• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kuidas Buffetti ja investorite raha aastaga põles

  Warren Buffetti jaoks oli möödunud aasta viie aasta halvim. Foto: Reuters/Scanpix

  Maailma rikkaimad inimesed jäid möödunud aastal hulga vaesemaks ning nende hulka kuulus ka miljardär Warren Buffett. Koos vanameistriga kaotasid raha ka tema investoritest fännid, sest Berkshire Hathaway aktsia hind langes üle 11%.

  Nende hulka kuulub ka Äripäeva loodud investor Toomas, kes usaldas mullu märtsis Buffetti juhtimise alla 15 000 eurot.  
  Mitme aasta halvim tulemus
  Täpselt aasta tagasi oli Berkshire Hathaway investoritel rõõmupäev. Investeerimisguru Warren Buffett tähistas siis 50. aastat firma eesotsas, mis oli tema käe all kasvanud raskustes tekstiiliettevõttest suureks varahalduse konglomeraadiks. A-aktsiad kauplesid siis rekordi lähedal 226 000 dollaril tükk.
  Tänaseks on hind kolinal alla tulnud 197 415 dollarile, sest möödunud aasta esitas Buffettile kõvasti väljakutseid. Kuigi sinna mahtus tema kõigi aegade suurima tehingu sõlmimine ja miljardite teenimine toidutööstusest, lõpetas firma aktsia aasta enam kui 11 protsendiga miinuses. Võrdluseks langes Standard & Poor'si indeks samal ajal 0,7%.
  Suurima puhastustöö tegi miljardäri konglomeraadis suvel Hiinast alguse saanud börsipaanika, mis pühkis Berkshire'i aktsiainvesteeringute väärtusest üle 10 protsendi. Oma hoobi andis ka tooraine hindade ning eelkõige nafta hinna sügav langus.
  Berkshire Hathaway aktsiaFoto: Miguel Alvarez
  Majandustulemused meeldivad
  Berkshire'i aktsia hinda vaadates oli 2015. aasta Buffetti jaoks üks hullemaid alates 2009. aastast. Bloombergi andmetel kaotas maailma rikkuselt kolmas inimene seetõttu 11,3 miljardit dollarit. Samas ei saa nuriseda ettevõtte majandustulemuste üle, sest üheksa kuuga kasvas puhaskasum rekordilisele tasemele. Edu taga peitus nutikas koostöö investeerimisfirma 3G Capitaliga, mille tulemusena potsatas firma rahakotti kenake summa.
  Olukorra muutsid hapuks ettevõtte suuremad investeeringud, mille aktsiate hind möödunud aastal kukkus. Nende hulka kuuluvad näiteks krediitkaardihiiglane American Express, tehnoloogiagigant International Business Machines (IBM) ja kaubandusfirma Wal-Mart. Langust ei suutnud korvata ka raudteeäri, kommunaalteenuste ja kinnisvara sektori firmad.  

  11,8 miljardit dollarit materiaalne põhivara

  5,3 miljardit dollarit Kraft Heinz

  4,8 miljardit dollarit ülevõtmised

  3,1 miljardit dollarit aktsiad

  0,2 miljardit dollarit võlakirjad

  Allikas: Bloomberg

  Müstiline usk IBMi
  Viimasel aastal imestati enim selle üle, et vanameistril on usku IBMi hoolimata sellest, et tehnoloogiafirma käive on 14 viimast kvartalit järjest vähenenud. Novembris teatas Berkshire, et on kaotanud IBMi investeeringuga 2 miljardit dollarit. Sellegipoolest nimetati aktsia hinna langust ajutiseks. "IBM on jätkuvalt kasumlik ning genereerib märkimisväärseid rahavooge," teatas firma. "Meil pole praegu mingit kavatsust oma investeeringust loobuda ja ootame, et õiglane hind taastub."
  Nimelt kasutas Buffett hoopis langust ära, et aktsiaid veelgi juurde kahmata. Seega hoiab ta vankumatult kinni oma nelja aasta tagust lubadusest, et IBM on väga pikaajaline investeering.
  Lisaks kirjutas ta juba 2008. aastal investoritele oma peamise mantra: "Pole vahet, kas räägime sokkidest või aktsiatest, mulle meeldib osta kvaliteetset kaupa ajal, mil see on alla hinnatud." Investoritel jääb üle vaid loota, et oraakli kristallkuul räägib selgi korral tõtt.
   
  Jaak Roosaare: usaldan Buffettit rohkem kui ennast
  Ma usaldan nii Buffettit kui ka tema meeskonda investeeringute valikul rohkem kui enda teadmisi, rääkis investor Jaak Roosaare, kes ostis 2015. aasta lõpus Berkshire Hathaway aktsiaid oma portfelli hoopis juurde. 
  Vastab Jaak Roosaare:
  Miks suurendasite aasta lõpus oma osalust Berkshire Hathaways?
  Pikaajalise investeerimise korral peaks investoril olema hea meel, kui aktsiate hind langeb, sest sama raha eest saab rohkem kaupa. Nii nagu Warren Buffett ostab hea meelega IBMi odavamalt kokku, olen mina hea meelega valmis BRKd juurde ostma. Minu strateegia BRK puhul on omada seda vähemalt järgmised 10–20 aastat ja saada sealt tulevikus kasvavat dividendivoogu. Ostes praegu aktsiaid 1,3kordsel raamatupidamisväärtusel, usun, et mul on hea positsioon tulevikus korraliku tootluse teenimiseks.
  Mis annab teile kindlust, et ettevõttel läheb tulevikus hästi? 
  Esiteks asjaolu, et ettevõtte investorikultuur on üks maailma parimaid ja firmat juhitakse lähtuvalt omanike huvist. See tähendab, et ei jagata optsioone, pole suuri juhtimiskulusid, on maksimaalne hajutatus jne. Teiseks asjaolu, et ettevõte teenib tulu väga erinevatest valdkondadest ja hoiab alati vähemalt üle 20 miljardi dollari jagu rahavaru, mis aitab paanika korral teha turgudel suurepäraseid investeeringuid, nagu aastatel 2008–2009. Kolmandaks on ettevõtte aktsia praegu odavamalt saadaval kui tavaliselt. Ka 2015. aastal teenis ettevõte korralikult kasumit.
  Kuidas hindate Warren Buffetti möödunud aasta investeerimisotsuseid?
  Kui keegi meedia kritiseerib Warreni tegevust, siis tahaksin alati küsida, et "Why are you not that rich if you are so smart?" (miks pole sa ise nii rikas, kui sa nii tark oled  – toim). Ma usaldan nii Buffettit kui ka tema meeskonda rohkem kui enda teadmisi investeeringute valikul ja kindlasti ei tahaks vastupidiselt panustada. Pigem üritan neilt õppida. Ostsin hiljuti IBMi ka oma dividendiportfelli, sain selle omanikuks ligi 20% odavamalt, kui Buffett seda on ostnud.
   
  Neli põhjust, miks Berkshire Hathaway aktsia mullu sukeldus:
  1. Aeglustuv kasv
  Buffett toob oma aastaaruannetes alati välja raamatupidamisväärtuse aktsia kohta. Viimasel viiel aastakümnel on see suhtarv kasvanud märkimisväärselt kiiremini kui S&P indeksil, mis omakorda on aidanud lennutada Berkshire'i aktsiat. Hoogne kasv on aga hakanud aeglustuma.
  2. Langevad aktsiahinnad
  Kolme Buffetti suurima investeeringu aktsiad jäid mullu S&P 500 indeksi tulemusele alla. Miljardär kinnitas, et ta püsib langusest hoolimata neist kahe juures, milleks on American Express ja IBM. Samas kärpis ta kolmandas kvartalis osalust Wal-Mart Storesis.
  3. Kindlustussektori madalseis
  Buffett on aastakümnete jooksul ostnud kokku väga erinevate sektorite firmasid. Sellegipoolest peab ta ise oma peamiseks äriks just kindlustust. Buffett kasutab kindlustusfirmadest saadavat raha uute investeeringute tegemiseks. Möödunud aasta esimesed kolm kvartalit olid aga selle sektori ettevõtete jaoks rasked, kuna kulud suurenesid.
  Sellegipoolest on mitmekesisusest kasu. Berkshire Hathaway üldine tegevuskasum püsis paigal, kuna kasum raudtee-, elektri- ja tööstusfirmadest kasvas.
  4. Sularaha
  Buffett seisab silmitsi veel ühe tõsise väljakutsega. Nimelt, kuidas investeerida ettevõtetest tulevat raha nii, et see looks uut väärtust. Aasta esimese kuu jooksul kasutas Berkshire hulga raha selleks, et hoida töös oma raudtee- ja kommunaalfirmasid, mis nõuavad pidevalt uuendusi ja korrashoidmist. Buffett investeeris enam kui 5 miljardit dollarit Kraft Heinz Co-sse ja omandas ühe suurema autode tehinguid vahendava firmadevõrgustiku USAs.
  Tema möödunud aasta suurim tehing pole veel aga lõpule viidud. Nimelt nõustus Buffett augustis 32 miljardi dollari eest ostma Precision Castparts Corpi, mis toodab kosmosetööstuse jaoks metallkomponente.
  Allikas: Bloomberg
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Tegelikult oleme me eriolukorras – käitugem siis vastavalt
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Meile on jäetud praeguses koroonakriisis suhteliselt palju vabadust, kuid kui me sellega paremini ümber käima ei hakka, siis võib-olla mitte lõpmatuseni, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Dow Jones lõpetas nädala ajaloolise tipptulemusega
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Reklaamimüügi TOPi võitja: olime valmis suuremaks kukkumiseks
Äripäeva reklaamimüügi TOPi võitis Postimees Grupp, mille müügidirektori Taavi Lätti sõnul oldi eelmisel aastal valmis suuremaks kukkumiseks, kuna reklaamimüük sai koroonakriisist tugevalt pihta.
Äripäeva reklaamimüügi TOPi võitis Postimees Grupp, mille müügidirektori Taavi Lätti sõnul oldi eelmisel aastal valmis suuremaks kukkumiseks, kuna reklaamimüük sai koroonakriisist tugevalt pihta.
Fotod: varju hoidnud ERIALi niiditõmbajad astusid kohtu ette
Kohe algab Hoiu-laenuühistuga ERIAL seotud isikute kriminaalasjas esimene sisuline arutelu.
Kohe algab Hoiu-laenuühistuga ERIAL seotud isikute kriminaalasjas esimene sisuline arutelu.