26. mai 2014 kell 9:57

Oravad riisusid koore

Europarlamendi valimiste võitja on Reformierakond, kes võttis vastu ootusi ja ennustusi kaks kohta. Kahe koha peale ette kindel olnud Keskerakonnal aga seisab ees järelemõtlemise aeg.

Valimistulemus tõendab, et Reformierakonna kevadel ette võetud peaministri vahetus osutus edukaks hoolimata sellest, et kõik ei läinud nii, nagu plaanitud: volinikukohta Andrus Ansipile pärandada soovinud ja ise tema asemel peaministriks saada soovinud Siim Kallas põgenes tagasi Brüsselisse Reformierakonna ladvikulegi ootamatult. Ent avalikkus neelas Taavi Rõivase panemise peaministriks pärast esimest üllatust kiiresti alla, mis tõendab, et kiire reageerimine on pool võitu ja peaministrivahetus hästi ajastatud. Kevadisteks riigikogu valimisteks on Reformierakond hea stardi teinud, mis nende eesmärk oligi.

Ansipi individuaalne tugev häältesaak on ühelt poolt tunnustus talle kui väga pika staažiga peaministrile, teisalt aga kahtlemata tema parteile. Kaja Kallase tubli tulemuse üle on toimetusel hea meel muu hulgas selle pärast, et ta on vastandunud erakonna nn pealiinile ja avaldanud julgelt oma arvamust ka Reformierakonnale ebamugavates küsimustes.

Individuaalselt teise tulemuse teinud Indrek Tarand põlistas teist korda europarlamenti saades end suurparteide vastaste eelistusena. Ainult protestihäälteks tema tänavust saaki siiski pidada ei saa – osa valijaid andis eeldatavasti hinnangu tema tööle europarlamendis, osale aga meeldib lihtsalt tema kohati klounaadiga piirnev teravmeelitsemine. Tänavuses kampaanias jooksis Tarand lõdvalt lati alt läbi. Kuid tema teeneks tuleb pidada avatud valimisnimekirju, milleni jõudmine oleks hea ka riigikogu valimistel.

Kampaanias kahvatuks jäänud sotsid tõid kastanid tulest välja tänu Marju Lauristinile, kelle tasakaalukus argumenteeritus paistis debattides meeldivalt silma. Lauristini valiti suuresti tema isiku pärast, mitte niivõrd partei pärast. Sotside nimekirja tulemus tervikuna jäi aga nõrgaks ja ilma Lauristinita oleksid sotsiaaldemokraadid tõenäoliselt üldse ilma mandaadita jäänud.

Sama kehtib uute tegijatega pingsalt pildile pressinud ja valimisreklaamidega heade tavade eiramise eest palju pragada saanud IRLi kohta. Tunne Kelam sai europarlamendis kolmanda ringi alustamise hääled küll kokku, kuid partei igatsenuks tervikuna näha kindlasti paremat skoori. Kohalikel valimistel toiminud irriteerimiskampaania europarlamendi valimistel ei töötanud. Eerik-Niiles Krossi täht on horisondi taha vajunud, Anvar Samosti oma ei ole orbiidile tõusnud.

Pooled Eestist valitud eurosaadikud hakkavad tööle liberaalide ja demokraatide fraktsioonis, st nende valimiste suurüllataja Yana Toom alustab koos Kaja Kallase ja Andrus Ansipiga ühes ja samas meeskonnas.

Valimisaktiivsuse väikeseks jäämisest on toimetusel muidugi kahju. Peale leiguse Euroopa teemade näitab see ühtlasi seda, et sellal kui parteid ja poliitikast huvitatud avalikkus käsitasid europarlamendi valimisi kevadiste riigikogu valimiste eelmänguna, ei pidanud peaaegu kaks kolmandikku vajalikuks üldse mingit seisukohta võtta.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum