Äripäeva valimispäevik • 26. jaanuar 2015 kell 3:00

Savisaare rahvas

ÄP valimispäevik  Foto: Anti Veermaa

Sellal kui teised parteid hirmutavaid valijad sellega, mis võiks juhtuda Savisaare võimule saamise korral – Venemaale mahamüümine, ei rohkem ega vähem – , läheb KE andunud valija ometigi Edgari kohvikusse ja võtab tema enda paksude sõrmede vahelt piruka vastu.

Keskerakonna valija ei loe uudiseid ega valimisprogramme, või kui loeb, siis ei loe loetu tema meelest midagi. Kui loetu loeks, ei oleks Keskerakonna valimiskampaania osaks saanud Tondiraba tsirkuseetendustel publikut olnud. Inimesed oleksid endalt küsinud, kes seekord peo eest maksab – ning saanud teada (või kahtlustanud), et see üks erakond reklaamib ennast jällegi linna raha eest, minemata jätnud.

Nad oleksid vahest küsinud, kas kohalike valimiste eel KE reklaamikampaaniaks kasutatud maksumaksja raha on tagasi makstud. 337 000 eurot riigikontrolli andmetel. Ei ole, on õige vastus.

Kui kaua peab Savisaare käest piruka vastu võtnud inimene tööd tegema, et teenida summa, mille Keskerakond linnakassast võtab ja ühe tsirkuseetendusega laiaks lööb? Kuna Tondiraba ürituse maksumust – ühe etenduse kulud kaeti muide linnavalitsuse reservfondist – ja Edgari kohviku avamiseks kulutatud summade suurust teada ei ole, võtame ühekordse laristamise mõõdikuks Ülemiste vanakese, kohalike valimiste orgiastilise apoteoosi. 20 000 eurot Meelis Pai andmetel.

Savisaare pirukaid söömas käinud inimeste seas domineerisid need, kes enam tööl ei käi. Pensionärid. Need, kes on elu jooksul oma töö juba teinud ja maksud maksnud. Praegune sissetulek keskmiselt 353 eurot kuus. Primitiivne rehkendus näitab, et Tallinna linnavalitsus suudab ühe Keskerakonna promoürituse peale kulutada summa, millega pensionär peab hakkama saama 56 kuud ehk 4,7 aastat.

Kas üks närune pirukas säärase mõnituse eest natuke liiga vähe pole?

Savisaar on siinkohal ka üldistus. Kui küsida, kes maksab, siis leiab valija ka teiste parteide valimiseelset esitust vaadeldes, et tsirkust ja leiba pakutakse talle tema enda raha eest. Riigikogus esindatud erakonna saavad sel aastal riigieelarvest üle 5,4 miljoni euro. Ei pensionäril ega palgatöölisel pole mõtet oma sissetuleku peal arvutama hakata, kui kaua tuleks tal elada, et see summa ausa tööga või pensionina välja teenida. Surm on kiirelt vastas.

See on maksumaksja raha, mis riigieelarvest parteidele jagatakse. Keskerakond erineb teistest parteidest selle poolest, et kasutab peale riigieelarvelise toetuse lõdva randmega ka linnakassat. Eesti suurima omavalitsuse kassa – maksumaksja raha – on riigilt saadavatele summadele tõhus täiendus.

Hetkel kuum