Aivar Hundimägi • 6. veebruar 2015 kell 4:38

Eesti enim teeninud naised. TOP 10

Börsifirmade Arco Vara ja Silvano üks omanik Mari Tool ja abikaasa Toomas Tool.  Foto: Scanpix/Postimees

100 Eesti suurema dividenditulu teenija hulgas on kümme naist, kellest kõrgemal 14. kohal asus Äripäeva täna ilmunud dividendide TOPis Mari Tool 1,8 miljoni euroga. Kokku teeniside need kümme naist 2013. aastal omanikutulu 7,5 miljonit eurot.

Suuremat dividenditulu teeninud naiste TOP 10

1. Mari Tool 1 800 000 miljonit eurotTema nimel on Toomas Tooliga seostatud ettevõte Baltplast, mis on muu hulgas börsifirma Arco Vara suurim omanik. Samuti on Baltplastil osalus börsifirmas Silvano. Viimasest teenis Mari Tool ka omanikutulu, sest Toomas Toolilt läks osalus Silvanos Mari Tooli kätte 2013. aasta juunis ehk enne dividendi ja aktsiakapitali vähendamise makset.

2. Reet Roos 1 089 283 miljonit eurotRiigikogu liige, kellel on osalus mitmes Balti turul tegutsevas reklaami- ja meediaagentuuris. 2012. aastal asutas koos Pille Pettai ja Heiki Koitlaga investeerimisfondide valitsemise ning väärtpaberiinvesteeringute nõustamisega tegelema hakkava ettevõtte 4Times Capital. Firma sai ka 2012. aasta lõpus finantsinspektsioonilt fondivalitseja loa ning esimese fondiga kavatseti alustada eelmisel aastal.

3. Ludmila Kanepe 904 428 eurot1994. aastal asutatud MSI Grupi üks kuuest omanikust. MSI Gruppi kuulub ligi 10 tütarfirmat Eestis, Vene­maal ja Soomes, neist suurem osa tegutseb Venemaa ning Eesti ehitus- ja kinnisvaraturul. Eestis tuntumad AS Betoneks ja AS Cueks.

4. Tatjana Liksutova 800 000 eurotRahvusvahelise kontserni Transgroup Invest üks omanik. Mitmekümnest ettevõttest koosneva kontserni äritegevus toimub peamiselt Venemaal, kontserni emafirma on aga registreeritud Eestisse. Sai osaluse oma eksabikaasalt Maksim Liksutovilt, kes tegi kiiret karjääri Moskva linnavalitsuses. 2012. aastal Maksim Liksutovist Moskva abilinnapea, kes kureerib Venemaa pealinna transpordivaldkonda. Venemaal kehtib ka seadus, mis keelab ametnikel ning nende abikaasadel välisfirmades osalusi omada. Seda seadust peetakse üheks võimalikuks põhjuseks, miks Liksutovi vara liikus 2013. aasta suvel Tatjana Liksutova nimele.

5. Karin Nurmetalo 604 916 eurotAastal 2000 asutatud suure logistikakontserni Baltic Maritime Logistics Group AS üks omanik.

6. Alle Vanaselja 510 000 eurotKuulub Tallinna Kaubamaja, Liviko, Balbiino ja Kitman Thulema omanikfirma NG Kapital suuremate omanike hulka.

7. Piret Raudnõmm 504 717 eurotTalle kuuluv PT Konsult pakub väikefirmadele raamatupidamisteenust. Dividenditulu teenis aga hoopis ettevõttest OÜ AH Tellingud, mille asutas Rootsis elanud ettevõtja Arto Ilmari Hämäläinen 2004. aasta kevadel. Firma tegevusaladeks on märgitud ehitusmasinate ja -seadmete rentimine, ehitiste viimistlemine ja kinnisvara ost-müük. 2012. ja 2013. aastal ettevõttel müügitegevust ei toimunud ning firma peamine vara on pangakontodel seisev raha, mida 2013. aasta lõpu seisuga oli kokku 477 558 eurot. Raudnõmm (varasema nimega Piret Tünder) sai firma omanikuks 2013. aasta alguses, enne seda kuulus ettevõte Küprosel registreeritud firmale Ninenco Trading Limited.

8. Valentina Arhipova 455 800 eurotMitme raudtee- ja transiidiäriga seotud ettevõtte osanik.

9. Monica Pihlak 436 020 eurotVandeadvokaat on valdusfirma NG Investeeringud üks suuremaid omanikke Jüri Käo, Enn Kunila, Andres Järvingu ja Alle Vanaselja kõrval. Pihlaku 4,3% osalus pärineb ajast, kui ta töötas autode ohutusrihmasid tootva Norma juristina. NG Investeeringud on peamine Pihlaku dividenditulu allikas. Liitus eelmisel aastal Rödl & Partner Advokaadibürooga. Varem töötas advokaadibüroos Aavik & Partnerid, kus oli ka üks omanikke. On spetsialiseerunud äri-, maksu- ja tööõigusele ning ta on nõustanud ettevõtteid ülevõtmiste ja müügitehingute juures, samuti on tegutsenud pankrotihaldurina. Omab ka ruume üürivat ning konverentse ja seminare korraldavat CC Consultere OÜd, mis oma tegevuseks vajaliku hoone sai valmis 2011. aastal. Eelmisel aastal oli firmal plaan hakata ruume välja üürima ning seminare korraldama.

10. Eva-Maria Vallaste 422 664Võitis 1994. aastal miss Estonia tiitli, toona kandis neiupõlvenime Laan. Äriregistri andmetel omab firmat nimega EM Lanzon Invest, mille käive oli 2013. aastal ainult 1100 eurot, kuid mis maksis dividende 422 664 eurot. Lisaks kuulub ka OÜ Honeywell nõukogusse koos Marika Kontsoni, Kristel Saage, Merilin Prommiku ja Mare Kuuraga. Sellele ettevõttele kuuluvad restoranid Maikrahv, Vana Toomas ja Turg. Honeywell on olnud tõeline välisinvestorite lemmik, sest firma omanikeringis on olnud Bahamal, Marshalli saartel, Belize'il ja Küprosel registreeritud ettevõtted. Praegu on firmal kolm omanikku. Suurem osalus on kahel Maltal registreeritud ettevõttel – Bridge Capital Limited ja Verona Capital Holdings Limited – ning väiksem osalus Roman Kuurale kuuluval Papagoi Investeeringud OÜ-l. Kuura ongi see inimene, kes Maikrahviga seotud teemasid on ajakirjanduses kommenteerinud. Malta firma Verona Capital Holdings asutas eelmisel aastal Eestis aga ettevõtte nimega Tedenka Investeeringud, mida asus juhtima Eva-Maria Vallaste.Honeywelliga on aga seostatud ka näiteks Erik Vallastet, kes 1999. aastal sai kurikuulsaks maksuvabasid firmasid müünud Diveci ümber puhkenud uurimisega. Vallaste oli Diveci juht ja ka teda süüdistas maksuamet 7,3 miljoni krooni suuruses summas maksude maksmata jätmises.

Tasub teada!

Täna avaldas Äripäev veebis dividendide edetabeli, kus on reastatud 785 ettevõtjat ehk need, kelle 2013. aasta omanikutulu oli 100 000 eurot või rohkem. 

Värsket dividendide TOPi saab vaadata siit.

Hetkel kuum