PPA ametnik koju taotlust vastu võtma. Sellest vajadusest tuleb PPA-le aga varem teada anda. Samamoodi peaks toimima siis, kui inimene viibib haiglaravil või kui ta on oma tervisliku seisundi tõttu allkirjavõimetu. Sel juhul võtab taotluse vastu PPA ametnik.

Allikas: Politsei- ja Piirivalveamet

Vigaste sertifikaatidega ID-kaartide uuendamine on praegu tekitanud politsei- ja piirivalve ameti teeninduspunktides pikad järjekorrad. Eakaid võiks nõustada, millal neil oleks vaja oma ID-kaarti uuendada ja vajadusel aidata seda ka elektrooniliselt teha, et säästa neid järjekorras piinlemisest.  Foto: Teet Malsroos/Õhtuleht/scanpix

Ei pea uuendamaEi kasuta ID-kaardi PIN-koodeID-kaart on välja antud enne 16. oktoobrit 2014ID-kaart on välja antud pärast 26. oktoobrit 2017

Ei pea kohe uuendamaKasutad mobiil-ID-d või mõnda teist vahendit, millega saad endale vajalikud toimingud tehtud,ID-kaarti on vaja kasutada hiljem, nt alles kuu aja pärast.

Pead uuendama koheKasutad oma ID-kaardi PIN-koode väga sageli ja sul ei ole teist vahendit, millega endale vajalikke toiminguid teha.

Sertifikaatide uuendamine: millal ja kuidas

Kuna pärast 2014. oktoobri keskpaika välja antud Eesti ID-kaartides on avastatud turvarisk, on selliste kaartide sertifikaadid peatatud alates 3. novembrist.

Turvarisk tekkis kiibi ja tarkvara koosmõjus. Kiipi muuta ei saa, kuid sertifikaatide ja kiibitarkvara uuendamisega saab kiibil olevat tarkvara kasutada nii, et see turvarisk ei avaldu.

Alates 26. oktoobrist 2017 väljastatavatel kaartidel on uued sertifikaadid, mida ei ole vaja uuendada.Peatatud sertifikaatidega kaarti peab uuendama aga ainult siis, kui kasutate oma kaarti elektroonselt, näiteks e-pangas. Isikuttõendava dokumendina kehtib ID-kaart sellel märgitud kuupäevani.

Sertifikaatide uuendamine kestab 31. märtsini 2018.Kauguuendada saab ID-kaarti oma töö- või koduarvutis haldusvahendis. Kui kauguuendamine ebaõnnestub või seda ei ole võimalik teha, saab dokumenti uuendada PPA teenindustes.

1. aprillist 2018 turvanõrkusega sertifikaadid  tühistatakse. Juhul kui sa ei ole selleks kuupäevaks oma sertifikaate uuendanud, aga sul on vaja ID-kaarti elektrooniliselt kasutada, tuleb taotleda uus ID-kaart.

Digiretsept või kliendikaart.Sertifikaate peab uuendama siis, kui kasutad oma ID-kaarti sellistes e-teenustes, mis nõuavad PIN1- või PIN2-koodi sisestamist. Apteegis ja kliendikaardina on ID-kaart küll vaja lugerisse panna, kuid PIN-koode ei küsita. Kui sa oma kaardi PIN-koode kunagi ei kasuta, siis ei ole vaja sertifikaate uuendada.

Pangaülekanded.Sel juhul tuleb esmalt kaardi sertifikaadid uuendada ja siis saab juba ka pangateenuseid kasutada. Praeguseks saab kõigi Eestis tegutsevate pankade internetikeskkonnas ka uuendatud sertifikaatidega toiminguid teha. Mobiil-ID ja Smart-ID kasutajaid sertifikaatide peatamine ei mõjuta.

LisainfoPPA infotelefon 6123 000töötab iga päev kell 8–19

Jaga lugu:
Hetkel kuum