Sularahaga kinnisvaratehingutest tuleks hoiduda, sest sellega kaasnevad riskid on liiga suured, kirjutab Uus Maa kinnisvarabüroo maakler Egon Juhanson.
- Kui aga notarisse minnakse suure sularahahunnikuga, võib asi lõppeda kontrolliga raha päritolu kohta, kuna rahapesu pole Eestis haruldane nähtus, leiab Uus Maa maakler Egon Juhanson. Foto: EPA
Kuigi raha kilekotis tassimine jäi pigem 1990ndate karmidesse aegadesse, leidub endiselt neid, kes soovivad just samamoodi teha suuri tehinguid, sealhulgas kinnisvaraga.
Kui müüte oma kinnisvara ja keegi pakub tehingut sularahas või plaanite hoopis ise niiviisi osta, laitke see mõte kohe maha. Vastasel juhul võtate suure riski ning hiljem on raske enda õigusi taga ajada.
Esmalt, sularahas kinnisvaratehingut sõlmima asudes peab arvestama, et notar ei pruugi sellist teguviisi aktsepteerida. Tihti on niisuguse tehingu idee selles, et ametlikult näidata väiksemat summat ja ülejäänu sulas tasuda, makstes vähem makse. Säärane tehing huvitaks kindlasti maksuametit, sest oleks tegelik olukord, kus petetakse riiki.
Kui aga notarisse minnakse suure sularahahunnikuga, võib asi lõppeda kontrolliga raha päritolu kohta, kuna rahapesu pole Eestis mingi haruldane nähtus.
Samuti on asi osapooltevahelises usalduses, sest näiteks müüjale enne tehingut antud raha ei pruugi tehingu ajal enam n-ö meeles püsida. Täpselt samasugune oht püsib ka siis, kui osapooled lepivad omavahel kokku, et sularaha antakse üle pärast tehingut.
Kui aga ostja soovib tehingu mingil põhjusel tagasi pöörata, võib juhtuda, et ta saab tagasi ainult selle summa, mis on notariaalsesse lepingusse kirja pandud.
Lõpetuseks veel, nagu kahe kümnendi tagusel nn kilekotiajastul, tekib ka nüüd küsimus, kas kõik kupüürid on ikka päris raha.
Autor: Egon Juhanson
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.