Marit Martin • 17. veebruar 2018 kell 5:30

Petlikud CVd lendavad prügikasti

Marit Martin  Foto: Erakogu

Sobiva töötaja leidmiseks võib CVde lappamisesest tõhusamaks osutuda netipõhine test, mis kiiresti terad sõkaldest eraldab, kirjutab Eesti kasvufirma Hundred5 tegevjuht ja asutaja Marit Martin.

Küllap on kõik tööandjad puutunud kokku imetabaste CVdega, mis on pikad nagu romaanid ja ilusad kui muinasjutud. Ent kui muinasjutuprints või -printsess on tööle palgatud, muutuvad hobused hiirteks ja tõld kõrvitsaks.

Mulje ekslikkus seisnebki tihti selles, et inimene, kes on töötanud pikalt ühes ja samas ettevõttes, muutub järsku viletsamaks tegelasest, kes on vahetanud firmasid nagu sokke. Tõde on pahatihti hoopis vastupidine kui rohkete kirjetega CV. Pole vaja vist lisada, et tööotsijad oskavad kirjutada 21. sajandil suurepäraseid CVsid, eriti need, kes on pidanud seda tegema mingil arusaamatul põhjusel jälle ja jälle…

Samal ajal otsitakse meil häid töötajaid tikutulega taga. Mõistagi ei käi inimeste otsimine enam teadetetahvlite või ajalehekuulutuste abil, vaid valdavalt veebis. Inimesed elavad oma elu internetis ja sealt tuleb neid ka otsida.

CV-põhine värbamismudel ei tööta internetiajastul, sest sel moel on raske silma torgata nii headel kandidaatidel kui ka ettevõtetel endil. Niisiis oleks aeg keskenduda CV asemel sellele, mida kandideerija päriselt oskab ja kuidas ta sobitub võimaliku palkaja töökultuuriga.

Nuputasime oma idufirmas tarkvara kallal, mis peaks sobivate inimeste leidmist oluliselt lihtsustama. Keskendusime neile oskustele, mida tööandjale vaja läheb. Kandidaadid peavad veebis täitma tööpakkuja poolt loodud lühikese testi, mis võtab kümme minutit. See paneb proovile just konkreetse ametiga seonduvad oskused. Edasi filtreeritakse välja nii nõrgimad töösoovijad kui sarikandideerijad ning keskendutakse parimatele.

Testisime oma nahal

Süsteem sai oma naha peal testitud, kui otsisime firmasse pearaamatupidajat. Erinevate netiplatvormide kaudu külastati kuulutust 841 korral, sobivustesti tegi 110 ning selle läbis vaid 9 inimest.

21. sajandi online-värbamine võimaldab saada kandideerijate kohta ettevõtte eripäradele tarvilised andmed. Üksiti säästavad veebipõhised lahendused ka tööotsija aega, sest nutikad küsimused annavad talle kohe aimu tegelikust sobivusest ametikohale. Nõnda on juba praegu olemas lahendused, mis aitavad visata CV prügikasti ja keskenduda neile inimestele, kellest on ettevõttele tolku. Õnneotsijad pudenevad aga läbi sõela.

Hetkel kuum