Mait Kraun • 15. november 2015 kell 9:00

Warren Buffettil on kuvandiprobleem

Investeerimisguru Warren Buffett  Foto: EPA

Wall Streeti ja Warren Buffetti vahelised suhted on muutunud pingelisemaks. Berkshire Hathway juhi pärast on uuesti esile kerkinud mure, et Buffett mängib omaenda reeglite järgi, kirjutab Wall Street Journal.

Pinged hakkasid kasvama eelmisel kuul, kui Buffett kutsus aktiivseid investoreid haideks, kes “peavad jätkama ujumist”. Berkshire’i  aseesimees Charles Munger ründas aga riskifondi juhti Bill Ackmani – Mungeri arvates oli Ackmani investeering Valeant Pharmaceuticalsi sügavalt ebamoraalne.

Ackman ründas sellel nädalal vastu ja kritiseeris Berkshire’i Coca-Cola investeeringut. Tema sõnul on karastusjooke tootev ettevõte surunud lastele peale suure suhkrusisaldusega jooke. “Ühiskonnale on tehtud tohutut kahju,” ütles ta.

Taoliste väljaütlemiste taga on Wall Streeti paradoksaalne suhtumine Warren Buffettisse. Paljud inimesed imetlevad tema edu investeerimises ja kadestavad tema rikkust. Ka Ackman on Buffettit eeskujuks seadnud. Suur osa nendest inimestest aga ütlevad, et Buffett peidab ennast rahvaliku ja heasoovliku ärimehe kuvandi taha. Samal ajal teeb ta aga kasumi eesmärgil tehinguid, mille eest ta teisi on hukka mõistnud.

Tee tegude, mitte sõnade järgi

Investeerimiskogukondades on välja kujunenud isegi mõttetera: “Matki Warren Buffetti tegusid, aga ära kuula, mida ta räägib.”

Kriitikat on suurendanud ka asjaolu, et Buffett on ennast positsioneerinud New Yorgi finantsmaailmas autsaiderina. Ta tahab jätta endast mulje, et tegemist on elurõõmsa, burgereid sööva investoriga, kes on oma miljardid teeninud ausa töö ja õigete otsustega. Ta kritiseerib aeg-ajalt riskifondide ja investeerimispankade tasusid, aktivistidest investorite taktikat ja dervaate.

Buffett avaldab hea meelega arvamust ka poliitikas, äris, finantsmaailmas ja teistes teemades, mis ei ole otseselt Berkshire’i tegevusega seotud. Paljud tõmbavad Berkshire Hathaway ja Warren Buffetti vahele võrdlusmärgi, kuigi Berkshire’il on kümneid tütarettevõtteid ja üle 340 000 töötaja. Kui Buffetti ütlused lähevad vastuollu Berkshire’i tegevusega, kutsuvad paljud inimesed teda silmakirjalikuks, ütles George Washingtoni ülikooli õigusteaduse professor Larry Cunningham.

“On raske olla samal ajal kasumi maksimeerija ja moralist,” ütles Cunningham.

Võimalikult madalad maksud

Näiteks võib tuua maksud. Buffett on toetanud maksude tõstmist, Berkshire on aga maksnud võimalikult vähe makse. 2011. aastal kirjutas Buffett artikli, kus tõi välja, Berkshire’i kontoritöötajad maksavad temast rohkem makse.

Berkshire on maksureegleid väga oskuslikult ära kasutanud. 2014. aasta lõpuks on ettevõtte suutnud 61,9 miljardi dollari väärtuses maksude tasumist edasi lükata – see on raha, mida nad saavad edasi investeerida. Maksude edasilükkamine on USA ettevõtete seas suhteliselt levinud praktika. Paljud, nagu ka Berkshire, näitavad investeeringute väärtuse kasvu realiseerimata kasumina.

Ekspertide sõnul on Buffettil börsiettevõtte eesotsas olles aga moraalne kohustus maksta võimalikult madalaid makse. Tema toetajad ütlevad, et Buffetti seisukohad maksude osas ei tähenda, et Berkshire peaks vabatahtlikult hakkama seadusest kehtestatust rohkem makse maksma.

Pahameelt tekitavad võtted omandatud firmades

Pahameel tekkis ka eelmine aasta, mil Berkshire osales tehingus, mille kohaselt liideti Burger King ühe Kanada ettevõttega. Kriitikute sõnul toetas Buffett uue ettevõtte viimist välismaale, mis oleks vähendanud USA maksutulusid. Burger King on öelnud, et tehing tehti globaalset laienemist silmas pidades ja eesmärk ei olnud vähem makse maksta.

Buffetti vasturääkivus tuli paljude jaoks välja ka 2013. aastal, mil Berkshire alustas koostööd Brasiilia investeerimisfirmaga 3G Capital, mis tegeles peamiselt ettevõtete ülesostmisega. 3G surub omandatud ettevõtetes tavaliselt läbi drastilisi muutusi – vähendatakse kulusid, koondatakse töökohti ja pannakse paika uus juhatus. Selline partnerlus ärritas paljusid Berkshire’i aktsionäre, sest taolisi võtteid kasutab Berkshire haruharva.

Berkshire ja 3G ostsid 2013. aastal H.J Heinz & Co ning liitsid selle 2015. aasta alguses Kraft Foodsiga. Tänavu on ettevõttes töökoha kaotanud 6500 inimest. Mais toimunud iga-aastasel kokkusaamisel toetas Buffett 3G tegevust ja ütles, et vahel on koondamised üleliigse rasva eemaldamiseks vajalikud.

„Ootused on ebaõiglased“

Buffetti pikaajaline sõber ütles, et inimeste ootused investori suhtes on ebaõiglased. Tema sõnul ei pea kõik otsused minema kokku iseloomuga. „Inimesed tahavad asjad lihtsaks teha aga tema ei mõtle nii,“ ütles sõber.

Buffetti kuvand on kõikuma löönud ka laiema avalikkuse ees. Iga 10 Buffetti kohta tehtud Twitteri postituse kohta on  7 sellist, milles inimesed väljendavad investorisse negatiivset suhtumist. Postitustest võib leida sõnu „silmakirjalik“ või „võlts“, selgub analüüsifirma Crimson Hexagoni tehtud uuringust. Viis aastat tagasi oli samas kategoorias vaid 46 protsenti Buffetti kohta tehtud Twitteri postitustest.

Hetkel kuum