Kas prognoosimatut saab mõõta?

21. veebruar 2011, 11:06

Nähtus „Must luik“ on sündmus, mis esineb väga harva, ent on suure mõjuga. Selliseid juhtumisi on ajaloos esinenud läbi aastatuhandete: maavärinad, tornaadod, erinevat tüüpi katastroofid ja muud intsidendid, mis on maailma ühel või teisel moel äkiliselt vapustanud.

Näiteks 2001. aasta 11. septembri sündmused või rünnak Pearl Harborile 7. detsembril 1941. Need on vaid mõned ootamatud juhtumised, mis on vapustanud erinevaid ühiskondi ja kogu maailma läbi ajaloo. Kuid „Mustad luiged“ ei esine ainult looduskatastroofide või traagiliste rünnakute või poliitiliste sündmuste näol, vaid ka rahvusvahelistel finantsturgudel.

Kui me vaatame ajas tagasi 1929. aastasse, siis tol aastal toimunud turukrahh oli paljude jaoks erakordne, kuna majandus näis ainult kasvavat ning õitsevat. Ka 1987. aastal tabas USA aktsiaturge enneolematu krahh, kui ühe päevaga kukkusid indeksid 23%. Dotcom mulli lõhkemine oli ehtne näide sellest, kuidas väga ootamatu sündmus võib juhtuda. Niisamuti ka viimaste aastate kinnisvarahindade järsk langus ning 2007. aastal alguse saanud globaalne majanduskriis. Ärgem unustagem ka 2008. aasta septembrikuud, kui toimus ridamisi stsenaariume ning sellised suurettevõtted nagu Lehman Brothers ja Washington Mutual lakkasid eksisteerimast.

23. veebruaril toob Chicago Board Options Exchange (CBOE) turule uue S&P 500 SKEW-indeksi (sümbol: SKEW), mis üritab ette näha võimalikke negatiivseid muutusi aktsiaindeksites ning prognoosimatuid sündmusi. Indeksi väärtus arvutatakse S&P 500 optsiooniliikumiste järgi ehk kui ostuoptsioon, mille strike hind on kõrgem kui aluseks oleva väärtpaberi turuhind või müügioptsioon, mille strike hind on madalam kui aluseks oleval väärtpaberi turuhind. SKEW-indeksi tõus viitab investorite kasvavale hirmule enneolematu, kuid suure sündmuse ees.
Otsetõlkes tähendaks sõna „skew“ viltust, moonutatud või ebasümmeetriat. Juba praegu on uus loodav indeks saanud nime ka kui „Musta luige“ indeks, mis on tuletatud samanimelise teooria järgi. SKEW ja tuntud volatiilsus- või ka „hirmuindeks“ VIX on erinevad. Mõõduskaalaks optsioonide aktiivsus, on CBOE veendunud, et SKEW suudab anda efektiivse hinnangu, mis jääb väljapoole VIXi  haardeulatust ning mõõtmaks seda, mis on prognoosimatu  

Uus loodav indeks võib kujuneda finantsmaailma jaoks innovaatiliseks, kuna annab investoritele eelise mõistmaks paremini finants- ja derivatiiviturge.
Mis siis kui SKEW alustab vilkuvas punases? Kas investorid tormavad väljapääsu poole? Kindlasti pannakse esimeste kuudega  uue indeksi täpsus kui ka usaldusväärsus proovile kui avatakse uks uutele „Mustadele luikedele“.

Turu tõhususe hüpotees väidab, et finantsturud on „informatsiooniliselt efektiivsed“ st. kõikide varade hind sisaldab juba kõike teadaolevat informatsiooni - varade hind on määratud õiglaselt kõikide investorite ühise arvamuse järgi. Sellest võib järeldada, et turu tõhususe hüpotees väidab, et pika ajaperioodi jooksul ei saa turgu võita, sest turul ei ole varasid, mida saaks osta odavamalt, kui on nende tegelik väärtus. Finantsmaailmas tuleb „Musta luige teooriat“ arvesse võtta riskide hindamisel. Paraku on seda võimatu prognoosida, kuna ei ole teada, millal see võib juhtuda või kui suure ulatustega võib järgmine „Must luik“ olla.  

„Musta luige“ teooria loojaks on filosoof ja professor Nassim Taleb. Mõiste „Must luik“ tuleneb arusaamast, et kõik luiged on valged. Selles kontekstis on „Must luik“ kirjelduseks millelegi, mida pole olemas. Aga kui Austraalias avastati must luik, tõestas see seda, et enneolematud sündmused, mis võiksid kogu maailma vapustada, on võimalikud juhtuma.
Rainer Saad manager ja finantsanalüütik

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. February 2011, 11:07
Otsi:

Ava täpsem otsing