Jääme Silicon Valleyst kaugele maha

Hardi Meybaum  Foto: Fredy-Edwin Esse
Hardi Meybaum • 17. september 2016 kell 6:30

Võrreldes Silicon Valleyga on Eesti ettevõtja varajase faasi olukord väga halb, leiab GrabCADi asutaja Hardi Meybaum.

Eesti ettevõtjal on äärmiselt keeruline kaasata varajases faasis investeeringuid.

Olukord on kindlasti paranenud viimase kuue aastaga, kui me ­GrabCADiga esimest investeeringut otsisime. Toona olid mõned üksikud investeerimisgrupid, kellega rääkida, tingimused ettevõtte jaoks kohutavad ning protsess, kui kiiresti ja kuidas tehinguid tehti, äärmiselt konarlik.

Kui võrrelda praeguse Eesti ettevõtja varajase faasi olukorda Silicon Valley ettevõtjaga, siis on seis väga halb. Esimese poole miljoni dollari kaasamine on Silicon ­Valleys loomulik osa, mille pärast ei muretseta, kuna erinevaid ingel­fonde on sadu, ingel­investoreid tuhandeid ja suured riskiinvestorid investeerivad juba ettevõtte esimeses faasis. 

Alustava ettevõtte ainukene eelis on kiirus. Et kiiresti toode valmis ehitada, tuleb prioriseerida, millele aega kulutada. Kui seda aega kulutada toetus­rahade avalduste kirjutamiseks ja erinevates komisjonides oma ettevõtte esitlemisele, siis see on valesti kulutatud aeg.

Kui aga toetusrahad oleksid start-up’idele kättesaadavad maksusoodustuste kaudu, nagu on tehtud näiteks Kanadas ja Prantsusmaal, kus iga palgatud inseneri pealt ettevõte saab maksusoodustust, siis selline toetusraha oleks igati kasulik.

Hetkel kuum