Investorite TOP paljastab börsi head ja vead

1185-aripaev 10. aprill 2014, 08:16

Homme ilmuvas Äripäeva seitsmendas  Investorite TOPis leidub 16 uut tulijat, kes on erinevalt mitmest nimekast pikemat aega börsil toimetanust lahkesti nõus oma kogemusi Äripäeva lugejatega jagama.

Ilmneb, et uued tulijad ei tegutse börsil mitte teab kui suure uljusega ja hiigelriske võttes, vaid pigem rahulikult ja konservatiivselt: dividendiaktsiaid eelistades ja pisemaid, ebakindla käekäiguga ettevõtteid vältides. Nad teadvustavad endale nii Tallinna börsi nõrkusi (vähelikviidne, väike valik ettevõtteid kui ka häid külgi. Pange tähele, neid viimaseid ikka on.

Tallinna börsi head omadused. Tallinna börsil noteeritud ettevõtetete kohta on info hästi kättesaadav ja liigub kiiresti. Ajakirjandus on börsil noteeritud ettevõtete käekäigu suhtes tähelepanelik.

Väike valik omakorda tähendab muu hulgas aga seda, et investor ei pea läbi oma valikute tegemiseks läbi töötama suurele turule omast infohulka. Algajale investorile on koduturul tegutsevad ettevõtted enamasti ka lähedasemad ning võrreldes nt USA börsiga on vahendustasud siinmail oluliselt väiksemad.

Eelistatakse dividendiaktsiaid. Dividendiaktsiate eelistamine võtab valikuid muidugi automaatselt vähemaks, aga  investorile on dividendid kahtlemata riske maandav asjaolu, mis meelitab sisse võtma pikemaajalisi ja ulatuslikumaid positsioone.

Kui mitte ise pilli lõhki puhuda ja olla mõõdukalt ahne, siis on kümneprotsendine aastatootlus täiesti realistlik eesmärk ning see on juba hoiustes istumisele vägagi tõsiseltvõetav alternatiiv. 

Mitme nimeka investori lahkumine Tallinna börsilt on loonud küll negatiivset fooni, aga selle hea külg on samas jälle ootuste maa peal püsimine, mis tervislikumal juhul käibki riskijulgusega käsikäes.  Samas erinevad investorite lahkumise põhjused liiga palju selleks, et suuri üldistusi teha.

Mune pannakse julgelt ühte korvi. Pisikese ja vähelikviidse, ent samas avatud reeglitega Tallinna börsi investorite seas ei kehti investori üldiselt tunnustatud  põhimõte „Ära hoia kõiki mune ühes korvis“. Tegijamad mehed ja naised (neid, tõsi, mahub esiviiekümnesse vaid neli) eelistavad selgelt nn kuldset kolmikut: Tallink, Tallinna Vesi ja Olympic, mis eristuvad teistest Tallinna börsi ettevõtetest finantsstabiilsuse poolest ning maksavad ka dividende. 

Raja endale ise börsil tegutsedes pensionisammas. Eespool öeldut arvesse võttes on see ka loogiline: kuna vähene likviidsus ei võimalda suurema koguse aktsiad soetanud investoril neist hiljem kiirelt ja kergelt lahti saada, ammugi veel aktsiahinda alla tirimata, siis ongi ootuspärane kindla peale välja minna ja osta meie mõistes suurte ja stabiilsete ettevõtete aktsiaid.

Eelmisel aastal soovitasime investorite topi ilmudes raha pensionisammastessse kogumise asemel börsile viia. Üks tänavuse TOPi uustulnukaid, „Rikkaks saamise õpiku“ autor Jaak Roosaare käsitabki dividendiaktsiate omamist parima pensionisambana. See on mõistlik mõtteviis, millest tasub eeskuju võtta.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. April 2014, 16:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing