investor Toomas • 16. september 2016 kell 12:00

Investor Toomas: uustulnuka 100 päeva

Baltic Horizon Fundi juht Tarmo Karotam äsja soetatud Tallinna G4Si peahoones.  Foto: Andres Haabu

Kirjutasin mõni aeg tagasi Baltic Horizon Fundist kui ühest võimalusest ärikinnisvarasse investeerida. Peagi täitub uustulnukal Tallinna börsil 100 päeva ning neile hinnangu andmiseks sobivad hästi täna avaldatud majandustulemused.

Fondijuhi Tarmo Karotami sõnul on Baltic Horizoni peamisteks eesmärkideks omada likviidset hästi hajutatud kinnisvaraportfelli, maksta iga kvartal välja dividende, võtta üle ning ehitada uusi objekte ja tõsta praeguste ehitiste väärtust. Seeläbi peaks esimesest, 8. juunil Tallinna börsil noteeritud kinnisvarafondist saama Baltikumis tuntud ja elujõuline kaubamärk.

Probleem kasumiga

Selleks, et maksta dividende, peab nende maksja teenima kasumit. Kuigi Baltic Horizon Fund praegu seda ka teeb, vähenes kinnisvarafondi maksueelne kasum eelmisel poolaastal 25,2 protsendi võrra ning selle suuruseks oli 1,05 miljonit eurot. Tegevuskasum vähenes 18,3 protsenti ehk möödunud aastal teenitud 1,92 miljonilt eurolt 1,57 miljonile eurole.

Kõik teised majandusnäitajad on fondil aga minu hinnangul küllalt head. Baltic Horizoni renditulu kasvas aasta kuue esimese kuuga võrreldes eelmise aasta sama ajaga 21,1 protsenti ehk 2,7 miljonilt eurolt 3,3 miljoni euroni. Samuti oli netokäive pindade väljaüürimisest 2,92 miljonit eurot, mis ületab enam kui veerandi võrra eelmisel aastal saavutatut.

Kasvanud on ka Baltic Horizoni bilansimaht, seda 23,5 protsendi võrra ehk 89,7 miljonilt eurolt 110,7 miljoni euroni.

Mitmekesine portfell

Täna on Baltic Horizoni kinnisvaraportfell hajutatud peamiselt kolmes Balti pealinnas paiknevate objektide vahel. Näiteks kuulub fondile 3 büroopinda, mille hulgas on G4Si peakorter Tallinnas ning Upmalas Biroji büroohoone Riias. Huvitavamatest hoonetest on fondi portfellis veel Coca Cola Plaza hoone Tallinnas ning Europa Shopping Center Vilniuses. Kokku on Baltic Horizonil lisaks kolmele büroopinnale veel kolm jaekaubanduspinda ning üks vaba aja veetmise koht.

Karotami hinnangul ollakse peamiselt huvitatud hoonete pikaajalisest väljaüürimisest ning see on neil ka õnnestunud. Näiteks G4Si peahoone puhul on risk, et üürnik ka kõige sügavama kriisi ajal välja kolib, küllalt minimaalne. Nii on fondil aga oodata soovitud rahavoogusid.

Üldpilt positiivne

Kuigi paljud neist kirjeldatud tegevusest jäävad ka Baltic Horizoni noteerimiseelsesse aega, julgen uskuda, et kinnisvarafondil on potentsiaali. Lootust lisab ka aktiivne tegutsemine kinnisvaraturul viimase kolme kuu jooksul, mil fondi portfell täienes kahe uue hoone võrra.

Karotam peab suurimaks väljakutseks rahuldava tootluse saavutamist ning Euroopa ja Põhjamaade turgude põhjal kinnisvarasektori teenimisvõimalustele ennustatavat survet. Samas on laenamine praegu soodne ning nagu fondijuht kinnitas, otsitakse ka Vilniuse turul uusi investeerimisobjekte. Seetõttu usun ka mina, et Baltic Horizon valmistab tulevikus investoritele pigem rõõmu.

Hetkel kuum