11 märts 2013

Maksad dividende - toetust ära küsi

Tänane leht kirjutab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) suunamuutusest, millega jäävad edaspidi toetustest ilma nii riigile kuuluvad monopoolsed ettevõtted kui ka edukad, dividende maksvad ettevõtted.

Äripäeva meelest on igati mõistlik, et Tallinna Sadama ja Eesti Energia sugustel riigifirmadel enam EASi jagatavatele summade juurde asja ei ole. Riigiettevõtted, mis ise jagavad ühe käega sponsorraha ja maksavad teisega riigikassasse kopsakaid dividende, ei peagi EASist raha saama. Et nad seni toetusraha said, oli viga – ja see on nüüd parandatud. Ka juba edukaks saanud ettevõtete toetamisest loobumine on mõistlik, kuid siin on EASil selgelt kommunikatsiooniprobleem. Seni toetust saanud ettevõtjad on suures segaduses, sest nendeni ei ole poliitikamuutus jõudnud. Senisest põhjalikum selgitustöö on vajalik.

Krimelte juhi Jaan Puusaagi pahameel on arusaadav, samuti tema esitatud küsimused, millel EASi ajutise juhi kohalt peagi lahkuv Raul Parusk ka Äripäeva vahendusel vastused annab. Paraku on need vastused esialgu suhteliselt umbmäärased ega lohuta kindlasti ettevõtjat, kes on seni heldeid toetusi nautinud. Seesama Krimelte on alates 2006. aastast saanud kokku 832 711 eurot, aga samas figureeris ettevõte Äripäeva dividendide topis 55. kohal. „Meil läheb hästi ja on võimalus maksta,“ kommenteeris Puusaag tookord. Tegemist on Eesti ühe edukama eksportijaga. Nii et lohutust Puusaagi-sugused eduka ettevõtte juhid vaevalt vajavad, küll aga selgelt paika pandud ja konstruktiivselt kommunikeeritud poliitikamuutust: kindlaid piire, missugused ettevõtted toetuse saamiseks kvalifitseeruvad ja missugused mitte.

Aegadeülene küsimus, missugusele taimele väetist anda, peaks siinselgi juhul jääma vastuse juurde, et ikka sellisele, mis hakkab soovitud vilja kandma. Kuid ettevõte, mis väetisetagi kaela kannab ehk end juba ise edukalt ära majandab, kasumit teenib ja tublisid dividendegi maksta jaksab, ei peaks oma kasumikava toetuste peale üles ehitama.

Siinkohal võib ju vaielda, kas dividendide maksmise võimet peaks n-ö karistama toetustest ilmajätmisega. Dividendide maksmise suutlikkuseni jõudmine on ju põhimõtteliselt iga ettevõtte eesmärk ning selle saavutamist tuleb tunnustada, mitte karistada. Õige. Kuid dividendisuutlikkus tähendab seda, et hea äriplaani olemasolu korral saab ettevõte laenu pangast, ja seda peaks ta vajaduse korral võtmagi, mitte lootma EASi abile ehk „tagastamatule laenule“ maksumaksjatelt.Nii et tegemist pole mitte karistamisega, vaid niigi hästi kosunud ettevõtte ilmajätmisega präänikust, ilma milleta ta niigi toredalt toime saab. Toetused jäägu ikka pisematele ja alustavatele ettevõtetele, millel on potentsiaali edukaks saada – niisugustele, mille head ideed ilma toetusrahata pole võimalik käima tõmmata.

EASi suunamuutus on õige ja küllap on see suuresti majandusminister Juhan Partsi teene, kes aga ei tahtnud Äripäevale mingit kommentaari anda, vaid laskis ametnikul koostada üldsõnalise vastuse. Kahju küll, olnuks ju võimalus rääkida heast asjast ja jagada infot, mida ettevõtjad väga vajavad.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum