Rainer Saad • 10. detsember 2015 kell 11:30

Tallinna börsi kahetine kvartal

Tallinna börs.  Foto: Scanpix

Kolmas kvartal pakkus Tallinna börsil taaskord tulemusi seinast seina ning leidus ettevõtteid kellel läks hästi, kui ka neid, kellel mitte.

Sõltuvalt tulemustest, on ettevõtted jagatud kolme kategooriasse - need, kellega võib rahule jääda, need, kellel on keskpärased tulemused ja need, kes oleks võinud paremaid tulemusi näidata.

Siin on meie kodubörsi pingerivi.

Võib rahule jääda

Olympic Entertainment Group – kasvasid nii kasum kui ka käive. Kasiinofirma käive kasvas kolmandas kvartalis aastaga ligi 5%, 39,93 miljoni euroni ja kasum suurenes sama ajaga pea 13%, 7,8 miljoni euroni. Peamine paranemine tulemustele tuli oodatust madalamatest tööjõu- ja tegevuskuludest.

PRFoods – usinalt kasvasid nii käive kui ka kasum. Käive kasvas 13,1%, 11,34 miljoni euroni. Kulumieelne kasum suurenes 48,7%, 1,1 miljoni euroni, puhaskasum 0,1 miljonilt 0,7 miljonini. Ettevõte tõi esile, et kasumlikkuse kasvu taga on aasta alguses ette võetud muudatused tootmis- ja müügistrateegias. Kuigi PRFoodsi aktsia figureerib kui suurim langeja Tallinna börsil sel aastal, on selle taga asjaolu, et ettevõte on teinud aktsiate nimiväärtuse vähendamisest tuleneva väljamakse.

Tallink – kasumil korralik tõus. Kuigi käive kasvas tagasihoidlikumalt, hüppas laevafirma kasum 25%. Tallink teenis kolmanda kvartali suvisel kõrghooajal kasumiks 45,2 miljonit eurot. Käive suurenes 4,2%, 273,6 miljoni euroni. Tallinki puhaskasumi kasv oli nii muljetavaldav, et isegi investor Toomas otsustas laevafirma aktsiaid osta.

Tallinna Kaubamaja – sisetarbimine kasvatas kasumit ja käivet. Börsifirma käive ulatus kolmandas kvartalis 139,8 miljonile eurole, mis on 4,9% rohkem kui aasta eest samal ajal. Puhaskasum oli kolmandas kvartalis 6,7 miljonit eurot ja see kasvas mullusega võrreldes 19,9%. Samas märkis Kaubamaja kvartaliaruandes, et tööjõukulud kasvasid kolmandas kvartalis 8,8%.

Skano Group – jõudis kasumisse. Kui mullu kolmandas kvartalis oli Skano Groupi põhitegevuse puhaskahjum 135 000 eurot, siis tänavu teeniti 5000 eurone puhaskasum. Majandusaruandes teatas ettevõte, et jaemüük kasvas Eestis, Lätis ja Ukrainas, kuid kahanes vähesel määral Leedus. Jaemüük on endiselt nõrk Ukrainas, põhjustatuna konfliktist Ida-Ukrainas ning riigi raskest majanduslikust olukorrast.

Ekspress Grupp – puhaskasumil kiire kasv. Meediakontsern teatas kolmanda kvartali puhaskasumi kasvuks 88 protsenti, 1,2 miljoni euroni. Käive suurenes 2 protsendi võrra, 14,17 miljoni euroni. Meedia segmendi kõik kirjastusettevõtted üle Baltikumi kasvasid kolmandas kvartalis 7-22 protsenti. Kõige rohkem kasvas käive Ekspress Meedial, mille all tegutsevad AS Delfi ja AS Eesti Ajalehed. Ekspress Meedia peamiseks eduteguriks tuuakse aktiivset müüki.

Harju Elekter – käive paranes, kasum mitte. Harju Elektri kolmanda kvartali käive oli 18,1 miljonit eurot, mis on 15% rohkem kui mullu samal ajal. Puhaskasum vähenes aga 50% võrra 1,62 miljonile eurole. Kasuminäitajat mõjutasid paljud asjaolud. Erakorralised tulud finantsinvesteeringute müügist: AS Draka Keila Cables vähemusosaluse müügist saadud tulu 1,8 miljonit eurot ja PKC Group Oyj aktsiate müügist saadud 4,6 miljonit eurot. 2014. aasta majandustulemustes kajastus Finnkumu Oy arvestuses ainult firma kolmanda kvartali tegevus. Samuti sisaldusid 2014. aasta üheksa kuu puhaskasumis sidusettevõttest AS Draka Keila Cables konsolideeritud kasum 0,8 miljonit eurot.

Nii ja naa

Silvano Fashion Group – kasum hüppas, käive uppus. Viimasena Tallinna börsi firmadest kolmanda kvartali tulemused esitanud pesutootja puhaskasum hüppas 51%, 5,15 miljonile eurole. Käive seevastu kukkus 47%, 32,48 miljonilt eurolt 17,37 miljoni euroni. Ettevõte tõi aruandes esile selle, et tulemusi mõjutasid valuutade kõikumine ja tarbimise vähenemist oli näha Venemaal ning Ukrainas pole müügitegevus aktiveerunud.

Tallinna Vesi – kohturindel muutuseta. Kolmas kvartal ei toonud samuti selgust Tallinna Vee kohtusaagale. Kontserni müügitulu oli 14,08 miljonit eurot, kasvades võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 6,3%. Puhaskasum oli 5,10 miljonit eurot, vähenedes 12,5% ehk 0,73 miljoni euro võrra. Selgust pole saanud Tallinna Vee tariifivaidlus. Swedbank kirjutas enda analüüsis Tallinna Vee kohta, et veefirma kohtuvõidu tõenäosus on 50%.

Arco Vara – ei oodanud kasumlikku kvartalit. Arco Vara käive kasvas kolmandas kvartalis mullusega võrreldes 75%, 2,1 miljonile eurole, kuid jätkuvate tegevusvaldkondade puhaskasum kukkus 50%, 200 000 eurole. Ettevõtte juht Tarmo Sild ütles majandustulemuste kohta, et kolmandas kvartalis lõpetati kõik planeeritud tegevused, kuid ei oodatud kasumlikku kvartalit.

Tulemused nõrgad

Baltika – kahjum kuhjus. Baltika kolmanda kvartali puhaskahjum oli 650 000 eurot, mis on poole miljoni võrra rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Müügitulu vähenes 1,5 miljoni euro võrra, 13,15 miljoni euroni. Müügi languse põhjuseks toodi tavapärasest soojem ilm suve lõpus. Venemaal kukkus müük lausa 49 protsenti rubla kursi languse ja müügipinna vähenemise tõttu.

Merko Ehitus ja Nordecon juhtisid enda majandusaruannetes tähelepanu sellele, et Eesti ehitusturul on paigalseis. Nordeconi kolmanda kvartali kasum vähenes 2,8 miljonilt eurolt 2,07 miljonile eurole. Müügitulu vähenes 53,5 miljonilt eurolt 44,3 miljonile eurole.

Konkurent Merko Ehitus teenis kolmandas kvartalis puhaskasumiks 3,1 miljonit eurot, mis on 3,8 protsenti nõrgem kui mullu samal ajal. Kolmanda kvartali müügitulu vähenes 0,3%, 68,4 miljoni euroni.

Hetkel kuum