Mait Kraun • 12. september 2016 kell 13:15

Saudi Araabia ja Iraan suurendasid naftatootmist

Naftatootmine.  Foto: EPA

Rivaalitsevad tootjad Saudi Araabia ja Iraan suurendasid eelmisel kuul oma tootmist OPECi riikidest kõige enam, selgub naftakartelli uuest raportist.

OPECi liikmesriigid pumpasid augustis iga päev 33,2 miljonit barrelit naftat, mis on kõigi aegade rekord. Juulis tootsid organisatsiooni liikmed 33,1 miljonit barrelit päevas.

Suur tootmine on toonud kaasa ülepakkumise ja alandanud tublisti naftahindu. Madalamad hinnad survestavad omakorda aga naftatootjate valitsusi – mitmel riigil on tekkinud eelarvepuudujääk ning reservid vähenevad kiiresti.

Tõsi, sellegipoolest loodetakse septembri viimasel nädalal toimuval kohtumisel jõuda kokkuleppele naftatootmise külmutamises, mis peaks hindu stabiliseerima.

Ideaalis koordineerivad 14 OPECi liikmesriiki oma naftatootmist, et kontrollida hindade kõikumist. Viimastel aastatel on Saudi Araabia oma tootmise piiramise vastu, sest ei taha USA tootjatele turuosa kaotada.

Kriitikud on öelnud, et tootmise külmutamine oleks vaid sümboolne samm, sest juba praegu on tootmine ekstreemselt kõrge.

Hetkel kuum