Firmajuhil tuleks palgata konsultant koondamiste läbiviimiseks

12. november 2008, 16:04

Implement Baltic muudatuste juhtimise konsultant ja tegevjuht Helen Pastarus kirjutab aripaev.ee koolitusblogis, et firmajuht võiks palgata konsultandi koondamiste läbiviimiseks.

Peaaegu iga päev loen lehest või kuulen tuttavatelt koondamistest firmades ja asutustes.

Mõned inimesed, kellega räägin, on juhid ja mõned spetsialistid. Seejuures on mõlemal poolel koondamiste osas erinev nägemus.

Ma pole kohanud ühtegi juhti, kellele meeldiks koondamisi läbi viia. Vastupidi - see on nende jaoks ääretult raske ja ebameeldiv ülesanne –lammutada seda, mille oled ise üles ehitanud. Koondamine on ülesanne, mis peab saama tehtud, sest antud majanduslanguse tingimustes pole teist valikut. Sageli on juba proovitud teisi võimalusi, näiteks kampaaniaid käibe suurendamiseks. Märkame ju iga päev uusi suuri sooduspakkumisi ja kampaaniaid. Kuid kui su käive on ikkagi 30% väiksem, siis pole teist valiku varianti, kui teha raske otsus – koondada.

Koondamise läbiviimine on emotsionaalselt ääretult raske. Igal juhul võtab koondamiste teema juhilt palju aega ja energiat. Aega ja energiat, mis peaks minema hoopis organisatsiooni tulevikku panustamisesse. Samas on koondamised väga aktuaalne ja oluline teema juhtide jaoks.

Eestis püütakse enamasti ainult oma jõududega koondamisi läbi viia. Kuid ma olen näinud mitmel juhul, kuidas väliste spetsialistide ja konsultantide kaasamine on aidanud koondamiste protsessi paremini läbi viia ja võtnud juhtide füüsilist ja emotsionaalset koormat väiksemaks.

Paljudel organisatsioonidel puudub kogemus suuri koondamisi läbi viia ning koondamiste olukorras hakatakse „leiutama jalgratast“ – mida ja kuidas teha. Tegelikult on olemas metoodikad ja lähenemised, mis on ennast praktikas tõestanud ja aitavad protsessi kiiremini ja lihtsamalt läbi viia ning järgides seejuures „õiglase koondamise“ põhimõtteid. Kaasates eksperte, kes antud teemaga igapäevaselt tegelevad, on võimalik viia protsess läbi väiksema energia kuluga ja valutumalt.

Tihti ei jõuta ajasurve tõttu analüüsida erinevate koondamisstrateegiate tagajärgi. Näiteks olukord, kus juht, kes planeerib koondamisi, on inimeste maha rahustamiseks rääkinud, et meil läheb hästi ja koondada pole vaja. Kuu aega hiljem saavad inimesed aga koondamisteate, et homsest on töösuhe lõpetatud. Selle tulemusena on usaldus juhtide vastu täiesti kildudeks purunenud ja selle taastamine võtab tohutult aega. Konsultandid saavad aidata valida sobivaima koondamiste strateegia, kus on arvesse võetud ka erinevate valikute tagajärjed.

Oluline on saavutada olukord, kus lahkujad räägivad firmast ka peale koondamist head ja jääjad on endiselt motiveeritud ning pühendunud. Seda aga ei näe praktikas just liiga sageli.

Sa ei pea seda koormat üksi kandma, sa võid kaasata konsultandid, kes on abiks nii nõu kui jõuga. Sel juhul on koondamine kui organisatsioonile oluline projekt kontrolli alla ning soovitud tulemused saavutatakse kiiremini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing