Igor Rõtov • 4. märts 2019 kell 8:43

Kõik trumbid Kaja Kallase käes

Riigikogu valimistulemus on ettevõtjasõbraliku poliitika triumf, parim võimalik tulemus, mis üldse tänastes tingimustes mõeldav oli, kirjutab Äripäeva tegevjuht Igor Rõtov.

Igor Rõtov.  Foto: Raul Mee

Ühelt poolt mõistagi Reformierakonna valimisvõit, mille eelised võttis hästi kokku Äripäeva valimiseelne juhtkiri.

Teiseseks ja isegi olulisemaks plussiks on, et Reformierakonnal on võimalik teha enamusvalitsus nii Keskerakonna 34+26=60 kui ka Isamaa ja sotsidega 34+12+10=56 ning samal ajal ei jätku hääli praeguse koalitsiooni jätkamiseks 26+12+10=48.

Valimisennustuste põhjal võis karta, et pigem tekib olukord, kus Reformierakonnal ja Keskerakonnal polnuks võimalik teineteiseta enamusvalitsust teha (eeldan siin, et EKRE-l koalitsiooni asja pole). See oleks andnud mõlemale suurparteile võimaluse jääda koalitsioonikõnelustel jäigale positsioonile, läbirääkimised oleksid veninud ning tulemus olnuks hambutu ja nuditud koalitsioonleping.

Praegune olukord annab aga trumbid Kaja Kallase kätte, kes alustab samaaegselt kõnelusi nii kaksik- kui kolmikliidu moodustamiseks ja valib partneri selle põhjal, kumb on paindlikum.

Kallasel on suurepärane võimalus dikteerida riigi poliitikat, jõuda lähinädalatel sisulise ja ambitsioonika valitsuslepinguni, mis normaliseerib maksusüsteemi, käivitab ulatusliku riigireformi ning asub teadlikult tegelema pikaajalise demograafiaprobleemiga.

Hetkel kuum