Miks nafta hind Venemaa jaoks tõsine probleem on?

11. november 2014, 18:56
Gazpromi naftatanker
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141111/BORS/141119902/AR/0/AR-141119902.jpg

Kui nafta hinnad jäävad praegusele tasemele, siis võib see Venemaa majanduse jaoks kaasa tuua tõsiseid probleeme ning riiki võib tabada majanduslangus, hoiatavad analüütikud.

Venemaa valitsuse endine nõunik Sergei Guriev sõnas, et kui nafta hinnad peaksid jääma oma praegusele rekordmadalale tasemele ehk 82 dollari juurde barreli eest, siis seisab Venemaa, mille majandusprognoosid põhinevad palju kõrgemal hinnal, silmitsi tõsise probleemiga. 

“Venemaa eelarves ja mõningates optimistlikes prognoosides on hetkel barreli hinnaks arvestatud 100 dollarit ning seda järgmise kolme aasta jooksul,” märkis Guriev. 

“100 dollarilise barreli hinnaga on Venemaa eelarve järgmise kahe või kolme aasta jooksul tasakaalus, sundides kasutusele võtma vaid väikese osa reservidest,” lisas ta. 

Toornafta hind oli täna pisut alla 82 dollari. Hind on alates juunist kukkunud ligi 30%, kuid hoolimata langusest, ei näita OPEC mingeid märke tootmise vähendamisest. 

Naftahindade langus on Venemaale rängalt mõjunud, kuna riigi rikkus põhineb suuresti ekspordile orienteeritud nafta- ja gaasitulul.

Lisaks naftahindadele on Venemaale halvasti mõjunud ka konflikt Ukrainaga, mis on viinud Lääneriikide sanktsioonideni, mis omakorda on mõjutanud riigi majanduse käekäiku ja investorite kindlustunnet Venemaa turgude suhtes. Tulemuseks on see, et rubla on sellel aastal ligi 30% dollari suhtes kukkunud. 

President Vladimir Putin püüdis globaalseid investoreid rahustada, kinnitades, et Venemaa majandus on kindlates kätes ning valuuta kukkumiseks ei ole mingeid majanduslikke põhjuseid.

Lühikest aega peale Putini kommentaari alandas Venemaa keskpank aga oma 2014. aasta majanduskasvu prognoosi 0,3% ning 2015. aasta kasvu 0%-le. Samuti prognoositi, et 2014. aastal voolab riigist kapitali välja 128 miljardi dollari väärtuses.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. November 2014, 18:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing