Sirje Rank • 21. aprill 2016 kell 10:45

Ericssoni aktsia vajub, juhi palk kerkib

Ericssoni juht Hans Vestberg  Foto: Scanpix/Reuters

Ericssoni aktsia on täna kauplemispäeva sees börsil kukkunud üle 10%, kui turud pettusid ettevõtte majandustulemustes.

Ericssoni juhi Hans Vesterbergi isiklikus rahakotis langus ei kajastu.

Nädalapäevad tagasi kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri, kuidas hoolimata sellest, et Ericssoni aktsia on kolme aasta madalaimas seisus, tiksub juhi palk kenasti ülespoole.

Vestbergi põhipalk kasvas mullu 33,8 miljonilt kroonilt 37,6 miljonile kroonile (4,09 miljonile eurole) ning palga muutuv osa 20,1 miljonilt kroonilt 23,4 miljonile kroonile (2,55 miljonile eurole). Viimane on jaotatud kaheks – lühi- ja pikaajaliseks osaks. Eriti priskelt on alates 2011. aastast, mil Ericssoni nõukogu esimeheks sai endine Volvo tegevjuht Leif Johansson, tõusnud just lühiajaline boonus - ligi 500%.  

Kui 2011. aastal oli see 2,8 miljonit Rootsi krooni, siis mullu küündis see 16,2 miljonile kroonile.

Milliste kriteeriumide alusel seda arvutatakse ehk milliseid sihte Vestberg selleks on saavutanud, firma aktsionäridele ei avalda. Põhjusel, et see paljastaks konkurentidele ärisaladuse. Aluseks on käibe ja kasumi kasv ning kassavood.

Ericssoni aktsia tagurdas mullu ligi 14% samas kui Stockholmi börsi indeks OMXSPI kerkis 6%.

„Oleme viimastel aastatel läbi viinud tohutuid muudatusi,“ ütles Vestberg täna Ericssoni majandustulemusi kommenteerides. Firma eesmärk on kasvada, ehkki vastuituul on tugev. „Tahame tõsta kasumlikkust ja oleme näinud paranemist, kuid rahul me ei ole – seda te teate,“ ütles ta.

Säästupakett edeneb plaanipäraselt. „Ambitsioon on jätkuvalt saavutada 2017. a netosääst 9 miljardit Rootsi krooni,“ ütles Vestberg.

Äsja sai 115 000 töötajaga 180 riigis tegutseva Ericssoni juhist ka Rootsi Olümpiakomitee juht.

Hetkel kuum