Seadus soosib käesoleval hetkel olukorda, kus võlgniku juhatuse liikmed „raiskavad“ pangakontol oleva raha täielikult ära ja alles siis minnakse pankrotiavaldusega kohtusse. Selline käitumine tagab suure tõenäosusega selle, et keegi ei tule „vanu asju enam meelde tuletama“, kuna see nõuab rahalist väljaminekut ja mitte juhatuse liikmetel, vaid võlausaldajal. Need juhid, kes pöörduvad kohtusse pankrotiavaldusega juba siis, kui võlgnikul veel raha on, riskivad aga sellega, et nende poolt tehtud tehinguid hakatakse analüüsima ning nende vastu võidakse esitada nõudeid.
Selline olukord ei ole õigusriigile kohane ning seab suure küsimärgi alla majandusstabiilsuse ning usaldusväärsuse. Eriti käesolevas ebakindlas majanduskliimas peaks olema võlausaldajatel enam kindlust oma majandustehingutes ning suurem võimalus saada koheldud õiglaselt.
Selleks, et ära hoida „vara kantimisest“ kasu saanud täiesti varatute ühingute juhtide ja isikute pääsemist ilma igasuguse „karistuseta“, tuleks pankrotimenetluse kulude hüvitamise kohustus panna teatud ulatuses automaatselt juhatuse liikmetele. Hetkel nõutakse deposiidi summa sisse võlausaldajalt ja seejärel on tal õigus see sisse nõuda juhatuse liikmelt juhul, kui hiljem tuvastatakse, et juhatuse liige ei esitanud õigeaegselt pankrotiavaldust (14 päeva jooksul püsiva maksejõuetuse ilmnemisest). See on aga liigse riski panemine võlausaldaja õlgadele. Leian, et juhatuse liikmetele sellise kohustuse panemine on õigustatud, kuna reeglina on juhatuse liige ikkagi väga hästi teadlik, millal ühing on püsivalt maksejõuetu ja millal ühingul hakkab nappima rahalisi vahendeid. Siis peaks ta esmalt mõtlema pankrotiavalduse esitamise, mitte pangakonto tühjendamise peale (olgu selleks siis põhjendatud maksed või mitte).
Nii võiks olla nõutava deposiidi suurus sõltuvuses ühingu majandusnäitajatest (käive, töötajate arv, bilansimaht jne.) ning seadus võiks sätestada miinimummääraks vähemalt 40000 krooni. Antud summa annaks pankrotihaldurile võimaluse läbi viia vähemalt miinimumtasemel analüüsi maksejõuetuse põhjuste osas ning sellisel juhul on ka võlausaldajal olemas piisavad andmed, et hinnata omapoolse rahasumma panustamise otstarbekust. Seejärel on võimalik juba rohkem ette võtta, et ebaausad juhid vastutaksid ning kõiki võlausaldajad koheldaks võrdselt (tagasivõitmise teel). Lisaks võiks antud kohustuse sätestada ka kuni ühe või kahe aasta
jooksul enne pankrotimenetluse algatamist tegutsenud juhatuse liikmete suhtes või siis nende juhatuse liikmete suhtes, kes tegutsesid perioodil, mil ühingu netovara oli juba negatiivne või perioodil, kui oli ilmne, et tekkinud oli võlgniku püsiv maksejõuetus.
Siinkohal võib koheselt tuua ka ühe vastuväite, et see abinõu ei pruugi olla piisav, kuna reeglina on juhatuse liikmed ka ise varatud. Tihti see nii aga ei ole. Võtame näiteks kasvõi Q Ehituse endised juhid Urmas Altini, Alo Lillepea ja Meelis Sokmani.
Lisaks ülaltoodule tuleks võlausaldajal ka kehtiva seaduse korral tõsiselt kaaluda deposiidi maksmise otstarbekust. Tihti loobutakse deposiidi maksmisest liiga kergekäeliselt ning ei arvestata tagasivõitmise või hagide esitamise võimalustega. Sageli esitatakse pankrotiavaldus hilinenult ning juhatuse liikmed teevad tehinguid, mida maksejõuetuse korral enam ei tohiks teha. See annab aga võimaluse nõuda kahjuhüvitamist ka juhatuse liikmelt. Juhatuse liikmete vastutusest maksejõuetuse olukorras loe täpsemalt 27.01.09 Äripäeva blogist: „Juhatuse liige, kas sa tõesti tahad seda vastutust kanda?“
http://www.ap3.ee/Default2.aspx?BlogID=9af5797f-a171-4443-bd1f-8b2617cf07e2Juhatuse liige on reeglina väga hästi teadlik, millal ühing on püsivalt makseraskustes ja siis peaks tal olema piisav motivatsioon ise võimalikult kiiresti pankrotiavaldus esitada. Täna pääsevad need juhatuse liikmed, kes on kõige nahaalsemad, „puhta nahaga“ ning need, kes algatavad pankrotimenetluse olukorras, kus ühingul on veel raha pangakontol, satuvad uurimise ja kahtlustuste alla. Samuti peaksid võlausaldajad esitama ise pankrotiavaldusi viivituseta, et ära hoida kuritarvitused ühingu varaga, mis muudavad võimatuks hilisemad nõuete rahuldamised. Lisaks peaksid võlausaldajad kaaluma tõsiselt ka deposiidi tasumise otstarbekust, kuna see võib osutuda kasulikumaks kui kogu nõudest loobumine (raugemise puhul).