Mait Kraun • 30. november 2016 kell 9:41

Skype'i kaasasutaja: Euroopa saab oma Facebooki

Skype'i kaasasutaja Niklas Zennström  Foto: Scanpix/Reuters

Järgmine saja miljardi dollari ettevõte tuleb Euroopast, ütles Skype’i kaasasutaja Niklas Zennstrom, vahendab CNBC.

100 miljardi dollari suuruse turuväärtusega ettevõtteid tuleb Euroopast palju vähem kui USAst. Esimene tuli alles sel aastal – Saksamaa tarkvarafirma SAPi turuväärtus tõusis 100 miljardi dollarini.

Üllataval kombel on Euroopa börsidel rohkem tehnoloogiafirmasid kui USAs või Hiinas. Neid on kokku 914, aga 615 ettevõtte turuväärtus on väiksem kui 100 miljonit dollarit, selgub riskikapitalifirma Atomico andmetest. USAs on alla 100 miljoni dollari suuruseid tehnoloogiafirmasid vaid 197.

Ettevõtteid, mille turuväärtus on suurem kui 50 miljardit, on USA börsil 17. Euroopas on selliseid ettevõtteid vaid üks, milleks on eelpool mainitud SAP. Olukord võiks aga tulevikus muutuda, arvab Niklas Zennstrom, kes on asutanud ka investeerimisfirma Atomico.

„Me oleme enesekindlad, et järgmise 10 aasta jooksul tuleb Euroopast ettevõtteid, mis on suuruselt võrreldavad Google’i või Facebookiga,“ ütles ta Soomes toimunud Slushi tehnoloogiakonverentsil.

„Me arvame, et Euroopast tuleb saja miljardi dollari ettevõtteid – ei ole midagi, mis võiks seda takistada,“ lisas ta.

Euroopa tehnoloogiasektor on sel aastal kiiresti kasvanud ning idufirmade rahastamine on rekordilainel, selgub Atomico andmetest. 

Hetkel kuum