Mait Kraun • 27. juuni 2016 kell 20:21

Volkswageni trahvikulud oodatust miljardeid suuremad

Volkswagen.  Foto: EPA

Volkswageni heitgaaside skandaaliga seotud kulud ulatuvad USAs 15 miljardi dollarini, mis on 5 miljardi võrra enam kui varemalt arvati, kirjutab Bloomberg.

Autoomanikud saavad kokku 10,03 miljardit dollarit. Sellega kaetakse enne eelmise aasta septembrit (aeg, mil skandaal avalikkuse ette jõudis) ostetud sõidukite väärtus, millele lisandub veel kompensatsioon. Kompensatsioon ulatub ühe auto kohta 10 000 dollarini, ütlesid kaks asjaga kursis olevat inimest. Kui Volkswagen tähtpäevadeks oma kohustusi ei täida, võivad summad kasvada.

Teisipäeval USAs avalikustatava kokkuleppe kohaselt peab Volkswagen maksma 10,033 miljardit dollarit autoomanikele umbes 475 000 sõiduki tagasiostuks ja 5 miljardit dollarit diiselmootoritega autode liigse heitmete vähendamiseks ja nullemissiooniga sõidukite populaarsuse tõstmiseks, teatas allikas. Eraldi kokkulepe USA võimudega ületab tõenäoliselt veel 500 miljonit dollarit ning see tõstab kogusumma 15 miljardile dollarile.

Varem pole tsiviilkohtumenetluse käigus nii suuri summasid autotootjatelt nõutud. Praegu on Volkswagen skandaali korvamiseks kõrvale pannud 18,3 miljardit dollarit.

Kompensatsioonisumma on viimaste päevade jooksul kasvanud, ütlesid asjaga kursis olevad inimesed. Lisaks sellele peab Volkswagen USA Keskkonnakaitse Ametile maksma 2,7 miljardi dollari ulatuses trahve. Autotootja kulutab uute heitgaaside tehnoloogiate väljatöötamiseks aga 2 miljardit dollarit. Samuti makstakse kompensatsiooni ka osariikidele.

Eelpool mainitud summad on kokku tunduvalt suuremad kui Volkswagen on ise arvestanud. Veel eelmisel nädalal hindas autotootja, et kulud ulatuvad vaid 10 miljardi dollarini.

Volkswageni aktsia on täna langenud 7,1 protsenti 106,1 euroni aktsia kohta.

Hetkel kuum